Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna stanowi jeden z etapów procesu rekrutacyjnego. Polega na ocenie i selekcji kandydatów na dane stanowisko przez przedstawiciela danego przedsiębiorstwa. Najczęściej poprzedzona jest złożeniem aplikacji wraz z kompletem dokumentów rekrutacyjnych, a także rozmową telefoniczną z osobą odpowiadającą za dany proces. Jeśli więc otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, warto się do niej właściwie przygotować. Masz bowiem spore szanse na otrzymanie angażu w danej firmie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nadrzędnym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest osobiste poznanie kandydata i nawiązanie z nim kontaktu. Dla Ciebie, jako osoby ubiegającej się o dane stanowisko, to również szansa na poznanie firmy, jej wartości, kultury organizacyjnej czy wymagań. Dla obu stron to niepowtarzalna możliwość do stwierdzenia, czy istnieje zbieżność interesów pomiędzy nimi i oceny rokowań na dalszą współpracę. Warto więc podczas spotkania być dobrze zorientowanym i przygotować na nie pytania, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu danej oferty, gdy takowa się pojawi.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat ma możliwość zaprezentowania swojej sylwetki w taki sposób, aby przekonać potencjalnego pracodawcę do nawiązania współpracy. Swoją aparycją, wiedzą i umiejętnościami komunikacyjnymi, musi wykazać korzyści, jakie wynikną w sytuacji, gdy otrzyma szansę zatrudnienia.

Rozmowa kwalifikacyjna bada różne obszary, w których kandydat powinien sprawnie się poruszać. To zarówno wiedza, doświadczenie, kompetencje, kwalifikacje i szkolenia, umiejętności, zdolności, predyspozycje, ale też szczegółowe wymagania. Warto do takiego spotkania przygotować się poprzez skrupulatne prześledzenie ogłoszenia o pracę, a także ważnych informacji o firmie. To tam znajduje się najwięcej wskazówek dotyczących tego, o co kandydat może zostać zapytany podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Procesy rekrutacyjne najczęściej są przygotowywane z uwzględnieniem specyficznych potrzeb firmy. Oznacza to, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz spotkać się niestandardowymi praktykami. Mogą zostać zadane trudne pytania, możesz otrzymać do rozwiązania test albo studium przypadku. Ma to na celu zbadanie zarówno Twoich predyspozycji i kwalifikacji, jak i kompetencji miękkich.

Wybierając się na rozmowę rekrutacyjną, zwróć uwagę nie tylko na przygotowanie merytoryczne, ale również na takie elementy jak punktualność, schludny wygląd i ubiór, kulturę osobistą czy sposób wypowiedzi. Podczas spotkania będziesz oceniany pod wieloma aspektami, dlatego warto zaprezentować się korzystnie pod każdym możliwym kątem. Zwiększy to Twoje szanse na otrzymanie pracy, o którą się ubiegasz.