Termin outsourcing to skrót od outside-resource-using, oznaczający korzystanie z zewnętrznych źródeł. Zanim to pojęcie rozpowszechniło się na dobre, Henry Ford stwierdził, że „jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”. Dziś przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jakie korzyści płyną z wykorzystania outsourcingu na co dzień.
Założeniem outsourcingu jest współpracowanie z innymi, zewnętrznymi podmiotami, oferującymi konkretne usługi, dzięki którym przedsiębiorca może zaoszczędzić pieniądze lub czas. Trzeba pamiętać, że ten drugi czynnik jest równie ważny jak środki finansowe, znajdujące się w firmowej kasie. Bo zaoszczędzony czas można wykorzystać m.in. na dalsze rozwijanie przedsiębiorstwa.
Co ogranicza Twój biznes?
Przedsiębiorcy często wykorzystują outsourcing i niekoniecznie mają tego świadomość. Dobrym przykładem jest korzystanie przez właściciela firmy z usług biura rachunkowego. Prowadzenie rachunkowości i rozliczeń, wiąże się m.in. z koniecznością śledzenia zmian w przepisach. A to wymaga sporej ilości czasu.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy zlecenie prowadzenia księgowości na zewnątrz sprawdza się niezależnie od wielkości firmy. W przypadku niewielkiej, właściciel rzeczywiście może samodzielnie prowadzić rozliczenia. Gdy jednak firma się rozwija, pojawia się spory problem. A przecież zadanie przedsiębiorcy sprowadza się do rozwijania firmy i tworzenia kolejnych miejsc pracy. I właśnie dlatego większość, nawet początkujących właścicieli przedsiębiorstw, decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym.
Co osiągniesz?
Powyższy przykład związany z biurem rachunkowym jest tylko jedną z wielu korzyści, jakie przedsiębiorca może osiągnąć, korzystając z outsourcingu. Poza ekonomicznymi przesłankami, nie można zapomnieć o uzyskaniu lepszej jakości i zasobów, jakimi się aktualnie nie dysponuje. Te płaszczyzny odnoszą się przede wszystkim do firm produkcyjnych, pozyskujących np. niezbędne im części do stworzenia innych produktów.
W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych ważna jest też możliwość zaoszczędzenia na własnych zasobach. Jeżeli właściciel firmy musiałby zakupić maszyny, by produkować określone części niezbędne na późniejszym etapie prac, to powinien pamiętać o przekalkulowaniu kosztów. Może okazać się, że zlecenie części prac na zewnątrz pozwoli nie tylko na zaoszczędzeniu środków finansowych, lecz także energii pracowników, którzy zostaliby oddelegowani do wykonania konkretnych zadań.
Co z ryzykiem?
Przedsiębiorca też nie może zapomnieć o ryzyku. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze jest związane z ryzykiem. To ograniczać można na wiele sposobów. Outsourcing jest jednym ze sposobów i przejawia się m.in. we współpracy właściciela firmy z kancelarią prawną. Wówczas może on liczyć na szeroką pomoc prawną. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć nie tylko na to, że specjalista przejrzy wszystkie umowy wychodzące z firmy pod kątem jej interesów, lecz także, że w razie problemów, fachowiec będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować i dochodzić np. roszczenia należnego przedsiębiorcy przed sądem.
Ograniczenia ryzyka jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich firm, dla których nawet kilka nieopłaconych faktur może wiązać się z zatorem finansowym. I choć ten punkt również jest uznawany za część outsourcingu, wciąż niewiele przedsiębiorców o tym pamięta. Potwierdzają to dane, z których wynika, że z roku na rok firmy przeznaczają coraz mniej środków finansowych na obsługę prawną.
To może Cię również zainteresować