!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Szukam pracy. Od czego mam zacząć?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze

Szukam pracy. Od czego mam zacząć?
Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, które może trwać wiele miesięcy. Wiele zależy od tego, czy przygotujesz się do poszukiwań i określisz swoje mocne i słabe strony. Choć może się to wydawać nieistotne, jest zupełnie odwrotnie. Sprawdź, jak szukać zatrudnienia.

Gdy pojawia się widmo bezrobocia, wiele osób zastanawia się, jak poradzić sobie z poszukiwaniem nowej posady. Zdecydowanie najtrudniej mają ci, którzy na rynek pracy wkraczają po kilkuletniej przerwie. Oni nie tylko mogą być zdziwienie brakiem ofert, lecz także koniecznością skorzystania z usług np. agencji pracy.

Zdarza się, że mimo wielu wysiłków, bezrobotny nie jest w stanie znaleźć pracy. W takiej sytuacji powinien on zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Często powodem jest nieumiejętne zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej, które wypływa z braku uświadomienia sobie, co faktycznie może on zaoferować pracodawcy.


Określ swoje silne strony

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać pracownik poszukujący zatrudnienia, jest uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron. Pozwala to na określenie, co konkretnie może on zaoferować swojemu potencjalnemu pracodawcy. Warto spojrzeć na siebie z boku – ocenić dotychczasowe doświadczenie, umiejętności, przeanalizować sukcesy i porażki. Może się okazać, że zbyt niewielkie doświadczenie lub brak znajomości co najmniej jednego języka obcego to główne powody niepowodzeń i braku wiadomości zwrotnej od pracodawcy.

 

Jaka branża cię interesuje?

Niektórzy pracownicy, mimo ukończonych studiów, kursów czy znajomości języków obcych i tak przeglądają wszystkie oferty pracy, które pojawiają się na portalach ogłoszeniowych lub w lokalnej prasie. Takie rozwiązanie nie jest dobrym, bo prowadzi do sytuacji, że poszukujący odpowiada na oferty pracy, które są poniżej jego oczekiwań. Nawet jeżeli otrzyma on propozycję pracy, to najpewniej nie będzie z niej zadowolony. Czy ma to sens? Nie. Zdecydowanie lepiej określić branżę czy nawet ograniczyć poszukiwania pracy do wskazania konkretnego stanowiska. Dzięki temu można być pewnym, że szuka się w dobrym miejscu, a zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną otrzymuje się od firmy, z którą chciałoby się współpracować.


Przygotuj dokumenty

Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to połowa sukcesu. Jeżeli poszukujesz pracy, to powinieneś zdawać sobie z tego sprawę. Przygotuj nie tylko CV, lecz także list motywacyjny. Nie wysyłaj wszędzie takich samych dokumentów, ale zawsze przygotuj zestaw, który w najpełniejszy sposób pozwoli ci się przedstawić – to zupełne podstawy, pozwalające jednak na zainteresowanie swoją kandydaturą osoby, która będzie przeglądać dokumenty.


Umów się na spotkanie z doradcą zawodowym

Dobrym pomysłem jest też umówienie się na spotkanie z doradcą zawodowym. Taki specjalista pomoże w określeniu mocnych i słabych stron, w profesjonalny sposób przejrzy dokumenty aplikacyjne i wytknie wszystkie błędy. Umówienie się z doradcą zawodowym jest też korzystne, gdy mowa o rozmowie kwalifikacyjnej. Specjalista może dać wiele cennych wskazówek, które przydadzą się osobie poszukującej posady. Co więcej, rozmowa ze specjalistą nie musi kosztować – dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy ekspertów zatrudnionych w urzędach pracy czy agencjach pracy. Wówczas, jako osoba poszukująca zatrudnienia, masz również dostęp do aktualnych ofert pracy.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Rampa

Rampa

Dobre współczesne cv, lm i rekomendacje mają dzisiaj wielkie znaczenie. W sieci można bardzo szybko znaleźć porady oraz do przygotowania tego pewne narzędzia.
Olka

Olka

Duża różnorodność w powodzeniu wynika z faktu, że agencje te różnią się znacznie pod względem personelu (od bardzo kompetentnych w dół do nieudolnych lub prowadzących oszustwa).
Paulina Maj

Paulina Maj

Tysiące nowych ofert pracy pojawia się codziennie w witrynach poszukiwania pracy, ale znalezienie pracy nie jest takie proste. W większości przypadków popyt przewyższa podaż o kilka razy.
zatrudniny

zatrudniny

Interesujące prace w ich dziedzinie można znaleźć za pośrednictwem kolegów. Jest to niezawodna metoda wyszukiwania, jeśli stale rozwijasz sieć kontaktów i znajomych: łatwiej jest menedżerom zatrudnić osobę z zaleceniem niż prowadzić złożony i długotrwały proces wyszukiwania w całej bazie CV.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.