Pracownik - prawa i obowiązki

Praktyki - bezpłatne czy płatne?

6 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

14 komentarzy
Praktyki - bezpłatne czy płatne?
Wakacyjne praktyki cieszą się dużą popularnością zarówno wśród absolwentów szkół średnich, policealnych, jak i studentów. Zdecydowana większość praktyk jest bezpłatna, sporadycznie można znaleźć takie oferty, w przypadku których pracodawca oferuje drobne wynagrodzenie. Jak je znaleźć?

Praktyki studenckie i nie tylko

Praktyki to nie tyle forma nauki zawodu, ile możliwość zapoznania się z tym, jak działa konkretna firma. Większość praktykantów nie ma ściśle wyznaczonych obowiązków, dzięki czemu może wykonywać zadania w różnych działach firmy i tym samym poznawać jej działanie. To rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala zdobyć ogólną wiedzę o działaniu przedsiębiorstwa, nie tylko jednego, konkretnego działu. Choć przyjęło się, że praktyki są wyłącznie dla studentów, to skorzystać z nich może znacznie szersza grupa zainteresowanych. Zdecydowanie powinni ci, którzy nie mają doświadczenia, bo np. nigdy wcześniej nie pracowali.

Praktyki to doskonały sposób, by rozpocząć budowanie ścieżki zawodowej. Taką możliwość doceniają zwłaszcza uczniowie i studenci, którzy jeszcze w trakcie zdobywania wiedzy chcą sprawdzić, na czym dokładnie będzie polegać ich przyszła praca. Ten sam cel mają zajęcia w szkołach zawodowych i technicznych, których uczniowie w ostatnim roku kształcenia odbywają przewidziane w programie edukacji praktyki. Umożliwiają im to firmy działające w branży, które na czas wakacji uruchamiają programy praktyk. Dzięki nim zainteresowani mogą poznać niuanse pracy w zakładach produkcyjnych, firmach logistycznych, pracowniach architektonicznych czy biurach rachunkowości.

Praktyki – płatne czy bezpłatne?

Zdecydowana większość firm organizujących praktyki nie przewiduje wynagrodzenia dla praktykantów. Nie powinno to dziwić, bo osoby zainteresowane nie otrzymują konkretnych zadań do wykonania, ale mają poznać mechanizm działania firmy, zorientować się, na czym polega praca w poszczególnych działach. Nie oznacza to jednak, że nie ma wyjątku od tej zasady. Przeciwnie, bywają firmy, które oferują za praktyki symboliczne wynagrodzenie.

Znalezienie takich przedsiębiorstw jest jednak stosunkowo trudne, zainteresowani muszą też pamiętać, że problemem może być dostanie się do firmy z uwagi na dużą konkurencję. Pamiętaj również: to, że firma przyjmuje na płatne praktyki, nie musi oznaczać, że będą one bardziej owocne i umożliwią Ci zdobycie większej wiedzy, niż w przedsiębiorstwie, które nie wypłaca takiego wynagrodzenia. Jedynym pewnym walorem jest po prostu możliwość zarobku, natomiast jakość praktyk i ich prowadzenie zależy od pracowników i specyfiki firmy.

Gdzie szukać płatnych praktyk?

Praktyki może odbyć każda osoba, która w dniu ich rozpoczęcia nie ukończyła 30. roku życia. By znaleźć praktyki, zdecydowana większość zainteresowanych odwiedza osobiście wybrane firmy i organizacje lub wysyła swoje CV z zaznaczeniem, że chce je odbyć. To, czy przedsiębiorca lub osoba zarządzająca np. instytucją wyrazi zgodę, zależy wyłącznie od nich.

By znaleźć praktyki, warto rozpocząć od określenia swoich celów. Zdarza się, że zainteresowani nie wiedzą, gdzie chcą takie odbyć. Dobrze jednak, by firma była powiązana z kierunkiem, w jakim chce się kształcić praktykant. Powinno to mu pomóc lepiej poznać realia pracy w branży, a – jeżeli się sprawdzi – również zagwarantować mu pracę. Zdarza się, i to dość często, że pracodawca oferuje praktykantowi zatrudnienie, jeżeli ten wykazał się zaangażowaniem.

Szukasz pracy?

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

  • Zielona Góra
  • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Kiedy otrzymuje się wynagrodzenie za praktyki?
Firmy oferujące wynagrodzenie za praktyki najczęściej wypłacają praktykantowi pieniądze w tym samym terminie, co pracownikom pensje. Zdarza się, że dodatkowo oferują zwrot za dojazdy lub inne dodatki związane z kosztami poniesionymi wskutek specyfiki zakładu pracy.

Osoby zainteresowane odbyciem praktyk powinny poszukać ofert w kilku miejscach. Dobrze, by sprawdziły, czy uczelnia nawiązała współpracę w tym zakresie z firmami działającymi na lokalnym rynku. Jeżeli nie, to warto zajrzeć na portale ogłoszeniowe, na których są publikowane oferty pracy. Wśród tych bardzo często pojawiają się oferty obycia właśnie praktyk. Jeśli chodzi o praktyki studenckie, pomocne może być uczelniane Biuro Karier. Do celów tej jednostki należy m.in. pomoc studentom w odbyciu stażów i praktyk oraz znalezieniu pracy w zawodzie.

Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne wytypowanie firm i przejrzenie ich stron firmowych. Zdarza się, że w zakładce np. „kariera” znajdują się informacje dla osób zainteresowanych praktykami. Takie rozwiązanie praktykują m.in. banki, które przez cały rok organizują praktyki dla osób zainteresowanych związaniem się w przyszłości z bankowością.

O płatne praktyki warto też pytać w agencjach pracy. Zdarza się, że pracodawcy decydują się na poszukiwanie praktykantów właśnie przez nie, bo po zakończeniu zamierzają część osób zatrudnić. To doskonałe rozwiązanie, bo pozwala również na rozmowę z doradcą zawodowym. Może on podpowiedzieć, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, by zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Nie tylko w Polsce

Dobrze, by osoby zainteresowane pamiętały, że praktyki mogą odbyć nie tylko w polskich firmach. Choć praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie trudniej będzie załatwić tym, którzy nie są studentami, z pewnością warto spróbować. W ten sposób można nie tylko zdobyć doświadczenie, lecz także podszlifować język obcy. Powinno być to szczególnie istotne dla tych, którzy zamierzają w przyszłości zdobyć np. certyfikat językowy.

Poniższa prezentacja to przykładowe zestawienie informacji na temat praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus w Akademii Leona Koźmińskiego:

Decydując się na poszukiwanie praktyk w zagranicznych firmach, zainteresowani powinni pamiętać, że będą musieli wykazać się nie tylko większą cierpliwością (dłuższy może być proces rekrutacji), lecz także zdolnościami językowymi. Podstawą jest przetłumaczenie posiadanych dokumentów, które potwierdzają znajomość języka czy dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Czy płatne praktyki oznaczają wyższe wymagania?

Zdecydowanie nie. To, czy praktyki będą płatne, czy nie, zależy wyłącznie od polityki firmy ustalonej przez pracodawcę, a nie od efektów pracy praktykanta. Część przedsiębiorców wychodzi z założenia, że osobie odbywającej praktyki należy się wynagrodzenie, bo faktycznie pracuje, nawet jeżeli wolniej i ma znacznie mniej obowiązków. Gdy zaś mowa o wymaganiach, to i te określa pracodawca. Może zdarzyć się, że nie będzie miał wielu wymagań, a może się też zdarzyć, że lista zadań będzie długa. To zresztą znajdzie się w dzienniku praktyk i sprawozdaniu, ważnymi dokumentami, których odpowiedniego wypełnienia powinien dopilnować pracodawca.

Z punktu widzenia praktykanta dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie do firm, których właściciele mają większe wymagania i wysoko stawiają poprzeczkę. W ten sposób można najwięcej się nauczyć i dodatkowo sprawdzić, jakie umiejętności pracodawca ceni najwyżej. Dzięki temu przyszły pracownik zwiększa swoje szanse na otrzymanie intratnej posady, z której będzie zadowolony.

Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, ile wyniesiesz z praktyk. Warto wykorzystać je jako niepowtarzalną szansę nauki i wykazać zaangażowanie, bo dzięki temu zdobędziesz więcej doświadczenia i wiedzy. Autor poniższego filmiku opowiada, jak wykorzystać okres praktyk ze sporą korzyścią na przyszłości:

Video

Jak wyglądają płatne praktyki?

Płatne praktyki to te, które zleca urząd pracy. Mogą z nich skorzystać pracodawcy, którzy zobowiążą się, że po odbytych praktykach zatrudnią danego pracownika. Praktyki te, nazywane również stażem, są płatne – oznacza to, że praktykant otrzymuje stypendium stażowe, które wypłacane jest przez urząd pracy. Taka forma zatrudnienia ma sporo ograniczeń – nie jest ona dostępna między innymi dla osób studiujących w trybie dziennym. Praktykant w firmie musi wykonywać obowiązki, jakie zleci mu pracodawca – są one wymienione w umowie, podpisywanej z urzędem pracy. Taka praca to świetna szansa na zdobycie zatrudnienia, a także na zdobycie cennych umiejętności. Ważne jest także to, że praktykantowi, który dojeżdża do pracy, urząd może zwrócić koszty dojazdu.

Zupełnie inaczej wyglądają praktyki zawodowe oraz studenckie. Najczęściej są to bezpłatne praktyki wymagane do uzyskania dyplomu. Zdarza się, że i takie praktyki są płatne, ale to zależy tylko od dobrej woli pracodawcy oraz od porozumienia, które zostało podpisane między firmą a szkoła lub uczelnią. W przypadku, gdy praktykant sam organizuje praktykę, kwestia wynagrodzenia również określana jest w umowie. Przyjęło się, że praktyki zawodowe, np. w firmach usługowych czy handlowych, są płatne, natomiast praktyki studenckie najczęściej odbywają się za darmo. Praktykanci zwykle pracują więcej i dłużej niż osoby z większym doświadczeniem, zatrudnione na etacie. Wynika to z faktu, że chcą się więcej dowiedzieć i nauczyć, a przy tym zdobyć cenne doświadczenie i znajomości, które są niezbędne w dalszej karierze zawodowej.

Coraz częściej o formie współpracy z praktykantami decydują wyłącznie pracodawcy. Od nich zależy też, czy praktyki będą płatne czy bezpłatne oraz ile będą trwać. Pracodawca może też od razu zadeklarować, czy po odbyciu praktyk będzie możliwość zatrudnienia, czy może pozwalają one wyłącznie na zdobycie doświadczenia zawodowego. Obecnie nawet najlepszy dyplom nie zastąpi doświadczenia, dlatego tak wiele osób decyduje się na praktyki, nawet jeśli są bezpłatne.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Krsytyna

Krsytyna

Ja sam korzystam z regularnego programu praktyk w mojej firmie i widzę, jak korzystne to jest dla młodych ludzi, którzy jeszcze uczą się swojego zawodu. Dlatego zachęcam innych pracodawców do tworzenia takich programów.
Norman

Norman

Dobrze, że artykuł podpowiada gdzie szukać praktyk, nawet w zagranicznych firmach. Może to być bardzo cenne doświadczenie, zwłaszcza dla tych, którzy chcą podszlifować język obcy.
Anna

Anna

Szkoda, że większość firm nie opłaca praktykantów, ale rozumiem, że chodzi przede wszystkim o poznanie mechanizmów działania firmy. Trzeba szukać tych niewielu firm, które oferują symboliczne wynagrodzenie.
haerowiec

haerowiec

Praktyki są bardzo ważne dla młodych ludzi, którzy chcą znaleźć swoje miejsce w pracy. Dobrze, że wiele firm organizuje je dla uczniów i studentów.
Arkusz

Arkusz

Korzyści nie zawsze finansowe są tym najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest znaleźć wiele innych korzyści poza te materialne.
Marek RTS

Marek RTS

Jedyną bezpłatną praktyką jaką miałem to na studiach i w szkole średniej.
maksi

maksi

Każdy człowiek chyba podejmuje decyzje jakie mu najbardziej odpowiadają. Może ktoś potrzebuje stażu np. bezpłatnego i na odwrót. Korzyści są oczywiści zależne od puntu siedzenia.
praktykant UK

praktykant UK

U nas w planie studiów mamy praktyki, które są niepłatne. Dzięki nim zdobywamy praktyczne doświadczenie, w zawodzie który wybraliśmy jako kierunek studiów. Mi zależy na tym, aby pracować w tym zakładzie co mam praktyki.
xyz

xyz

Dlatego najlepszym okresem są wakacje, kiedy student ma wystarczająco dużo wolnego czasu na naukę. Z drugiej strony można już wtedy mieć normalną pracę.
Adaś

Adaś

Ja miałem praktykę płatną, a kolega niepłatną. Każdy z nas zdobył pewne doświadczenie. Znalazłem w internecie i to mi się podoba: wiele młodych osób korzysta z modnych ofert bezpłatnych praktyk zawodowych. Dla niektórych jest to przepustka do zdobycia wymarzonej pracy.
kamilos

kamilos

Wszystko zależy od tego czy człowiek chce konkretnie dane praktyki darmowe bo jest to mu w czymś potrzebne. Inaczej to przecież sytuacja jest zrożnicowana.
studiująca Ola

studiująca Ola

Praktyki mogą być płatne, albo niepłatne. My w ranach studiów mamy ujęte w planie zajęć praktyki w zakładzie pracy, które są niepłatnymi.
praktykant

praktykant

Zazwyczaj praktyki i to w przeważającej większości są nie płatne. Nie jedna uczelnia ma w planie zajęć dla studentów praktyki (bezpłatne). Zdarzają się ogłoszenia typu, przyjmę na praktykę płatną..... resumując, przeważająca ilość praktyk jest nie płatna.
Lania

Lania

Zrozumienie różnicy między praktyką a stażem może lepiej przygotować studentów do wymagań programowych w ramach programów studiów. To dość dobra opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.