Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6959
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracodawcy, Rozmowa kwalifikacyjna, Gdzie szukać pracy

Pracownik po godzinach. Czy wolontariat się opłaca?

Pracownik po godzinach. Czy wolontariat się opłaca?

Wolontariat kojarzy się ze spędzaniem czasu wolnego wśród innych, potrzebujących osób. By zostać wolontariuszem, wcale nie trzeba wiele – wystarczy odrobina chęci. A trzeba pamiętać, że taki rodzaj działalności może mieć niebanalny wpływ na nasze życie zawodowe.

Czym jest wolontariat? Najprościej mówiąc, to nieodpłatna działalność na rzecz innych. Wolontariusze często współpracują z fundacjami czy instytucjami działającymi na rzecz dzieci, osób starszych czy wykluczonych społecznie. Poza pracownikami, na taką formę aktywności społecznej decydują się również studenci czy uczniowie szkół średnich. Bo wolontariat to znacznie więcej niż tylko spędzanie czasu na pomocy innym.

Wielu pracowników nie zauważa, jak wiele korzyści płynie z wolontariatu. Poza niesieniem pomocy innym, warto też pamiętać o tym, że taka aktywność, pozwala lepiej poznać samego siebie. Trudno też nie docenić tego, że osoby działające jako wolontariusze, mogą przełamać swoją nieśmiałość i nauczyć się rozpoznawać potrzeby ludzi wokół. A trzeba podkreślić, że w ostatnich latach coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na kompetencje miękkie kandydatów do pracy.


By pomagać innym

Pierwszorzędnym celem wolontariatu jest pomoc innym. W zależności od tego, ile czasu pracownik może poświęcić na taką aktywność, do wybranej przez siebie fundacji lub instytucji przychodzi raz lub kilka razy w tygodniu. Może przy tym wybierać w całej palecie zajęć – może pracować zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Liczą się zatem predyspozycje i wyuczony zawód zainteresowanego pracownika, choć nie zawsze. Co ważne, wolontariuszem może zostać każdy, niezależnie od tego, jakie posiada wykształcenie czy doświadczenie.


Nowe znajomości, nowe wyzwania

Pracownicy podejmujący decyzję o pozostaniu wolontariuszami nie tylko zawierają nowe znajomości, lecz także mają szansę zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. W zależności od tego, z jakimi osobami pracują, mogą uczyć się cierpliwości lub poznawać świat z zupełnie innej perspektywy. Nie można też zapomnieć, że takie wyjście do ludzi to również doskonały lek na nieśmiałość. Oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi to sposób na przełamanie swoich lęków i obaw.


Gdy nie masz doświadczenia

O wolontariacie powinni pomyśleć nie tylko pracownicy, którym udało się zdobyć stabilną pracę. Taka forma aktywności powinna być szczególnie istotna dla osób dopiero wkraczają na drogę zawodową. Trudno ukrywać, że absolwenci szkół średnich czy wyższych nie zawsze mogą pochwalić się doświadczeniem. Wolontariat jest nie tylko sposobem na zapełnienie dokumentu aplikacyjnego, lecz przede wszystkim cenną informacją dla pracodawcy – ten kandydat jest aktywny.


Bezpłatne szkolenia

Wolontariat można rozpatrywać pod wieloma względami. Nie można zapomnieć, że wolontariusze, z uwagi na wykonywane czynności, często przechodzą liczne szkolenia. Te są dla nich w większości bezpłatne. W praktyce oznacza to możliwość nabycia dodatkowych umiejętności i to bez konieczności ponoszenia kosztów. To doskonały sposób, by uczyć się, pomagając jednocześnie tym, którzy tej pomocy potrzebują.


Formalności związane z wolontariatem

Trzeba pamiętać, że wolontariat nie jest pracą w rozumieniu Kodeksu pracy. Z tego względu nie mogą z niego korzystać m.in. firmy czy placówki związane z kulturą. Jeżeli wolontariusz będzie wykonywał pracę na rzecz danej fundacji dłużej niż 30 dni, to strony muszą podpisać umowę. Po zakończeniu współpracy z wybranym podmiotem warto też poprosić o referencje.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.