!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Czy outsourcing jest dla Ciebie?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

7 komentarzy

Czy outsourcing jest dla Ciebie?
Współcześnie outsourcing to pojęcie pojawiające się niezwykle często. Decyzja o nawiązaniu współpracy z zewnętrznymi podmiotami może być dla przedsiębiorcy bardzo opłacalna nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Kiedy warto pomyśleć o outsourcingu?

 Termin outsourcing to skrót od outside-resource-using, oznaczający korzystanie z zewnętrznych źródeł. Zanim to pojęcie rozpowszechniło się na dobre, Henry Ford stwierdził, że „jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”. Dziś przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jakie korzyści płyną z wykorzystania outsourcingu na co dzień.

Założeniem outsourcingu jest współpracowanie z innymi, zewnętrznymi podmiotami, oferującymi konkretne usługi, dzięki którym przedsiębiorca może zaoszczędzić pieniądze lub czas. Trzeba pamiętać, że ten drugi czynnik jest równie ważny jak środki finansowe, znajdujące się w firmowej kasie. Bo zaoszczędzony czas można wykorzystać m.in. na dalsze rozwijanie przedsiębiorstwa.

Co ogranicza Twój biznes?

Przedsiębiorcy często wykorzystują outsourcing i niekoniecznie mają tego świadomość. Dobrym przykładem jest korzystanie przez właściciela firmy z usług biura rachunkowego. Prowadzenie rachunkowości i rozliczeń, wiąże się m.in. z koniecznością śledzenia zmian w przepisach. A to wymaga sporej ilości czasu.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy zlecenie prowadzenia księgowości na zewnątrz sprawdza się niezależnie od wielkości firmy. W przypadku niewielkiej, właściciel rzeczywiście może samodzielnie prowadzić rozliczenia. Gdy jednak firma się rozwija, pojawia się spory problem. A przecież zadanie przedsiębiorcy sprowadza się do rozwijania firmy i tworzenia kolejnych miejsc pracy. I właśnie dlatego większość, nawet początkujących właścicieli przedsiębiorstw, decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym.

Co osiągniesz?

Powyższy przykład związany z biurem rachunkowym jest tylko jedną z wielu korzyści, jakie przedsiębiorca może osiągnąć, korzystając z outsourcingu. Poza ekonomicznymi przesłankami, nie można zapomnieć o uzyskaniu lepszej jakości i zasobów, jakimi się aktualnie nie dysponuje. Te płaszczyzny odnoszą się przede wszystkim do firm produkcyjnych, pozyskujących np. niezbędne im części do stworzenia innych produktów.

W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych ważna jest też możliwość zaoszczędzenia na własnych zasobach. Jeżeli właściciel firmy musiałby zakupić maszyny, by produkować określone części niezbędne na późniejszym etapie prac, to powinien pamiętać o przekalkulowaniu kosztów. Może okazać się, że zlecenie części prac na zewnątrz pozwoli nie tylko na zaoszczędzeniu środków finansowych, lecz także energii pracowników, którzy zostaliby oddelegowani do wykonania konkretnych zadań.

Co z ryzykiem?

Przedsiębiorca też nie może zapomnieć o ryzyku. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze jest związane z ryzykiem. To ograniczać można na wiele sposobów. Outsourcing jest jednym ze sposobów i przejawia się m.in. we współpracy właściciela firmy z kancelarią prawną. Wówczas może on liczyć na szeroką pomoc prawną. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć nie tylko na to, że specjalista przejrzy wszystkie umowy wychodzące z firmy pod kątem jej interesów, lecz także, że w razie problemów, fachowiec będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować i dochodzić np. roszczenia należnego przedsiębiorcy przed sądem.

Ograniczenia ryzyka jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich firm, dla których nawet kilka nieopłaconych faktur może wiązać się z zatorem finansowym. I choć ten punkt również jest uznawany za część outsourcingu, wciąż niewiele przedsiębiorców o tym pamięta. Potwierdzają to dane, z których wynika, że z roku na rok firmy przeznaczają coraz mniej środków finansowych na obsługę prawną.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Podziel się

7 komentarzy

Ludwik

Ludwik

Po latach widać, że sprawdziło się to w wielu miastach i jest to normalne zjawisko.
Zocha

Zocha

Zalety jak widać tego rozwiązania są spore. Muszę przemyśleć czy też nie zainteresować się w praktyce tą tematyką.
Małgorzata Smutek

Małgorzata Smutek

Ja uważam, że koszty należy ciąć a jednoosobowa firma musi tym bardziej jak nie ma własnej kasy na wszystko. Takie sprawdzone działania są powszechne w obecnym modelu biznesowym na całym świecie.
Stacho

Stacho

Czy outsourcing jest dla Ciebie? fajny artykuł, ale dla fachowców co są obeznani w tym temacie.
Hamas

Hamas

Jak dla mnie to bardzo pozytywna rzecz dla wszystkich przedsiębiorców. Z pewnością najwięcej wykorzystuje takie usługi firma 1osobowa lub mali przedsiębiorcy.
Celina

Celina

Wiele usług zewnętrznych jest dobrych dla firm. Sporo przedsiębiorców korzysta z zewnętrznych biur rachunkowych oraz wynajmuje biura do pracy na godziny.
Maciej

Maciej

W wielu przypadkach korzystanie z outsourcingu jest opłacalne bo nie trzeba np. zatrudniać specjalisty. Tacy fachowcy zrealizują za rynkową cenę co samemu się nie zrobi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.