• Wrocław, dolnośląskie

Manager

Umowa o pracę

Michael Page Finance & Human Resources - W centrum naszej działalności znajdują się tysiące ludzi, których życie odmieniliśmy znajdując im nową pracę oraz wyjątkowa jakość usług, które świadczymy naszym klientom i kandydatom. Z dumą wyznaczamy standardy na rynku rekrutacyjnym, a dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu połączonemu ze zrozumieniem osobistych motywacji, stwarzamy naszym kandydatom okazję do realizacji pełni ich potencjału.

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą poszukującym członków swojego zespołu, czy kandydatem, który chce rozwinąć swoją karierę, Michael Page oferuje Ci zespół który zrozumie Twoje potrzeby. Wraz z Page Executive i Page Outsourcing, Michael Page jest częścią PageGroup. Jesteśmy pewni, że nasza wiedza pomoże Ci osiągnąć Twoje cele – niezależnie od tego czy szukasz pracownika, czy też nowego miejsca pracy.

Zakres obowiązków

  • Manage projects and continues improvements
  • Obtain buy in and manage stakeholder expectations
  • Manage stakeholder expectations and requirements in a cooperative manner
  • Ensure effective communication within the project team and between the project manager, team members, and all relevant stakeholders.
  • Create and maintain comprehensive project documentation
  • Ensure resources availability and allocation
  • Coordinate between corporate IT and local business
  • Collect, document and clearly identify information system requirements and business processes and suggest potential improvements
  • Identify the processes and information technology required to introduce recommendations;
  • Communicate the benefits of recommendations across departments and help to address any uncertainty and concern;
  • Create, develop solutions including low code technologies
  • Manage external system integrators or sub-contractors to ensure the right quality of the deployed solutions

Wymagania

  • 2-5 years experience in project management
  • Solid organizational skills including attention to detail and multi-tasking skills
  • Strong working knowledge of Microsoft Office O365
  • Excellent written and verbal communication skills, with partners, team and stakeholders
  • Excellent planning, organizational, and time management skills.
  • Knowledge in ERP and of related software tools (e.g. MES, WMS, SAP or MS Dynamics AX,..)
  • Strong interpersonal skills to be able to effectively interact with senior IT Leadership and employees at all levels
  • Ability to read, write and speak English at a high proficiency level,
  • Ability to read, write and speak German in communicative way
  • Influence stakeholders and work closely with them to determine acceptable solutions.

Functional competences
  • Familiar with project methodologies like Prince 2 or PMI
  • Ability to work on multiple projects simultaneously
  • Ability to prioritize, multitask and work under pressure
  • Experience in Operations, manufacturing or Supply Chain or Finance systems or Marketing systems
  • ERP and MES knowledge
  • Business processes approach

Oferujemy

  • B2B Contract
  • Remote work
  • International work environment
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Michael Page Finance & Human Resources 40-007 Katowice Uniwersytecka 13, NIP: 5252345586 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Dodana
Wygasa (za 17 dni temu)