Visa

Oferta wygasła i nie można na nią aplikować.
Data wygaśnięcia 19.04.2024
Michael Page International (Poland) Sp. z o.o.

Supply Chain and Packaging Engineer

  • Gliwice, śląskie

Inny

Umowa o pracę

Michael Page Finance & Human Resources - W centrum naszej działalności znajdują się tysiące ludzi, których życie odmieniliśmy znajdując im nową pracę oraz wyjątkowa jakość usług, które świadczymy naszym klientom i kandydatom. Z dumą wyznaczamy standardy na rynku rekrutacyjnym, a dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu połączonemu ze zrozumieniem osobistych motywacji, stwarzamy naszym kandydatom okazję do realizacji pełni ich potencjału.

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą poszukującym członków swojego zespołu, czy kandydatem, który chce rozwinąć swoją karierę, Michael Page oferuje Ci zespół który zrozumie Twoje potrzeby. Wraz z Page Executive i Page Outsourcing, Michael Page jest częścią PageGroup. Jesteśmy pewni, że nasza wiedza pomoże Ci osiągnąć Twoje cele – niezależnie od tego czy szukasz pracownika, czy też nowego miejsca pracy.

Zakres obowiązków

Your main tasks will be to:
  • Develop detailed plans for internal packaging and finished product packaging during new product launch.
  • Calculate necessary packaging investments to make sure it fits the launch budget.
  • Prepare and deploy Design to Pack strategy during Development phase of new product.
  • Work with the packaging supplier to design, develop and deliver an efficient packaging ranging from inbound boxes to specialised JIT racks and Special Equipment
  • Develop and establish Logistics flows both within the factory and outside, customer flow, inbound logistics.
  • Provide calculations for most efficient stock levels and production batches.

Wymagania

Personality requirements and skills:
  • Knowledge of packaging development is an advantage
  • University degree (technical, engineering field) --> Bachelor's / Engineer or Master's Degree in Logistics or Managing a production engineering etc.
  • English language - min. B1
  • Good communication skills, team player
  • Eagerness and enthusiasm for continuous learning and skill development
  • Willingness to travel (Business trips in Central Europe mainly)
Driving licence: B Candidate's additional strengths will be:
  • Experience in SAP ERP, MS Project, Ms Office inc. Excel
  • Reading technical drawings + 3D CAD viewer
  • Experience in working in international environment
  • Intrest about logistics, transport, purchasing and production planning

Oferujemy

Offer:
  • Work in an international environment in a large manufacturing company
  • Possibility of 3/2 hybrid work in Gliwice
  • Opportunity for international travel and training (Business trips in Central Europe mainly)
  • Cooperation with company centres throughout Europe Attractive salary, depending on experience from 10 000 to 13 000 thousand PLN gross
  • Openness to university graduates
  • Benefit package
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Michael Page Finance & Human Resources 40-007 Katowice Uniwersytecka 13, NIP: 5252345586 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.