List motywacyjny – 3 błędy, które możesz popełnić

Istnieje przekonanie, że listy motywacyjne nie są czytane przez pracodawców. To nieprawda. Ciekawe, nieszablonowe CV wysłane w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone przez pracodawcę, może na tyle zainteresować rekrutera, że sięgnie po list motywacyjny. By nie rozczarował się i nie zrezygnował zaproszenia kandydata na rozmowę, powinieneś wiedzieć, jakich błędów nie możesz popełnić.

Sprawdź załącznik

Błędy zdarzają się zawsze i trudno jest napisać idealny dokument czy to CV, czy list motywacyjny. W tej sytuacji nie powinny się jednak zdarzyć. Trzeba robić wszystko, aby ich unikać. Istnieje jednak lista tych błędów, których popełnić po prostu nie można, ponieważ natychmiast  zdyskwalifikują kandydata. Jakie to błędy?

Jednym z podstawowych, który często popełniają kandydaci jest brak dołączonego załącznika CV czy listu motywacyjnego. Zanim wyślesz maila, dokładnie sprawdź czy załączyłeś dokument. W przeciwnym wypadku zostaniesz po prostu pominięty. Mało który pracodawca zdecyduje się wysłać odpowiedź z prośbą o poprawienie błędu. To dla nich duża strata czasu i znak, że nie będziesz uważnym pracownikiem.

Wskaż stanowisko, o jakie się ubiegasz

Kolejnym bardzo istotnym błędem jest brak określenia konkretnego stanowiska, o jakie się ubiegamy. List motywacyjny ma dość otwartą formę i łatwo to pominąć. Czasem piszemy zbyt ogólnikowo i trudno nawet domyślać się w jakim charakterze chcielibyśmy pracować.
List motywacyjny często wysyłany jest do firmy, z którą wiążemy plany zawodowe. Niekoniecznie jednak prowadzi ona wówczas proces rekrutacyjny. Koniecznie trzeba więc zaznaczyć, które stanowisko by nas najbardziej interesowało i na jakim byśmy się sprawdzili najlepiej. Jeśli się zwolni, być może dostaniemy swoją szansę i ktoś się do nas zgłosi. Skąd pracodawca miałby wiedzieć, w czym się akurat specjalizujemy? Warto wziąć to pod uwagę.

Odśwież swoje dane

Dyskwalifikuje nas również brak numeru telefonu albo pomyłka w jego numeracji. Pracodawca, który będzie chciał zadzwonić pod wskazany numer, po prostu nie zrealizuje połączenia. Jeśli spróbuje ponownie, to raz jeszcze spotka się z głuchym odzewem, a my stracimy swoją szansę. Zawsze pamiętaj więc o zaktualizowaniu listu motywacyjnego czy CV, jeśli twoje dane osobowe się zmieniły.

To trzy najpoważniejsze błędy, których należy się wystrzegać podczas tworzenia listu motywacyjnego. Jest jednak dodatkowo także cała masa inny, jak np. stosowanie schematycznych zdań, oklepanych formułek czy zbytnie wyróżnienie własnej osoby. Jeśli masz zamiar reklamować swoje umiejętności, to należałoby to robić dyskretnie, z klasą i w dobrym tonie. Postarajmy się  ograniczyć przymiotniki opisujące nasze zalety, ponieważ pracodawca i rekruter mogą nas nie potraktować zbyt poważnie. Mocne strony należy oczywiście wyodrębniać, ale zawsze trzeba zachować umiar.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,50 Liczba głosów: 6
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań