Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Biura karier. Gdzie ich szukać?

Biura karier. Gdzie ich szukać?
Pierwsze powstały w Wielkiej Brytanii. Dziś są znane w całej Europie i korzystają z nich głównie studenci. Biura karier, gdyż o nich mowa, pomagają studentom i absolwentom odnaleźć się na rynku pracy. Co warto o nich wiedzieć?

 Studenci i absolwenci uczelni wyższych nie zawsze mają problem ze znalezieniem pracy. Dotyczy to jednak tylko tych najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych, którzy nie obawiają się angażować w różnego rodzaju projekty i są otwarci na zdobywanie nowych doświadczeń. Większość współczesnych studentów i absolwentów ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy, gdyż osób z dyplomem przybywa z każdym rokiem. A to oznacza, że konkurencja jest bardzo duża – nie wystarcza tylko wykształcenie, potrzebne są również umiejętności i doświadczenie, czym studenci i absolwenci nie zawsze mogą się pochwalić.

Działalność biur karier sprowadza się głównie do pomocy studentom i absolwentom uniwersytetów i szkół wyższych. Głównym zadaniem tych podmiotów jest świadczenie doradztwa zawodowego i dostarczanie konkretnej wiedzy osobom zainteresowanym. Warto przy tym dodać, że doradztwo zawodowe nie ogranicza się tylko do pomocy w zaplanowaniu kariery, lecz obejmuje także pomoc w przygotowaniu np. zestawu dokumentów aplikacyjnych.

Pierwsze w Wielkiej Brytanii

Gdzie powstały pierwsze biura karier? W Wielkiej Brytanii tuż po II wojnie światowej. Rozpoczęły one działalność tuż przy uczelniach i były odpowiedzią na coraz liczniejszą grupę studentów, rozpoczynających naukę na uniwersytetach. Współcześnie brytyjskie biura karier są podmiotami o ugruntowanej pozycji i pomagają absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Ich działalność sprowadza się głównie do pomocy w wytyczeniu zainteresowanym ścieżki zawodowej. Warto też podkreślić, że współpracują one z licznymi firmami i stowarzyszeniami. W praktyce zatem studenci i absolwenci otrzymują kompleksową pomoc.

Powstanie pierwszych biur karier i zainteresowanie ich działalnością sprawiło, że w Europie zaczęły powstawać kolejne. Najwięcej takich podmiotów powstało w latach 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy działalność rozpoczęły m.in. biura karier przy polskich uczelniach. Dziś działają prężnie i od czasu powstania pomogły wielu absolwentom w znalezieniu stałej posady.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Ponad 170 biur karier w całej Polsce

Na stronie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można znaleźć informację, że aktualnie w Polsce funkcjonuje ponad 170 biur karier. Już sama liczba tych podmiotów wskazuje na to, że są one niezwykle potrzebne i spełniają oczekiwania zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych.

Polskie biura karier funkcjonujące przy uczelniach mają za zadanie nie tylko pomóc absolwentom w zaplanowaniu ścieżki, lecz także w znalezieniu posady. Większość z funkcjonujących obecnie na rynku współpracuje z różnymi firmami i przedsiębiorstwami, dzięki czemu mają one informacje o prowadzonych rekrutacjach. Nie bez znaczenia jest też to, że często pomagają one zainteresowanym podmiotom w zorganizowaniu praktyk lub stażu, dzięki czemu studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia i konkretnych umiejętności.

Jak pomaga biuro karier?

Biura karier realizują szeroki program. Ich działalność to m.in. dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy wszystkim zainteresowanym. Studenci mają możliwość dowiedzieć się, które firmy aktualnie organizują staż, które prowadzą rekrutację i na jakie stanowiska. Ważnym punktem działalności biur karier jest pomoc wszystkim zainteresowanym od teoretycznej strony. Dzięki temu studenci i absolwenci dowiadują się, jak przygotować idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych czy jak zaprezentować się potencjalnemu przedsiębiorcy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Choć biura karier powstały, by pomagać studentom i absolwentom, nie można zapomnieć, że ich działalność to również promowanie uczelni, przy których działają. Tę płaszczyznę realizują m.in. przez budowanie długofalowych relacji z firmami, w jakich pracują absolwenci konkretnych uczelni. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się działalnością biur karier.

Oceń ten wpis
Biura karier. Gdzie ich szukać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 14
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

Pomelo
2019-05-07, 12:14
Sporo młodych ludzi potrafi realizować się w tym zakresie. To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich chcących zadbać o karierę. Warto zatem to wszystko zrealizować korzystnie.
Tok2
2019-04-05, 14:47
Każda forma pomocy jeżeli realnie pomaga jest dobra. Ludzie tylko korzystają z tego podczas szukania pracy. To także głównie działanie dla młodych ludzi w pracy umysłowej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.