Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33607        SUBSKRYBUJE: 7364
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Do pracy z polecenia, czyli dlaczego referencje są ważne?

Do pracy z polecenia, czyli dlaczego referencje są ważne?
Naturalnym jest, że gdy polecamy znajomym choćby sklep internetowy, jesteśmy pewni, że będzie on zadowolony z obsługi i jakości produktów. Polecanie produktów, usług czy konkretnych ludzi, podobnie jak odradzenie, jest całkiem naturalne. Ci, którzy posiadają referencje, szybciej mogą znaleźć posadę.

Nie każdy pracownik może pochwalić się referencjami. Powodów jest kilka: mógł się nie sprawdzić, mógł też takich po prostu nie otrzymać od przełożonego, wreszcie mógł pracować bez umowy, a taki fakt, jak wiadomo, uniemożliwia pracodawcy wystawienie byłemu pracownikowi opinii. Zasadniczo, o czym należy pamiętać, referencje nie są potrzebne osobie poszukującej pracy. Ci, którzy byli zatrudnieni w poprzednich miejsca pracy na podstawie umowy o pracę, odchodząc, otrzymują świadectwo pracy. Ten dokument poświadcza fakt zatrudnienia w danej firmie.

Po co zatem referencje, skoro nie są wymagane? W dobie, gdy większość pracowników aplikujących nawet na niewymagające szczególnych kwalifikacji stanowiska posiada wykształcenie wyższe i doświadczenie, warto pomyśleć o tym, by się wyróżnić. Dobre referencje mogą być szczególnie cenne dla tych pracowników, którzy w CV wpiszą zaledwie kilka miejsc pracy.


Odchodzisz? Poproś o referencje

Niezależnie od tego, czy pracownik z własnej woli odchodzi z firmy czy też otrzymał wypowiedzenie, powinien porozmawiać ze swoim przełożonym o referencjach. Takie dokumenty przydadzą się mu przy poszukiwaniu kolejnej posady. Warto przy tym pamiętać, że referencje mogą być pisemne (wówczas najczęściej pracownik otrzymuje opinię swojego przełożonego na firmowym papierze), mogą być również ustne, dokładniej zaś telefoniczne (pracownik otrzymuje pozwolenie na przekazanie numeru telefonu swojego byłego przełożonego potencjalnemu pracodawcy, który może zweryfikować jego wiedzę czy umiejętności).

Niezależnie od tego, o jakie referencje ubiega się pracownik, powinien o nie zapytać. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku wystawić pracownikowi referencji, dlatego też zapewne sam nie wyjdzie z inicjatywą – wręczy co najwyżej świadectwo pracy, jeżeli jego były już podwładny był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.


Wysyłać z CV czy poczekać na rozmowę kwalifikacyjną?

Pytaniem, które często zadają sobie osoby aplikujące na stanowiska, jest to, czy referencje należy dołączyć do wysyłanych do potencjalnego pracodawcy dokumentów aplikacyjnych, czy może lepiej zaczekać na rozmowę kwalifikacyjną. Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Trzeba pamiętać, że pracodawcy, stosujący dwustopniową rekrutację, zapraszają tych kandydatów, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali się w przesłanych dokumentach. W praktyce zatem warto dołączyć do swojego CV referencje lub zawrzeć w dokumencie informację o posiadaniu takich.

Gdy mowa o referencjach na rozmowie kwalifikacyjnej, to należy pamiętać, że osoba rekrutująca sama o nie zapyta. Dlaczego? Pracodawcy czy działający w ich imieniu pracownicy muszą pamiętać o art. 221 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią, od osoby ubiegającej się o stanowisko mogą oni żądać podania tylko danych osobowych obejmujących: imię (imiona) i nazwisko kandydata, imiona jego rodziców, jego datę urodzenia, miejsce zamieszkania (i adres do korespondencji), informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Osoby posiadające referencje powinny zatem same poinformować o tym osobę siedzącą naprzeciwko w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Oceń ten wpis
Do pracy z polecenia, czyli dlaczego referencje są ważne?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

jegomość
2019-05-13, 14:50
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie istotne informacje o szkoleniu, specjalną wiedzę, certyfikaty i hobby. Oczywiście, twoje umiejętności miękkie, jeśli są ważne dla pracy.
Nastuła
2019-05-04, 14:58
Dobrze jest mieć możliwość pójścia do pracy na rozmowę z polecenia. Wtedy pracodawca może mieć łatwiej przeprowadzoną rozmowę gdyż jest to tylko formalność.
Kim
2019-04-16, 18:25
Czasami jest to atut a pracodawca zdaje się na sprawdzonego kolegę lub pracownika, który jakby w pewien sposób ręczy za taka osobę. To jest korzystne w wielu sytuacjach.
Ping1
2019-04-05, 12:05
Chyba w każdym przypadku referencje są ważne. To pokazuje, że pracownik jest godny polecenia i ktoś ręczy z a niego oraz że na przykład spawdził się w swojej roli.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.