NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Doświadczenie czy wykształcenie. Co jest ważniejsze w CV?

Doświadczenie czy wykształcenie. Co jest ważniejsze w CV?

Nie każda osoba poszukująca pracy może pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Nie każdy doświadczony pracownik, który szuka lepszej pracy, ma w kieszeni dyplom ukończenia szkoły wyższej. Jak zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy?

Stworzenie dobrego CV nie należy do zadań łatwych. Większość osób poszukujących pracy ma problem z tym, by przedstawić się w takim dokumencie w korzystny sposób. Przed wyzwaniem stoją przede wszystkim ci, którzy powracają pod dłuższej przerwie na rynek pracy. Takie osoby, jeżeli zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, mogą spodziewać się pytań o luki w CV. Oznacza to, że muszą wytłumaczyć się z nieobecności na rynku pracy.

Gdy mowa o tym, jakie informacje są najważniejsze w CV, nie można zapomnieć o dwóch kwestiach: przełamaniu szablonu i treści ogłoszenia o pracę. Nie zawsze doświadczenie musi być najważniejsze, bo trzeba pamiętać, że nie każdy pracodawca poszukuje pracownika z doświadczeniem. Wczytanie się w treść opublikowanego ogłoszenia jest najlepszym rozwiązaniem.


Kogo poszukuje pracodawca?

Podstawową zasadą jest sprawdzenie, kogo faktycznie poszukuje pracodawca. Może okazać się, że szuka on osoby ze specjalistycznym wykształceniem, ale bez doświadczenia. Z drugiej strony, w ogłoszeniu może znaleźć się informacja o tym, że idealny kandydat posiada np. minimum 3 letnie doświadczenie, zaś kierunkowe wykształcenie jest mile widziane. Od tego, jak zostało skonstruowane ogłoszenie o pracę zależy to, jakie informacje i w jakiej kolejności powinien przedstawić zainteresowany pracownik.


Kiedy wyeksponować doświadczenie zawodowe?

Jeżeli jesteś osobą posiadającą spore doświadczenie w pracy zawodowej, a pracodawca w ogłoszeniu wyraźnie zaznaczył, że szuka osób posiadających praktyczne umiejętności na danym stanowisku, to z całą pewnością dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie przedstawiania swojej osoby właśnie od doświadczenia. Wówczas pracodawca przeglądający CV będzie od razu wiedział, że spełniasz główny wymóg.

Jeżeli poza doświadczeniem posiadasz również wykształcenie kierunkowe, to warto ten fakt podkreślić. Wówczas możesz pokazać związek między zdobytym doświadczeniem a wykształceniem. Takie połącznie jest szczególnie cenne i większość pracodawców zwraca na nie uwagę.


Gdy twoim atutem jest wykształcenie

Zdarza się, że największym atutem pracownika jest jego wykształcenie. Dotyczy to przede wszystkim absolwentów szkół średnich i wyższych, którzy nie mogą pochwalić się rozległą wiedzą praktyczną. Ich doświadczenie zawodowe najczęściej sprowadza się do odbycia praktyk zawodowych lub stażów w firmach z branży.

Wyeksponowanie wykształcenia jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że kandydat może podkreślić w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zawodu. Jeżeli jest to nasz największy atut, to warto umieścić wykształcenie na pierwszym miejscu, a dopiero później podać informacje na temat odbytych praktyk studenckich czy szkolnych.


Nie korzystaj z szablonu

W większości szablonów dostępnych w sieci jako pierwsze zostaje wymienione wykształcenie osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Jest to jednak duży błąd wówczas, gdy mowa o osobach doświadczonych i posiadających rozległą wiedze praktyczną. Dodatkowo z szablonu korzysta wiele osób, więc jest szansa, że na biurko osoby przeprowadzającej rekrutację trafi kilka podobnych dokumentów CV. Warto zatem zrezygnować z szablonu i wykorzystać własna inwencję twórczą - wówczas można mieć pewność, że w przygotowanym dokumencie zostaną wyeksponowane tylko atuty.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018