Twoje wsparcie w rekrutacji

Umowa o pracę. Kiedy musisz taką otrzymać?

Umowa o pracę. Kiedy musisz taką otrzymać?
Współcześnie umowa o pracę jest jedną z podstawowych form zatrudnienia pracowników. Ponieważ jednak wiąże się z konkretnymi kosztami dla pracodawców, część z nich próbuje ominąć przepisy i oferuje swoim podwładnym umowy cywilnoprawne. A kiedy pracownik powinien otrzymać wspomnianą umowę o pracę?

W czasie wakacji wiele osób poszukuje zatrudnienia sezonowego. Są to głównie osoby bezrobotne, studenci czy uczniowie szkół średnich. Poza jednak pracownikami niewykwalifikowanymi, na rynku nie brakuje miejsc pracy dla osób posiadających konkretne umiejętności. Wszystko dlatego, że urlop pracowników nie może spowodować, że firma nie rozliczy się np. z fiskusem. W praktyce zatem pracodawcy szukają również wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli wspomóc działania zakładu pracy w sezonie letnim.

Niezależnie jednak od tego, czy mowa o zatrudnieniu stałym czy sezonowym, zainteresowane strony są zobowiązane podpisać umowę. Trzeba pamiętać, że kwestia tej jest dość skomplikowana, bo można wybierać wśród następujących umów: o pracę (na czas próbny, określony, na czas wykonywania określonej pracy) i cywilnoprawnych (do najpopularniejszych należą: umowa zlecenie i umowa o dzieło). Kiedy zatem niezbędne będzie podpisanie umowy o pracę?


Tylko w niektórych sytuacjach

Umowę o pracę nie musi zaoferować każdy pracodawca prowadzący firmę, lecz taki, który nawiązuje z wybranym kandydatem stosunek pracy. Czym charakteryzuje się stosunek pracy? By można było o nim mówić, niezbędne jest to, by pracownik zobowiązał się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy. Praca musi być przy tym świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym. Jednocześnie pracodawca musi zatrudnić pracownika odpłatnie, czyli wypłacać mu wynagrodzenie.

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione przesłanki zostaną spełnione, to pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę. Warto przy tym dodać, że ustawodawca różnicuje umowy o pracę z uwagi na długość ich trwania. W przypadku pracy wakacyjnej, pracodawca może zdecydować się na podpisanie z wybranym kandydatem umowy o pracę na czas określony (gdy z góry wie, że pracownik potrzebny jest mu np. na 3 miesiące), na czas wykonywania określonej pracy (w takiej sytuacji nie wskazuje się daty zakończenia zatrudnienia – pracownik będzie świadczył pracę tak długo, aż zakończy wykonywanie określonych prac), umowę na czas próbny (głównie wówczas, gdy pracodawca przewiduje możliwość późniejszego zatrudnienia pracownika) czy umowę na zastępstwo (w zastępstwie za innego pracownika).

To Cię powinno też zainteresować: Rodzaje umów o pracę


A może umowa cywilnoprawna?

Poza katalogiem umów o pracę, zainteresowane strony mogą też podpisać jedną z umów cywilnoprawnych. Do najpopularniejszych należą: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Kiedy pracodawca może zaoferować pracownikowi podpisanie takiej umowy? Wówczas, gdy faktycznie nie nawiązuje z nim stosunku pracy, czyli zachodzą wyżej wymienione przesłanki.

Podpisanie jednej z umów cywilnoprawnych, choć powszechnie zwie się „śmieciówkami”, nie zawsze jest dla pracownika mniej korzystne. Warto zauważyć, że taka forma zatrudnienia pozwala mu decydować m.in. o godzinach pracy czy miejscu jej wykonywania. W praktyce zatem takie rozwiązanie może być szczególnie istotne choćby dla młodych matek, które opiekują się dzieckiem.

Oceń ten wpis
Umowa o pracę. Kiedy musisz taką otrzymać?
Ocena: 3.3, liczba głosów: 14

Opinie

Mimoza
2019-12-17, 11:06
Umowy o pracę są zazwyczaj zawierane na czas nieokreślony, zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego trzeba wiedzieć jakie są wszystkie zasady z tym związane.
linda
2019-12-05, 11:55
Angaż można podzielić według kilku kryteriów, takich jak okres, na jaki zostało zawarte zatrudnienie, charakter pracodawcy lub miejsce pracy. Trzeba znać różnice i widzieć na czym to polega.
Zygi
2019-05-07, 15:11
Zgodnie z umową o pracę w niepełnym wymiarze godzin pracownik pracuje w ograniczonych godzinach całkowitych dni roboczych lub godzin i otrzymuje wynagrodzenie proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni lub godzin. Ja dalej czekam...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.