Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4229        SUBSKRYBUJE: 7515
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Zainteresowania w CV - co wpisać?

Zainteresowania w CV - co wpisać?
Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w CV, dotyczą naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Nie można ich zmodyfikować ani pomijać, w przeciwieństwie listy naszych zainteresowań. Rozważna selekcja twoich życiowych pasji, może pomóc w wywarciu wrażenia, na którym nam zależy. Poza tym, CV to także sposób na przyciągnięcie uwagi zespołu rekrutującego i kreatywną prezentację swojej osoby w oczach przyszłego przełożonego. Podpowiadamy, czy wskazanie hobby w CV jest obowiązkowe oraz doradzamy, czy warto zawsze informować pracodawcę o naszych zainteresowaniach?

Gdy przyjrzeć się dokumentom aplikacyjnym przygotowywanym przez osoby poszukujące pracy, to nie sposób nie zauważyć, że zdecydowana większość z nich zawiera sekcję „hobby/zainteresowania”. Jest ona także rekomendowana przez specjalistów oraz uwzględniana w gotowych szablonach tworzenia życiorysu. Z gotowych schematów korzysta coraz więcej poszukujących zatrudnienia w każdym wieku, jednak przyjęło się, że sekcja zainteresowań, jest wypełniania bardzo pobieżnie. Jeżeli już wkrótce będziesz poszukiwać pracy, bardzo prawdopodobne, że staniesz przed dylematem, czy rzeczywiście musisz zamieścić taką informację w swojej aplikacji. Zasadniczo nie, ale niekiedy podanie takiej informacji może ci pomóc w otrzymaniu posady, zwłaszcza jeśli wpis będzie przemyślany i wyróżni Cię z grona konkurentów. Sprawdź, jak wykorzystać rubrykę ukazującą twoje hobby, aby zwiększyć atrakcyjność CV i tym samy własnej kandydatury na wymarzone stanowisko.
 

Zainteresowania w CV – kiedy warto o nich wspomnieć?
 

Zasadniczo zainteresowania podane w CV to ważna informacja dotycząca osoby kandydata i jego życiowej historii. Współczesne teorie zarządzania zasobami ludzkimi zaznaczają, że oprócz kwalifikacji ujętych w doświadczeniu zawodowym oraz wykształceniu, bardzo ważne są predyspozycje oraz kompetencje psychospołeczne. Ciekawe zainteresowania w CV zazwyczaj świadczą o określonych cechach osobowości kandydata i można z nich wiele wywnioskować. Dlatego warto pamiętać, że ta sekcja powinna być stworzona w sposób rozważny i kreatywny, jednak przede wszystkim uczciwy. Im bardziej wymyślne hobby tym większe zainteresowanie budzi. Wobec tego istnieje spore ryzyko, że kłamstwo zostanie szybko wykryte, a koloryzowanie rzeczywistości może obrócić się przeciwko nam, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie kłam na temat swojego hobby. Być może masz znajomych, którzy np. żeglują. Faktycznie to dość kosztowne i nietypowe hobby, ale wiążące się z koniecznością zdobycia specjalistycznej wiedzy i patentów. Jeżeli będziesz miał pecha, bo rekruter również będzie zapalonym żeglarzem, to twoje braki bardzo szybko zostaną zauważone. Wówczas zaprezentujesz się jako osoba nierzetelna, a rekruter może zastanawiać się, czy pozostałe informacje zawarte w twoich dokumentach aplikacyjnych faktycznie są prawdziwe. Niestety, istnieje błędne przeświadczenie, że jeśli nie posiadamy oryginalnego hobby, lepiej nie pisać o nim w ogóle. Nic bardziej mylnego. Jeśli lubimy muzykę, literaturę lub kino zawsze warto o tym wspomnieć. Każde zainteresowanie, zwłaszcza jeśli potrafimy o nim intrygująco opowiedzieć to nasz atut. Nieuwzględnienie hobby w życiorysie,  w wielu branżach może ukazać nas w niekorzystnym świetle.  należy także pamiętać o rekruterach, którzy zazwyczaj cenią sobie ciekawe CV. Dodanie informacji o tym jak lubimy spędzać wolny czas zawsze sprawia, że z punktu widzenia posiadanych cech charakteru, nasz życiorys staje się bardziej personalny i interesujący. Załóżmy, że to ty przeprowadzasz rekrutację. Poza wykształceniem czy doświadczeniem kandydata chciałbyś przeczytać o jego zainteresowaniach? Prawdopodobnie ułatwiłoby ci to podjęcie decyzji o skontaktowaniu się z potencjalnym pracownikiem. Zdarza się, że naprawdę interesujące hobby może stać się przepustką do otrzymania dobrej posady. A skoro tak, to nie rezygnuj z tego obszaru. Aby jednak zainteresować pracodawcę, sprawdź, jak poinformować go o swoich zainteresowaniach.
 

Hobby w CV – O czym lepiej nie pisać?


Wbrew pozorom, istnieją typy zainteresowań, które nie wyglądają w CV zbyt korzystnie. Niektóre hobby budzą negatywne skojarzenia lub zwyczajnie kolidują ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Każdy z nas posiada pasje i pomysły, którymi warto się pochwalić i to na tym należy się skupić, jednocześnie decydując co lepiej przemilczeć. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że posiadane hobby może nie przekonać rekrutera, zastanów się czy pisać o zainteresowaniach, a jeśli tak to w jaki sposób to zrobić. Pamiętaj, że rezygnacja z sekcji hobby może obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie, dlatego jeśli zdecydowałeś się, że w CV zamieścisz informacje o swoich zainteresowaniach, weź pod uwagę ważne wskazówki:

  • Jeżeli nie masz oryginalnego hobby, to postaraj się nie pisać o nim ogólnie. Załóżmy, że jesteś miłośnikiem książek i czytasz wszędzie: w komunikacji miejskiej, w domu, w przerwach od pracy. Pochwal się zatem ilością przeczytanych książek lub nawet stron. To może wywrzeć na rektuterze naprawdę duże wrażenie. Innym przykładem jest doprecyzowanie, po jaką literaturę sięgasz najczęściej, np. fantastykę. Możesz również wskazać swoich ulubionych autorów, a idąc krok dalej, wskazać co w nich cenisz i dlaczego. Umiejętność myślenia abstrakcyjnego to zawsze korzystna cecha, którą warto sobie przypisać.
     
  • Nie zamieszczaj informacji o kontrowersyjnym lub mogącym się źle kojarzyć hobby. Sam przyznasz, że potencjalny pracodawca może się zdziwić, jeżeli w dokumentach aplikacyjnych zawrzesz informacje o tym, że grasz w ruletkę lub jesteś zapalonym myśliwym. O takich zainteresowaniach lepiej nie wspominaj – możesz osiągnąć efekt odwrotny od założonego, czyli zamiast zainteresować pracodawcę, sprawdzić, że będzie się on zastanawiał, czy rzeczywiście warto cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Unikaj zainteresować i pasji związanych z kwestiami podlegającymi publicznej dyskusji oraz takich, które silnie korespondują z seksualnością, polityką lub religią. Dzisiejsze społeczeństwo oraz rynek pracy, zwłaszcza ten międzynarodowy dąży do utrzymania zasad równości i demokracji, a podkreślanie często spornych różnice światopoglądowych budzących silne emocje, nawet w CV jest nieprofesjonalne.
  • Nie pomijaj swojego hobby w CV, ze względu na jego wąski zakres. Jeśli pasjonują Cię górskie wycieczki po Karkonoszach lub lubisz programy przyrodnicze o zwierzętach Afryki zaznacz to. Wąskie zainteresowania są automatycznie bardziej wiarygodne i zazwyczaj mocniej intrygują. Przykładowo, jeśli wpiszemy w CV, że interesujemy się historią może to zabrzmieć pospolicie i zbyt ogólnie,  w przeciwieństwie do wskazania, że pasjonuje nas historia I wojny Światowej.
  • Pamiętaj, aby aktualizować wpisy w CV. Pasje i zainteresowania mogą zmieniać się na różnych etapach życia. Nie warto kurczowo utrzymywać, że interesujemy się sportem, tylko dlatego, że kiedyś graliśmy w szkolnej drużynie lub kochamy muzykę, gdyż w dzieciństwie pobieraliśmy lekcje gry na pianinie. Jeśli nawet najbardziej oryginalne hobby w CV nie dotyczy naszego życia w danym momencie, nie warto go wymieniać.
     

Zainteresowanie uzupełniają Twoje umiejętności? - Podkreśl to!
 

Zdarza się, że ciekawe zainteresowania w CV są połączone z naszymi kompetencjami i umiejętnościami. Wówczas możemy je wykorzystać w pracy zawodowej. Jeżeli masz właśnie takie hobby, to koniecznie o nim wspomnij. Być może będziesz mógł się pochwalić tym, że twoje zainteresowania pomogły ci w poprzednim miejscu pracy. Zastanów się, czy nie otrzymasz od swojego pracodawcy potwierdzenia tego faktu w postaci np. listu polecającego. Bardzo dużo zależy od wymagań na danym stanowisku i zakresu obowiązków. Połóż szczególny nacisk na te pasje, które bezpośrednio wiążą się z danym zawodem. Rozbudowany system szkoleń oraz kursów specjalistycznych pozwala osobom bez doświadczenia zawodowego na nadrobienie zaległości, dlatego dużą wagę przywiązuje się także do cech osobowości. Najłatwiej wyrazić je właśnie poprzez wskazanie swoich pasji i sposobów na spędzanie wolnego czasu. Często hobby z pozoru niezwiązane z zawodem, stanowi informację o posiadaniu przez kandydata pożądanych w branży predyspozycji. Przykładowo sporty drużynowe wskazują na umiejętność pracy w zespole, rękodzieło o kreatywności i cierpliwości, a sporty ekstremalne o gotowości do podejmowania ryzyka i pewności siebie. Przyjmując taki tok myślenia, jesteśmy w stanie wzmocnić swój wizerunek za pomocą kilku słów!

Nie istnieje kanon podający jakie konkretne zainteresowania do CV wpisywane przez poszukujących atrakcyjnego zatrudnienia, gwarantują sukces i podwyższają szansę na wymarzona posadę. Warto jednak postarać się zamieszczać informację o hobby i pasjach w każdym życiorysie, gdyż może okazać się to punktem zwrotnym w procesie rekrutacji. W większości przypadków nie mamy nic do stracenia, możemy sobie jedynie pomóc. Dlatego, aby uniknąć niefortunnych sytuacji, wystarczy jedynie pamiętać o podstawowych zasadach, pozwalających pokazać siebie i swoje zainteresowania z jak najlepszej strony.

Oceń ten wpis
Zainteresowania w CV - co wpisać?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.