Twoje wsparcie w rekrutacji

Biura karier. Gdzie ich szukać?

Biura karier. Gdzie ich szukać?
Pierwsze powstały w Wielkiej Brytanii. Dziś są znane w całej Europie i korzystają z nich głównie studenci. Biura karier, gdyż o nich mowa, pomagają studentom i absolwentom odnaleźć się na rynku pracy. Co warto o nich wiedzieć?

 Studenci i absolwenci uczelni wyższych nie zawsze mają problem ze znalezieniem pracy. Dotyczy to jednak tylko tych najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych, którzy nie obawiają się angażować w różnego rodzaju projekty i są otwarci na zdobywanie nowych doświadczeń. Większość współczesnych studentów i absolwentów ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy, gdyż osób z dyplomem przybywa z każdym rokiem. A to oznacza, że konkurencja jest bardzo duża – nie wystarcza tylko wykształcenie, potrzebne są również umiejętności i doświadczenie, czym studenci i absolwenci nie zawsze mogą się pochwalić.

Działalność biur karier sprowadza się głównie do pomocy studentom i absolwentom uniwersytetów i szkół wyższych. Głównym zadaniem tych podmiotów jest świadczenie doradztwa zawodowego i dostarczanie konkretnej wiedzy osobom zainteresowanym. Warto przy tym dodać, że doradztwo zawodowe nie ogranicza się tylko do pomocy w zaplanowaniu kariery, lecz obejmuje także pomoc w przygotowaniu np. zestawu dokumentów aplikacyjnych.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Pierwsze w Wielkiej Brytanii

Gdzie powstały pierwsze biura karier? W Wielkiej Brytanii tuż po II wojnie światowej. Rozpoczęły one działalność tuż przy uczelniach i były odpowiedzią na coraz liczniejszą grupę studentów, rozpoczynających naukę na uniwersytetach. Współcześnie brytyjskie biura karier są podmiotami o ugruntowanej pozycji i pomagają absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Ich działalność sprowadza się głównie do pomocy w wytyczeniu zainteresowanym ścieżki zawodowej. Warto też podkreślić, że współpracują one z licznymi firmami i stowarzyszeniami. W praktyce zatem studenci i absolwenci otrzymują kompleksową pomoc.

Powstanie pierwszych biur karier i zainteresowanie ich działalnością sprawiło, że w Europie zaczęły powstawać kolejne. Najwięcej takich podmiotów powstało w latach 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy działalność rozpoczęły m.in. biura karier przy polskich uczelniach. Dziś działają prężnie i od czasu powstania pomogły wielu absolwentom w znalezieniu stałej posady.

Ponad 170 biur karier w całej Polsce

Na stronie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można znaleźć informację, że aktualnie w Polsce funkcjonuje ponad 170 biur karier. Już sama liczba tych podmiotów wskazuje na to, że są one niezwykle potrzebne i spełniają oczekiwania zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych.

Polskie biura karier funkcjonujące przy uczelniach mają za zadanie nie tylko pomóc absolwentom w zaplanowaniu ścieżki, lecz także w znalezieniu posady. Większość z funkcjonujących obecnie na rynku współpracuje z różnymi firmami i przedsiębiorstwami, dzięki czemu mają one informacje o prowadzonych rekrutacjach. Nie bez znaczenia jest też to, że często pomagają one zainteresowanym podmiotom w zorganizowaniu praktyk lub stażu, dzięki czemu studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia i konkretnych umiejętności.

Jak pomaga biuro karier?

Biura karier realizują szeroki program. Ich działalność to m.in. dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy wszystkim zainteresowanym. Studenci mają możliwość dowiedzieć się, które firmy aktualnie organizują staż, które prowadzą rekrutację i na jakie stanowiska. Ważnym punktem działalności biur karier jest pomoc wszystkim zainteresowanym od teoretycznej strony. Dzięki temu studenci i absolwenci dowiadują się, jak przygotować idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych czy jak zaprezentować się potencjalnemu przedsiębiorcy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Choć biura karier powstały, by pomagać studentom i absolwentom, nie można zapomnieć, że ich działalność to również promowanie uczelni, przy których działają. Tę płaszczyznę realizują m.in. przez budowanie długofalowych relacji z firmami, w jakich pracują absolwenci konkretnych uczelni. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się działalnością biur karier.

Oceń ten wpis
Biura karier. Gdzie ich szukać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 14
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

Uczony
2019-05-24, 13:02
Biura karier działają jako jednostki organizacyjne uczelni wyższych od kilkudziesięciu lat. Co one robią, gdzie znajdują się w naszym kraju, to wszystko można znaleźć w tym artykule. Pozwolę sobie dodać informacje z internetu: Celem i misją biur karier jest zapewnienie doradztwa zawodowego, pozwalającego profesjonalnie zdiagnozować optymalne ścieżki rozwoju kariery zawodowej, oraz dostarczenie praktycznej wiedzy, jak zachować się na rynku pracy, by zostać zatrudnionym przez wybranego pracodawcę.
Pomelo
2019-05-07, 12:14
Sporo młodych ludzi potrafi realizować się w tym zakresie. To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich chcących zadbać o karierę. Warto zatem to wszystko zrealizować korzystnie.
Tok2
2019-04-05, 14:47
Każda forma pomocy jeżeli realnie pomaga jest dobra. Ludzie tylko korzystają z tego podczas szukania pracy. To także głównie działanie dla młodych ludzi w pracy umysłowej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.