Jak podatek od sklepów wielkopowierzchniowych wpłynie na rynek e-commerce?

Jak podatek od sklepów wielkopowierzchniowych wpłynie na rynek e-commerce?
Informacja o wprowadzeniu podatku od sklepów wielkopowierzchniowych od 1 września 2016 r. wprowadziła zamieszanie i wywołała szeroką dyskusję. Specjaliści skoncentrowali się przede wszystkim na oszacowaniu wpływów do budżetu i negatywnych skutkach wejścia w życie tego podatku.

Jeżeli chodzi o wpływy do budżetu, to mają one być wyższe o ok. 3,5 mld złotych. Eksperci zaznaczają przy tym, że właściciele sklepów wielkopowierzchniowych mogą przerzucić opłatę na swoich dostawców lub klientów. Rozważając plusy i minusy wprowadzenia tego podatku, warto pamiętać również o rynku e-commerce.


Rynek e-commerce w Polsce

Specjaliści z Sociomantic Labs w opracowaniu „Barometr e-commerce 2016” oszacowali, że w 2016 r. wartość rynku e-commerce wyniesie ok. 35,8 mld zł. To więcej niż w roku poprzednim. Tendencja wzrostowa ma szansę się nie tylko utrzymać – wartość rynku e-commerce może być jeszcze wyższa, bo wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych może skłonić jeszcze większą grupę konsumentów do e-zakupów.

Statystyczny konsument z Polski wydaje w sklepach internetowych mniej niż konsumenci z Europy Zachodniej. Ci nie tylko więcej wydają, lecz także częściej kupują. Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić. Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych najprawdopodobniej odbije się na cenach produktów – właściciele sklepów będą przerzucać podatek na klienta, podnosząc ceny. To może spowodować, że rynek e-commerce umocni się, gdyż coraz większa grupa konsumentów będzie zwracać uwagę na ceny, wybierając przy tym tańsze sklepy internetowe.


Czy w sieci rzeczywiście będzie taniej?

Właściciele sklepów stacjonarnych coraz częściej – obok tradycyjnego kanału sprzedaży – decydują się oferować produkty również przez internet. Nie jest to działanie przypadkowe – dzięki temu jest możliwe zdobycie klientów preferujących robienie zakupów w e-sklepach. Ponieważ prowadząc sklep internetowy odpada wiele opłat (np. za wynajem powierzchni handlowej), nie powinno specjalnie dziwić, że ceny produktów są niższe niż w sklepach stacjonarnych. To idealne rozwiązanie dla oszczędnych klientów i tych, którzy nie chcą tracić czas.

Współcześnie działające e-sklepy oferują całą paletę towarów. Obok mebli, wyposażenia mebli i chemii, w sieci od niedawna można zakupić również żywność. Otwarcie pierwszych e-sklepów spożywczych sprawiło, że chętnych na takie zakupy nie zabrakło. Ponieważ sklepy wielkopowierzchniowe walczą ze sobą o każdego klienta, obniżanie cen jest jedną z wdrażanych i skuteczniejszych strategii.


Wygrają najtańsi?

Walka o klientów odbywa się na wielu płaszczyznach. Sklepy wielkopowierzchniowe nie zawsze wygrywają, bo cena – choć ma ogromne znaczenie – nie zawsze jest jedynym czynnikiem, na który uwagę zwracają klienci. Dla nich istotna jest np. szybkość dostarczenia zamówionych produktów. Jeżeli jednak chodzi o wspomniany podatek, to należy pamiętać, że do tej pory nie było mowy o opodatkowaniu sprzedaży w sieci. Faktycznie zatem robienie zakupów w sklepach oferujących bezpłatną dostawę może spowodować, że w domowym budżecie zostanie całkiem spora suma pieniędzy.

Oceń ten wpis
Jak podatek od sklepów wielkopowierzchniowych wpłynie na rynek e-commerce?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

klient
2019-12-05, 16:22
Artykuł ciekawy. Podatki powinni wszyscy płacić i tym bardziej sklepy wielkopowierzchniowe.
Zuzia
2019-05-26, 17:52
Jak podatek od sklepów wielkopowierzchniowych wpłynie na rynek e-commerce? Odpowiedź w tym artykule.
Astoria
2019-05-07, 13:10
Warto przeczytać jak najwięksi potentaci na tym rynku zareagowali na to., Prognozy zawsze są dobre, jednak często z wielkiej chmury mały deszcz. Tak też przecież bywa.
Nitka
2019-04-09, 15:38
Potentaci na rynku się utrzymają. Temat jest nowy. Rynek jednak posiada dobrych graczy z wielkim kapitałem. Rzeczywiście jest trochę firm co z Azji sprowadzają produkty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.