Zanim zaczniesz szukać nowej pracy, uporządkuj informacje o sobie

Poszukiwania pracy mogą zająć ci naprawdę wiele dni. Mimo doskonałego CV, bogatego doświadczenia i świetnego wykształcenia może dojść do sytuacji, że żadna firma nie będzie chciała z tobą nawiązać współpracy. Dlaczego twój telefon milczy? Dlaczego nikt do ciebie nie dzwoni? Być może nie zadbałeś o swój wizerunek w sieci. Czas to zmienić.

Gdzie szukałbyś informacji o kandydacie?

Gdybyś zawodowo zajmował się rekrutowaniem pracowników lub prowadził firmę? Z pewnością pierwsze, co przychodzi ci na myśl, to sieć. Od wielu lat internet jest dla nas jednym z głównych źródeł informacji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie informacje przeglądarka wyświetla po wpisaniu w pasku wyszukiwarki swojego imienia i nazwiska? Czas to sprawdzić, a w razie potrzeby zadbać o to, aby potencjalny pracodawca odniósł wrażenie, że jesteś specjalistą.

Media społecznościowe – korzystasz z nich?

Większość z nas korzysta z mediów społecznościowych, ale ty – jako osoba poszukująca zatrudnienia – musisz zwrócić szczególną uwagę, na jakich serwisach się wypowiadasz. Chcąc utrzymywać kontakt ze znajomymi, zdecydowałeś się założyć konto na Facebooku? Świetnie, ale twój potencjalny pracodawca nie powinien mieć dostępu do informacji, którymi wymieniasz się ze znajomymi.

Choć rekruter nie powinien, to jednak często ocenia potencjalnych kandydatów przez pryzmat publikowanych przez nich wiadomości, nie bacząc przy tym na wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Jeżeli zdarzyło ci się publicznie narzekać na poprzedniego pracodawcę, musisz mieć świadomość, że potencjalny pracodawca nie będzie na ciebie patrzył z chęcią. Powód jest oczywisty.
Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest zatem zadbanie o swój wizerunek w sieci. Sprawdź, do jakich informacji mają dostęp osoby postronne. Zastanów się, czy to, co mogą o tobie przeczytać, nie spowoduje, że cię źle odbiorą.

Kolejnym krokiem jest pokazanie się od strony zawodowej. Media społecznościowe są pomogą ci w tym, choć mowa tu nie o Facebooku. W sieci powstało wiele portali pozwalających tworzyć zainteresowanym kontakty zawodowo-biznesowe. Stwórz konto na jednym z takich portali, pochwal się swoim wykształceniem, doświadczeniem, ukończonymi kursami. Jeżeli wśród znajomych znajdą się twoi dawni współpracownicy lub nawet przełożeni, poproś ich o wystawienie ci referencji. To może ci pomóc w znalezieniu zatrudnienia.

„Jak cię widzą, tak cię piszą”

Być może chcąc dobrze przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, zapoznałeś się z wieloma poradnikami. Z pewnością w każdym znalazłeś informację o tym, że pierwsze minuty są kluczowe dla tego, jak odbierze cię rekruter. Mylisz się jednak, jeżeli uważasz, że ta zasada obowiązuje tylko na osobistym spotkaniu. Chcąc pokazać się z dobrej strony, musisz pamiętać o swoim wizerunku w sieci. To właśnie tam potencjalny pracodawca w pierwszej kolejności będzie chciał zweryfikować informacje o tobie. Jeżeli okaże się, że nie zadbałeś o swój wizerunek, telefon będzie milczał.

Pokaż swoje portfolio

Szukasz pracy w branży kreatywnej? A może zajmujesz się programowaniem? Możesz zaprezentować się jako specjalista, tworząc w internecie swoją stronę www, a następnie publikując na niej swoje prace. Takie rozwiązanie jest sprawdzone – w ten sposób możesz dotrzeć do pracodawców z różnych branż, pokazując przy tym, że nie boisz się wyznań i jesteś specjalistą. Skoro to może ci pomóc znaleźć atrakcyjną posadę, to czemu nie skorzystasz z takiego rozwiązania?

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 1
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań