Zanim wyślesz CV sprawdź przyszłego pracodawcę

Lokalne portale specjalizujące się w zamieszczaniu ogłoszeń o pracę są bardzo popularne wśród osób poszukujących pracy. Jeżeli niedawno straciłeś posadę lub zdecydowałeś się znaleźć lepsze stanowisko niż to, które zajmujesz obecnie, to bardzo prawdopodobne, że regularnie zaglądasz na takie portale.

Już pobieżne zapoznanie się z ogłoszeniami pozwala stwierdzić, które są mało wiarygodne – mowa o ofertach zawierających niewiele informacji o wymogach stawianych kandydatowi lub obietnicę wysokiej pensji za wykonywanie prostych prac. Czy jednak masz pewność, że ogłoszenie, na które odpowiadasz, faktycznie zamieściła firma działająca na rynku?

Jak sprawdzić, czy firma istnieje?

Zanim odpowiesz na ogłoszenie, które wygląda na profesjonalne, powinieneś zadać sobie trud, aby sprawdzić, czy firma faktycznie działa na rynku. Dziś zadanie to jest stosunkowo proste – wystarczy, że zajrzysz na stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po wpisaniu m.in.: NIP-u, REGON-u, nazwy firmy czy danych osobowych przedsiębiorcy, możesz sprawdzić, czy firma faktycznie prowadzi działalność gospodarczą. Dlaczego to tak ważne?

Kreatywność oszustów jest imponująca. Okazuje się, że często – aby wzbudzić ufność osób poszukujących zatrudnienia – wykorzystują oni dane nieaktywnych podmiotów gospodarczych. Jeżeli zlekceważysz ten krok, twój numer telefonu może trafić do bazy, która następnie zostanie sprzedana firmom zajmujących się telemarketingiem lub telesprzedażą.

Co jeżeli w CEIDG nie znajdziesz informacji na temat poszukiwanej firmy? Pamiętaj, że ten podmiot gromadzi dane na temat jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych. Jeżeli zatem ogłoszenie zamieściła np. spółka z ograniczą odpowiedzialnością lub fundacja, to faktycznie nie uzyskasz żadnych informacji o niej z CEIDG. W takim przypadku konieczne będzie zajrzenie do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

Korzystanie zarówno z CEIDG, jak i KRS jest bezpłatne.

Sprawdź również na stronie internetowej firmy

Większość firm poszukujących pracowników decyduje się zamieścić ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych, aby dotrzeć do jak największej grupy kandydatów. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyne miejsce, w którym ogłoszenie zostaje umieszczone. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dana firma poszukuje pracowników, powinieneś zajrzeć również na jej stronę internetową. Duże firmy lub te, które faktycznie są zainteresowane zatrudnieniem nowych osób, najczęściej tworzą zakładkę „Praca” lub „Kariera”. Jeżeli taka jest na stronie, sprawdź, czy firma również tam umieściła ogłoszenie.

Co z agencjami pracy?

Na rynku działa wiele agencji zatrudnienia. Obok tych dużych, które są bardzo popularne, musisz pamiętać, że są też agencje działające lokalnie. Te współpracują głównie z drobnymi przedsiębiorcami. Jeżeli znalazłeś interesujące ogłoszenie, które zamieściła agencja zatrudnienia, również ma możliwość zweryfikować, czy działa ona na rynku legalnie. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Rejestr agencji zatrudniania. Sprawdź, czy widnieje ona w rejestrze. Jeżeli tak, to twoje dane powinny być prawidłowo przechowywane.

Korzystając z usług agencji zatrudnienia, powinieneś pamiętać również o podstawowej zasadzie sprowadzającej się do tego, że takie podmioty nie pobierają wynagrodzenia za świadczone usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Dotyczy to zarówno agencji działających w kraju, jak i rekrutujących pracowników na rzecz zagranicznych przedsiębiorców.

Mając wiedzę, jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę lub pośrednika, będziesz miał pewność, że twoje dane nie trafią w ręce osoby niepożądanej.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,67 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań