Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Praktyki? Nie tylko dla studentów!

Praktyki? Nie tylko dla studentów!
Jedną z możliwości zwiększania swoich umiejętności praktycznych, jest skorzystanie z praktyk. Takie są organizowane przez wiele podmiotów. Choć przyjęło się, że praktyki są dedykowane głównie studentom, to faktycznie skorzystać z nich może szersza grupa zainteresowanych.

Praktyki to forma nie tyle nauki zawodu, co możliwość zapoznania się z tym, jak działa konkretna firma. Większość praktykantów nie ma ściśle wyznaczonych obowiązków, dzięki czemu może wykonywać zadania w różnych działach firmy i tym samym poznawać jej działanie. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala zdobyć ogólną wiedzę o działaniu przedsiębiorstwa, nie tylko jednego, konkretnego działu.

Choć przyjęło się, że praktyki są wyłącznie dla studentów, to skorzystać z nich może znacznie szersza grupa zainteresowanych. Zdecydowanie powinni ci, którzy nie mają doświadczenia, bo np. nigdy wcześniej nie pracowali. Współcześnie bowiem to właśnie doświadczenie i posiadanie konkretnych umiejętności jest tym, na czym pracodawcom zależy najbardziej.
 

Jak szukać praktyk?

Praktyki może odbyć każda osoba, która w dniu ich rozpoczęcia nie ukończyła 30. roku życia. By znaleźć praktyki, zdecydowana większość zainteresowanych odwiedza osobiście wybrane firmy i organizacje lub wysyła swoje CV z zaznaczeniem, że chce odbyć praktyki. To, czy przedsiębiorca lub osoba zarządzająca np. instytucją wyrazi zgodę, zależy wyłącznie od nich.

By znaleźć praktyki, warto rozpocząć od określenia swoich celów. Zdarza się, że zainteresowani nie wiedzą, gdzie chcą takie odbyć. Dobrze jednak, by firma była powiązana z kierunkiem, w jakim chce się kształcić praktykant. Powinno to mu pomóc lepiej poznać realia pracy w branży, a – jeżeli się sprawdzi – również zagwarantować mu pracę. Zdarza się, i to dość często, że pracodawca oferuje praktykantowi zatrudnienie, jeżeli ten wykazał się zaangażowaniem.

To Cię powinno też zainteresować: Staż a praktyka - o czym napisać w CV?


Nie tylko w Polsce

Dobrze, by osoby zainteresowane pamiętały, że praktyki mogą odbyć nie tylko w polskich firmach. Choć praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie trudniej będzie załatwić tym, którzy nie są studentami, z pewnością warto spróbować. W ten sposób można nie tylko zdobyć doświadczenie, lecz także podszlifować język obcy. Powinno być to szczególnie istotne dla tych, którzy zamierzają w przyszłości zdobyć np. certyfikat językowy.

Decydując się na poszukiwanie praktyk w zagranicznych firmach, zainteresowani powinni pamiętać, że będą musieli wykazać się nie tylko większą cierpliwością (dłuższy może być proces rekrutacji), lecz także zdolnościami językowymi. Podstawą jest przetłumaczenie posiadanych dokumentów, które potwierdzają znajomość języka czy dotychczasowe doświadczenie zawodowe.


O tym pamiętaj

Choć jedynym ograniczeniem w staraniu się o praktyki jest wiek, nie można zapomnieć, że zdecydowana większość praktyk jest bezpłatna. W efekcie osoby ubiegające się o takie muszą pamiętać o tym, by zabezpieczyć się materialnie na czas miesięcy, przez które nie będą mogli zarobkować. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób niemogących liczyć np. na stypendium czy pomoc rodziców.
Praktyki nie zawsze muszą być darmowe – pracodawca może zdecydować się wypłacać praktykantowi pensję. Gdy jednak mowa o jej wysokości, to praktykanci nie powinni spodziewać się dużych kwot (ok. 500–700 zł miesięcznie).

Oceń ten wpis
Praktyki? Nie tylko dla studentów!
Ocena: 3.5, liczba głosów: 14
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy zlecenia, Katalog zawodów, Co zabrać na rozmowę

Zobacz inne porady

Opinie

st. Alicja Czar
2019-05-21, 16:38
Praktyki zazwyczaj w okresie wakacyjnym są płatne. Z nich korzystają głównie studenci.
Konrad
2019-05-07, 18:44
Istnieją jednak pewne dziedziny, takie jak medycyna, gdzie „praktyka” oznacza faktycznie wykonywanie pracy. Nie mam wglądu w świat ekonomii, ale nie sądzę, żeby tak było, chyba że wiesz lepiej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.