Ile czasu trwa twoja przerwa?

Ile czasu trwa twoja przerwa?
To, ile czasu możesz spędzić na odpoczynku w ciągu dnia pracy zależy m.in. od twojego wymiaru czasu pracy. Sprawdź, na jak długą przerwę możesz liczyć. Taka informacja przyda ci się zwłaszcza, jeżeli wkrótce rozpoczynasz pierwszą pracę.

Przerwa w pracy wydaje się czymś naturalny, bo trudno ukrywać, że jest ona najlepszy sposobem, by zregenerować siły. To jednak, ile minut będzie trwać zależy m.in. od wymiaru czasu osoby zatrudnionej. W praktyce część osób ma prawo do pauzy dłuższej niż inni. Dodatkowo nie można zapomnieć, że również pracodawca może zdecydować się na wdrożenie własnych rozwiązań w tym zakresie – wystarczy, że pozwoli pracownikom częściej korzystać z przerw niż zapewnia im to ustawodawca w Kodeksie pracy.


15 minut, gdy pracujesz co najmniej 6 godzin

Właśnie na tyle mogą liczyć pracownicy, którzy każdego dnia pracują co najmniej 6 godzin. W Kodeksie pracy pojawia się sformułowanie, że zatrudniony może odpoczywać „co najmniej” 15 minut, co oznacza, że pracodawca może zdecydować, że jego podwładni będą mieli prawo np. do 20 minut przerwy. Inną możliwością jest ustanowienie przez szefa dwóch przerw po 15 minut. To, na jakie rozwiązanie zdecyduje się pracodawca, zależy wyłącznie od niego. Jedynym ograniczeniem jest konieczność pamiętania o zagwarantowaniu pracownikowi wspomnianego min. kwadransa.

Wspomniany kwadrans pracownik może zagospodarować zgodnie z własnymi potrzebami. Najczęściej jednak zatrudnieni decydują się na spożycie w tym czasie śniadania czy odpoczynek. Tak krótka przerwa nie pozwala na wiele, dlatego też…


…szef może wprowadzić godzinną przerwę.

Wielu pracowników podkreśla, że 15 minutowa przerwa to za mało czasu, by odpocząć, zjeść śniadanie czy wykonać ćwiczenia relaksujące. Z tego względu coraz liczniejsza grupa pracodawców decyduje się na wdrożenie w swoich firmach rozwiązań z powodzeniem funkcjonujących za granicą, dokładniej w Zachodniej Europie. Mowa o godzinnej przerwie. Z powodzeniem pozwala ona na zjedzenie posiłku czy załatwienie prywatnych spraw.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

O tym, czy z takiej pauzy pracownicy rzeczywiście będą mogli skorzystać, decyduje pracodawca. Ponieważ jednak taka przerwa nie jest wliczana do czasu pracy pracownika, coraz więcej szefów decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania. Część dochodzi do takiego konsensu po rozmowie z podwładnymi. Trzeba przyznać, że dłuższa przerwa jest szczególnie istotna dla pracowników świadczących pracę w firmach zlokalizowanych w centrum miasta. Dzięki temu z powodzeniem mogą oni w godzinach pracy wyjść na miasto.


Gdy jesteś pracownikiem młodocianym

Jeszcze inaczej jest w przypadku pracowników młodocianych. Z uwagi na wiek, ta grupa pracowników ma specjalne uprawnienia w zakresie odpoczynku w ciągu godzin pracy. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pracownicy młodociani mają prawo do wypoczynku trwającego 30 minut, jeżeli pracują 4,5 godziny.

Ustanowienie dłuższych przerw dla młodych pracowników, którzy uczą się zawodu, jest podyktowane przede wszystkim ich dobrem. Ta grupa to osoby objęte obowiązkiem szkolnym i jednocześnie uczące się praktycznych umiejętności w zakładach pracy. Ustawodawca czuwa zatem nad ich dobrem, stosując takie, nie inne rozwiązania. Pamiętać trzeba też, że poza dłuższymi przerwami, pracownicy młodociani mają szereg innych uprawień, np. nie mogą wykonywać wielu prac.

Oceń ten wpis
Ile czasu trwa twoja przerwa?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Norman
2019-12-11, 14:12
U nas jest to zwykle umowne 30 minut jednak nie jest nigdy tak powiedziane, że z zegarkiem w ręku ktoś to wylicza. Po prostu każdy się jakoś do tego stosuje.
Gizla
2019-05-21, 15:32
U nas w pracy jest 15 minutowa przerwa na śniadanie.
Bidella
2019-05-07, 18:32
Pracownicy powyżej 18 roku życia mają zwykle prawo do 3 rodzajów przerw na odpoczynek w pracy, odpoczynku dziennego i odpoczynku tygodniowego. To dobra opcja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.