!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Prawa pracownika - Czy wiesz co Ci się należy?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze

Prawa pracownika - Czy wiesz co Ci się należy?
Powinieneś wiedzieć, że jest wiele rzeczy, które po prostu Ci się należą. Do tego dochodzą te, które możesz wyegzekwować przy odrobinie dobrej woli pracodawcy. Zawsze jednak warto starać się o jak najwięcej.

Bez względu na to, jakie są Twoje zarobki, w niektórych sytuacjach należą Ci się dodatkowe profity.Kiedy możesz otrzymać bonus?

 

 • Za pracę po godzinach należy Ci się podwójna stawka za każdą dodatkową godzinę przepracowaną w nocy, w niedziele i święta. W pozostałe dni za nadgodziny możesz otrzymać 50 proc. więcej.
 • Jeżeli wykonujesz swoją pracę w nocy, stawka godzinowa jest wyższa o 20 proc.
 • Praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych nie jest dodatkowo płatna, ale jeśli w umowie o pracę pojawił się zapis o korzyściach z tego tytułu oczywiście Ci się należy.

Mama i tata w pracy

W momencie zostania rodzicem zarówno kobieta, jak i mężczyzna uzyskują dodatkowe prawa. Tak Panowie, również Wy jesteście uprzywilejowani w tej kwestii.

Kobiety:

 • W okresie ciąży prawo chroni Cię przed zwolnieniem i rozwiązaniem umowy. W przypadku popełnienia przestępstwa ciąża jednak nie uchroni Cię przed zwolnieniem dyscyplinarnym!
 • W ciąży nie możesz pracować w nadgodzinach, ani w nocy. Pracodawca nie może wysłać Cię na delegację, a w niedziele i święta musisz otrzymać wolne.
 • W przypadku pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia pracodawca musi zagwarantować Ci inny zakres obowiązków. To samo ma miejsce w przypadku, gdy podnosisz ciężkie przedmioty.
 • Po porodzie należy Ci się urlop macierzyński. 14 tygodni musisz wykorzystać obowiązkowo.
 • Jeśli karmisz piersią, po powrocie do pracy masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w ciągu dnia, w czasie których możesz nakarmić dziecko.
 • Przysługuje Ci trzyletni urlop wychowawczy.
 • Jeżeli jesteś matką dziecka w wieku do 14 lat, co roku możesz wykorzystać 2 dni urlopu opiekuńczego.

Mężczyźni:

 • W okresie pierwszego roku dziecka możesz wykorzystać 2 tygodnie urlopu ojcowskiego.
 • Masz prawo do trzyletniego urlopu wychowawczego.
 • Podobnie jak kobieta możesz wykorzystać 2 dni urlopu rocznie na opiekę dziecka do 14 roku życia.

Odpocznij od komputera

Jeśli pracujesz przed komputerem możesz liczyć na szczególne przywileje. Nie chodzi tu o nowoczesny sprzęt, ale profity które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie. Po każdej godzinie pracy przysługuje Ci 5-minutowy odpoczynek od monitora Jeśli okulista wystawi Ci zaświadczenie, że w Twojej pracy niezbędne są okulary, pracodawca musi je sfinansować. Nie licz jednak na markowy, kosztowny model. Z tego tytułu należą Ci się szkła i najtańsze oprawki. Powinieneś dostać stanowisko zgodne z przepisami BHP. Jeśli pracujesz z laptopem na kolanach wyegzekwuj swoje prawo!

Załatw posiłki

Mimo że potrzeby żywieniowe u każdego są inne, nie wyobrażamy sobie pracy z głodnym żołądkiem. I tutaj prawo staje po stronie pracownika. Jeśli pracujesz dłużej niż 6 godzin, skorzystaj z15 minutowej przerwy. Coraz bardziej popularne jest tez wprowadzanie dodatkowej przerwy na lunch, trwającej nie więcej niż godzinę. Ta jednak nie jest płatna. Więcej informacji na temat przerw w pracy znajdziesz w artykule: Pracowniku, czas na przerwę!

Jeśli Twoja praca wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym poza przerwą na posiłek, firma musi zapewnić Ci także zawartość talerza. Jest to tzw. posiłek regeneracyjny, który może być np. wydawany w formie bonów na stołówkę. W gorące dni pracodawca powinien zapewnić Ci także zimne napoje (wodę lub soki). Woda zdatna do picia należy się pracownikom nie tylko w upały, nie musi być jednak schłodzona. Dostęp do kawy i herbaty nie jest natomiast zapisany prawnie. Jeśli w Twojej firmie możesz korzystać z ekspresu ciesz się z dobrej woli pracodawcy.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Podziel się

4 komentarze

Akcent

Akcent

Przejrzystość i komunikacja zapewnia pracownikom narzędzia i informacje, których potrzebują, aby przyspieszyć i spełnić te zmieniające się oczekiwania. Prawa i obowiązki mają wielkie znaczenie.
Konior

Konior

Dlatego znając przepisy i czytać takie porady człowiek więcej wie i może to odpowiednio zrealizować u siebie. Wiedza jest ważna i trzeba o tym pamiętać.
wawaczek

wawaczek

Prawa pracownika - Czy wiesz co Ci się należy? Każdy pracownik powinien znać nie tylko obowiązki, ale i swoje prawa. Warto ten artykuł przeczytać.
Okin123

Okin123

Prawa pracownika są bardzo ważne. Dobrze jest z nimi się zapoznać. W ten sposób ludzie wiedzą na czym polega ich rola w firmie, co mogą, a co nie mogą i to ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.