CV czasem nie wystarcza. Czemu pracodawcy chcą listy motywacyjne?

Pracodawca organizujący rekrutację poszukuje kandydatów o konkretnych umiejętnościach. Ponieważ przyjęło się, że pierwszym etapem jest zawsze wysłanie dokumentów aplikacyjnych, część pracodawców – poza CV – wymaga od zainteresowanych listów motywacyjnych. Dlaczego?

Współcześnie uznaje się, że CV to podstawowy dokument, jaki pracownik powinien przesłać w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Obok niego funkcjonuje list motywacyjny. Ten najczęściej mają obowiązek przesłać kandydaci, którzy starają się o wyższe stanowisko pracy. Wszystko dlatego, że to właśnie w liście motywacyjnym można zawrzeć dodatkowe informacje. Od tych faktycznie może zależeć to, czy kandydat otrzyma posadę.

Gdy mowa o liście motywacyjnym, należy pamiętać, że informacje, jakie mają się w nim znaleźć nie powinny zostać powtórzone z CV. W tym dokumencie kandydat powinien przekazać dodatkowe dane o sobie. W ten sposób może zachęcić pracodawcę do zaproszenia właśnie siebie na rozmowę kwalifikacyjną. Z punktu widzenia osób zainteresowanych takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala na lepsze zaprezentowanie się.

Kiedy pisać list motywacyjny?

Podstawową sprawą jest to, że nie każdy pracodawca wymaga od osób ubiegających się o pracę dostarczenia takiego dokumentu. List motywacyjny faktycznie funkcjonuje obok CV i ponieważ informacje zawarte w poszczególnych dokumentach nie powinny się pokrywać, większość pracodawców nie wymaga dostarczenia takiego. To jednak, czy podmiot organizujący rekrutację będzie chciał, by pracownik dostarczył list czy nie, najczęściej jest zaznaczone w ogłoszeniu o pracę.

Co w sytuacji, gdy dający ogłoszenie nie wspomina o liście motywacyjnym? Specjaliści wskazują, że w takiej sytuacji nie należy wykazywać się nadgorliwością – w zupełności wystarczy wysłanie CV. W tym dokumencie pracodawca (lub osoba przeprowadzająca rekrutację w jego imieniu) faktycznie znajdzie wszystkie najważniejsze informacje.

Gdy list jest wymagany

Co w sytuacji, gdy pracodawca chce otrzymać komplet dokumentów aplikacyjnych, w których znajdzie się również list motywacyjny? W takiej sytuacji kandydatowi nie pozostaje nic innego – powinien taki stworzyć. Zasadniczo łatwiej mają te osoby, które doskonale wiedzą, w jakiej firmie mają pracować. Jeżeli rekrutacja jest ukryta, to może pojawić się spory problem – trudno bowiem wówczas umotywować chęć pracy w firmie, której nazwy się nie zna.

Jeżeli pracodawca wymaga przesłania wraz z CV listu motywacyjnego, to warto pamiętać, że niezbędne jest w nim zaprezentowanie swojej sylwetki od strony zawodowej aktywności. Warto, by kandydat poświęcił czas i zapoznał się z historią firmy, do której aplikuje. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo pozwala na sformułowanie w liście informacji, które przekonają pracodawcę do bliższego zapoznania się z jego kandydaturą.

Dlaczego pracodawcy wymagają listów motywacyjnych?

List motywacyjny pozwala pracodawcy lepiej poznać sylwetkę potencjalnego pracownika. Z punktu widzenia część podmiotów poszukujących kandydatów ważne mogą być umiejętności pisarskie – w ten sposób sprawdzają oni, czy kandydat potrafi pisać bezbłędnie i ciekawie. To również okazja na sprawdzenie, jak konkretna osoba wyraża swoje myśli na papierze.

Fakt, że pracodawcy wymagają od podwładnych listów motywacyjnych często wynika z kosztów prowadzenie rekrutacji. Większość chce mieć pewność, że pracownik sprawdzi się na danym stanowisku i nie będzie konieczne poszukiwanie nowego po kilku miesiącach. Dla osób poszukujących zatrudnienie istotne powinno być to, że dobrze napisany list motywacyjny może przekonać pracodawcę do zatrudnienia danego kandydata.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
CV czasem nie wystarcza. Czemu pracodawcy chcą listy motywacyjne?
5 (100%) Liczba głosów:1