Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1007        SUBSKRYBUJE: 6715

Praca w IT. Zapotrzebowanie pracodawców rośnie

Praca w IT. Zapotrzebowanie pracodawców rośnie

Sektor IT ma swoją specyfikę, która odróżnia go od innych sektorów na rynku pracy. Pracownicy niemal nigdy nie mają powodów do narzekań na brak pracy czy też na niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia. Rozwój technologii napędza machinę poszukiwania specjalistów IT. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej branży.

Sektor IT jest wszechstronny. Trudno tutaj zakreślić jednoznacznie pulę zawodów, jakie IT obejmuje, jednak niewątpliwe są to zawody ściśle związanie z informatyką, rozwojem mediów i nowych technologii. Zatrudnienie w IT znajdą więc nie tylko programiści, ale również webmasterzy, architekci i administratorzy baz danych, graficy, a nawet prawnicy czy specjaliści SEO. Wszystko dlatego, że branża nieustannie się rozwija, otwierają się nowe oddziały firm, a pracodawcy starają się mieć w swoich strukturach najlepszych specjalistów.


Kim jest specjalista IT?

Tak jak w każdym zawodzie, tak też w przypadku IT, występuje mniejsze lub większe zapotrzebowanie na ekspertów z ściśle określonymi kompetencjami, umiejętnościami, wykształceniem, doświadczeniem czy zdolnościami. Wybierając obszar IT w którym pragniesz się poruszać, powinieneś wiedzieć jakie umiejętności i predyspozycje warto posiadać.

Na początku zaznaczmy, że specjalisty IT nie musi posiadać wykształcenia wyższego kierunkowego. Niemniej, jest to niezwykle pożądana i przydatna cecha. Wykształcenie o profilu informatycznym oraz szeroka wiedza z zakresu systemów operacyjnych, serwerowych, sieci LAN, programowania czy zarządzania bazami danych, daje szansę na lepsze zrozumienie problematyki branży oraz objęcie posady na korzystnych warunkach. Oczywiście, będąc specjalistą IT nie trzeba być ekspertem od wszystkiego. Właśnie dlatego podjęcie studiów umożliwi wybór sektora, w którym najlepiej się odnajdziesz. Jeśli nie, można próbować samodzielnie się dokształcać i poszukiwać ścieżki kariery IT.

Praca w IT wymaga nieustannego rozwoju. Ani nauka na studiach, ani na specjalistycznych kursach czy na własną rękę nie będzie dostateczna, aby orientować się w branży przez długie lata. IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów, a to oznacza, że niezbędne jest poszerzanie horyzontów wiedzy, a czasem nawet konieczne może okazać się przebranżowienie albo zmiana obszaru kariery.

 

Targi pracy IT

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów IT, pracodawcy coraz chętniej uczestniczą w targach pracy, które ukierunkowane są właśnie na tę branżę. To doskonała okazja dla przedsiębiorców, którzy mogą zaprezentować swoją ofertę potencjalnym kandydatom i wybić się na tle konkurencji. To także niebywała szansa dla poszukujących pracy, którzy mogą sprawdzić aktualne oferty pracy IT, czy też przyjrzeć się trendom panującym w tym sektorze.

Podczas targów odbywają się różne panele dyskusyjne, podczas których można wysłuchać wypowiedzi osób z branży, ale też porozmawiać z pracownikami firm, zasięgnąć porad, zadać pytania. Niekiedy na targach pracodawcy oferują tzw. „speed interviews”, czyli ekspresowe, wstępne rozmowy rekrutacyjne. Podczas nich można zostawić swoje CV, zaprezentować kandydaturę, opowiedzieć o osiągnięciach i o tym, co jako pracownicy dalibyśmy firmie. Być może dzięki targom pracy it uda się dostać angaż w atrakcyjnej firmie?

Na takich ukierunkowanych targach pracy, najczęściej pojawiają się zarówno renomowane firmy, jak i przedsiębiorcy wkraczający dopiero do branży. To daje osobom poszukującym zatrudnienia szansę, aby zapoznać się z trendami w branży i dowiedzieć się, jakie kompetencje i kwalifikacje warto posiadać, aby wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy. Udział w targach najczęściej jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Czasem jednak targi są połączone z konferencjami i innymi wydarzeniami branżowymi, dlatego warto wcześniej sprawdzić harmonogram i warunki uczestnictwa w nich.

 

Zalety pracy w IT

Jeśli swoją ścieżkę kariery wiążesz z IT, warto zastanowić się nad odpowiednim dla Twoich predyspozycji obszarem. Najczęściej miejscem pracy specjalisty IT jest biuro, jednak coraz więcej jest również w IT możliwości pracy zdalnej. Ta niesie wiele zalet – m.in. dopasowywanie grafiku do własnych potrzeb, oszczędność czasu na dojazdach, brak konfliktów ze współpracownikami, ale ma też swoje konsekwencje – pracując zdalnie, musisz mieć silną motywację, dobrze organizować sobie czas i dotrzymywać terminów.

Praca w IT często wymaga kontaktu z klientem. Choć zakres działań najczęściej jest indywidualny, nie da się uniknąć współpracy z innymi – np. grafikami, copywriterami czy specjalistami ds. marketingu. Niekiedy specyfika zawodu wymaga bycia w pełni dyspozycyjnym – np. kiedy padnie system albo dojdzie do ataku hakerskiego.

Specjalista ds. IT znajdzie zatrudnienie w firmach informatycznych, projektowych, wdrożeniowych, instytucjach badawczych, ale także w wielu innych przedsiębiorstwach, firmach prywatnych, ale też instytucjach państwowych, szkołach czy jako freelancer. Rozwój technologii nie zamyka przed specjalistami ścieżki kariery, a wręcz stoi wobec nich otworem. Objawia się to niezwykle atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia, które trudno porównać do innych sektorów na rynku pracy. Wynagrodzenie w IT uzależnione jest od doświadczenia, pozycji firmy czy regionu. W zależności od zajmowanej posady, może ono przybierać od 5 tysięcy złotych netto, do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Pracodawcy toczą bój na rynku pracy o najlepszych specjalistów IT. Oferują atrakcyjne wynagrodzenie i dodatki pozapłacowe. Jeśli rozważasz ukierunkować swoją ścieżkę kariery w branży IT nie musisz kończyć studiów – niezbędne kursy możesz odbyć bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że praca w IT nie należy do najłatwiejszych – wymaga samodyscypliny, dyspozycyjności i nieustannego dokształcania się!

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.