CV czasem nie wystarcza. Czemu pracodawcy chcą listy motywacyjne?

Pracodawca organizujący rekrutację poszukuje kandydatów o konkretnych umiejętnościach. Ponieważ przyjęło się, że pierwszym etapem jest zawsze wysłanie dokumentów aplikacyjnych, część pracodawców – poza CV – wymaga od zainteresowanych listów motywacyjnych. Dlaczego?

Współcześnie uznaje się, że CV to podstawowy dokument, jaki pracownik powinien przesłać w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Obok niego funkcjonuje list motywacyjny. Ten najczęściej mają obowiązek przesłać kandydaci, którzy starają się o wyższe stanowisko pracy. Wszystko dlatego, że to właśnie w liście motywacyjnym można zawrzeć dodatkowe informacje. Od tych faktycznie może zależeć to, czy kandydat otrzyma posadę.

Gdy mowa o liście motywacyjnym, należy pamiętać, że informacje, jakie mają się w nim znaleźć nie powinny zostać powtórzone z CV. W tym dokumencie kandydat powinien przekazać dodatkowe dane o sobie. W ten sposób może zachęcić pracodawcę do zaproszenia właśnie siebie na rozmowę kwalifikacyjną. Z punktu widzenia osób zainteresowanych takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala na lepsze zaprezentowanie się.

Kiedy pisać list motywacyjny?

Podstawową sprawą jest to, że nie każdy pracodawca wymaga od osób ubiegających się o pracę dostarczenia takiego dokumentu. List motywacyjny faktycznie funkcjonuje obok CV i ponieważ informacje zawarte w poszczególnych dokumentach nie powinny się pokrywać, większość pracodawców nie wymaga dostarczenia takiego. To jednak, czy podmiot organizujący rekrutację będzie chciał, by pracownik dostarczył list czy nie, najczęściej jest zaznaczone w ogłoszeniu o pracę.

Co w sytuacji, gdy dający ogłoszenie nie wspomina o liście motywacyjnym? Specjaliści wskazują, że w takiej sytuacji nie należy wykazywać się nadgorliwością – w zupełności wystarczy wysłanie CV. W tym dokumencie pracodawca (lub osoba przeprowadzająca rekrutację w jego imieniu) faktycznie znajdzie wszystkie najważniejsze informacje.

Gdy list jest wymagany

Co w sytuacji, gdy pracodawca chce otrzymać komplet dokumentów aplikacyjnych, w których znajdzie się również list motywacyjny? W takiej sytuacji kandydatowi nie pozostaje nic innego – powinien taki stworzyć. Zasadniczo łatwiej mają te osoby, które doskonale wiedzą, w jakiej firmie mają pracować. Jeżeli rekrutacja jest ukryta, to może pojawić się spory problem – trudno bowiem wówczas umotywować chęć pracy w firmie, której nazwy się nie zna.

Jeżeli pracodawca wymaga przesłania wraz z CV listu motywacyjnego, to warto pamiętać, że niezbędne jest w nim zaprezentowanie swojej sylwetki od strony zawodowej aktywności. Warto, by kandydat poświęcił czas i zapoznał się z historią firmy, do której aplikuje. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo pozwala na sformułowanie w liście informacji, które przekonają pracodawcę do bliższego zapoznania się z jego kandydaturą.

Dlaczego pracodawcy wymagają listów motywacyjnych?

List motywacyjny pozwala pracodawcy lepiej poznać sylwetkę potencjalnego pracownika. Z punktu widzenia część podmiotów poszukujących kandydatów ważne mogą być umiejętności pisarskie – w ten sposób sprawdzają oni, czy kandydat potrafi pisać bezbłędnie i ciekawie. To również okazja na sprawdzenie, jak konkretna osoba wyraża swoje myśli na papierze.

Fakt, że pracodawcy wymagają od podwładnych listów motywacyjnych często wynika z kosztów prowadzenie rekrutacji. Większość chce mieć pewność, że pracownik sprawdzi się na danym stanowisku i nie będzie konieczne poszukiwanie nowego po kilku miesiącach. Dla osób poszukujących zatrudnienie istotne powinno być to, że dobrze napisany list motywacyjny może przekonać pracodawcę do zatrudnienia danego kandydata.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,10 Liczba głosów: 10
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań