Twoje wsparcie w rekrutacji

5 faktów o urlopie macierzyńskim

5 faktów o urlopie macierzyńskim
Z punktu widzenia przyszłych rodziców informacje na temat urlopów związanych z macierzyństwem, z których mogą skorzystać, są kluczowe. W ostatnim czasie miało miejsce kilka zmian, ale urlop macierzyński wciąż jest uważany za podstawowy, z którego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka.

Poznaj 5 najważniejszych informacji o tym urlopie, aby świadomie skorzystać z przysługujących ci dni wolnych.


1) Urlop macierzyński jeszcze przed porodem

Przyszłe mamy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Obowiązuje tu jednak limit tygodni, o które mogą zawnioskować. Zgodnie z przepisami zamieszczonymi w kodeksie pracy przed porodem kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni. Pozostała część urlopu przypada na czas po porodzie.


2) Urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Jeżeli zostałaś mamą jednego dziecka, masz prawo do 20 tygodni. Do najwyższego wymiaru urlopu macierzyńskiego, czyli 37 tygodni prawa nabywają kobiety, które podczas jednego porodu urodziły 5 lub więcej dzieci.

Kobiety, które zdecydowały się skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem, muszą liczyć się, że spędzą po nim mniej czasu z maluszkiem – przysługuje im prawo do niewykorzystanych tygodni urlopu przed porodem aż do wyczerpania wymiaru.


3) 14 tygodni urlopu macierzyńskiego obowiązkowo dla matki dziecka

Zdarza się, że kobiety pracują praktycznie do ostatnich dni ciąży. Być może ty również czułaś się na tyle dobrze, aby pracować zawodowo. Czy musisz wykorzystać cały przysługujący ci urlop macierzyński? Nie. Jeżeli chcesz wrócić szybciej do pracy, to nie ma ku temu przeszkód. Pamiętaj jednak, że musisz wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. To czas, w którym twój organizm zregeneruje się po porodzie.


4) Urlop macierzyński również dla ojca dziecka

Być może nie wiesz, że z urlopu macierzyńskiego może też skorzystać ojciec dziecka. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy po 14 tygodniach rezygnujesz z pozostałej części urlopu i wracasz do pracy. Z pozostałych 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Aby jednak mógł to zrobić, musi być zatrudniony na etacie albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie) albo prowadzić własną działalność gospodarczą, gdyż konieczne jest opłacanie składki chorobowej. W pierwszym przypadku to pracodawca opłaca składki chorobowe, w pozostałych sytuacjach musi on samodzielnie zadbać o odprowadzenie jej do ZUS-u.


5) Ojciec dziecka również może pobierać zasiłek macierzyński

W czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego masz prawo pobierać zasiłek macierzyński. Co wówczas, gdy po 14 tygodniach decydujesz się wrócić do pracy? Czy wspomniany zasiłek za resztę tygodni przepada? Nie, o ile pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ojciec dziecka. W takiej sytuacji przysługuje mu prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ciebie z pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński nie jest jedynym urlopem, z którego mogą skorzystać rodzice w związku z faktem, że zostali rodzicami. Po wprowadzeniu zmian w kodeksie pracy, masz prawo również do urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.

Czytaj także: Z jakich urlopów możesz skorzystać?

Oceń ten wpis
5 faktów o urlopie macierzyńskim
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Anula
2019-12-17, 12:45
No i prosto opisane - już więcej na ten temat wiem. Takie proste i nieskomplikowane teksty pozwalają na łyknięcie tematu w sposób bardziej przystępny.
Monika
2019-12-12, 10:31
Zrozumiałe jak dla mnie. Szybko się czyta i wiadomo jak to rzeczywiście się kształtuje. Teraz tylko w takiej sytuacji się znaleźć i wszystko jest wiadome.
Tomek
2019-12-03, 14:41
Bardzo fajny artykuł. Daję ocenę- celujący. Bardzo fajnie ujęte - te 5 faktów o urlopie macierzyńskim.
Grapiuk
2019-05-13, 13:23
Przedłużanie urlopu macierzyńskiego jest wciąż stymulowane, ale jak dotąd nie przeważyło. Organizacje pracodawców obawiają się, że wywarłoby to zbyt duży nacisk na firmy, a kobiety miałyby więcej wad niż korzyści.
Zydek
2019-05-09, 12:04
Nawet jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin po porodzie, zabezpiecz swoją karierę zachowując się tak jak jest to możliwe itp.
Bolebor
2019-05-04, 13:01
Jeśli opuścisz urlop w niepełnym wymiarze godzin przed jego rozwiązaniem prawnym do pracy w niepełnym wymiarze godzin, wówczas prawo do zasiłku opiekuńczego będzie kontynuowane, będzie ono nadal wypłacane.
Arturek
2019-04-15, 12:41
No i fajnie konkretnie w punktach na temat. Podstawowa wiedza pochłonięta. 37 tygodni to nawet dużo ale czas bardzo szybko w każdej sytuacji leci. Każdego prawie to czeka.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.