Agencje pracy i praca za granicą

Sytuacja na polskim rynku pracy ma się nieźle, jednak wciąż nie są to standardy zachodnio-europejskie. Wynagrodzenia znacząco odbiegają od trendów w krajach takich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania, przez co Polacy wciąż decydują się na wyjazdy za granicę w celach zarobkowych. Jedni jadą na kilka miesięcy, aby dorobić, inni planują spędzić poza granicami kraju sporą część czasu, a nawet całe życie.

Praca za granicą

Wyjazd do pracy za granicę, bez względu na powody czy kierunek, zawsze oznacza spore zmiany. Zarówno dla samego zainteresowanego, jak i dla jego bliskich. Wiąże się z rozłąką, nową sytuacją, koniecznością pozałatwiania wielu spraw, a także odpowiednim zorganizowaniem wszystkiego – przed wyjazdem, jak i na jego początku. Jeśli nie wiesz, gdzie jechać ani co chcesz robić, warto rozważyć współpracę z agencją pracy za granicą. Te najczęściej przejmą sporą ilość Twoich obowiązków i poprowadzą Cię przez najtrudniejsze sprawy. Dzięki agencji możesz łatwiej i szybciej znaleźć pracę, zakwaterowanie czy transport do kraju docelowego.

Możesz również jechać na własną rękę – szczególnie, kiedy władasz angielskim albo innym językiem, obowiązującym w danym kraju. Dzięki dostępowi do Internetu, z łatwością znajdziesz różne ogłoszenia pracy, oferty wynajmu mieszkań czy informacje na temat dojazdu w określone miejsca. Jeśli nie znasz języka, praca za granicą również jest możliwa. Wystarczy znaleźć taką, gdzie nie jest on wymagany albo gdzie pracują Polacy. Z pomocą słownika albo aplikacji tłumaczącej poradzisz sobie w większości sytuacji.

Praca za granicą za pośrednictwem agencji

Jeśli jednak zdecydujesz się na pomoc agencji pracy, warto znać zakres jej działalności i sprawdzić rzetelność. Polecane jest korzystanie z agencji rekomendowanych przez znajome osoby oraz takich, których działalność jest transparentna. Najczęściej instytucje te pomagają w pośrednictwie pracy, doradztwie zawodowym, podnoszeniu kwalifikacji, a także wszelkich kwestiach związanych z podjęciem zatrudnienia.

Zawsze należy zwracać uwagę na zapisy umowy i zawarte w niej warunki. Kiedy jedziesz samodzielnie i nie znasz języka, udaj się do tłumacza, który pomoże Ci w zrozumieniu wszelkich kruczków. Z kolei w umowach z agencjami pracy, zwróć uwagę, aby ujęte były takie kwestie jak: nazwa zagranicznego pracodawcy i jego siedziba, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, warunki pracy i wynagradzania, kwestie ubezpieczenia, dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, tłumaczenia i inne, ważne ze względu na specyfikę branży zapisy.

Agencje pośrednictwa pracy

Musisz również wiedzieć, że agencje pracy działają nie tylko za granicą, ale pomagają także w odnalezieniu pracy w kraju. Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i Polaków. Agencje pośrednictwa pracy gromadzą oferty zatrudnienia u pracodawców, a następnie udostępniają je swoim klientom bądź po prostu wyszukują kandydatów na dane stanowiska. Najczęściej dotyczy to prac na produkcji, roli czy budowach, jednak są też agencje pracy specjalizujące się w innych branżach. Tym samym, za pomocą takowej możesz znaleźć zatrudnienie nawet na stanowiskach specjalistycznych, wymagających określonych kompetencji czy też w zawodach rozrywkowych, np. jako model czy aktor.

Innym rodzajem są agencje pracy tymczasowej. Te działają na nieco odmiennych zasadach. W tym przypadku to agencja zatrudnia pracowników, a następnie podnajmuje ich pracodawcom. Najczęściej więc pensje wypłacane są przez agencję, a nie przez zatrudniającego i uzależnione od warunków umowy. Kiedy więc decydujesz się na nawiązanie współpracy z agencją, zwróć uwagę na rodzaj świadczonych przez nią usług i zapisy w umowie.