Twoje wsparcie w rekrutacji

Czasem pracownik może opuścić miejsce pracy bez zgody przełożonego

Czasem pracownik może opuścić miejsce pracy bez zgody przełożonego
Sytuacja, gdy pracownik opuszcza samodzielnie miejsce pracy najczęściej kojarzy się z samowolą. A za taką można podwładnego ukarać. Niekoniecznie jest tak w każdym przypadku! W prawie wyszczególnione zostały przypadki, w których pracownik może opuścić swoje stanowisko pracy i to bez ponoszenia negatywnych konsekwencji.

Kiedy pracownik może opuścić stanowisko pracy? 

Pracownicy doskonale wiedzą, że zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę wiąże się z koniecznością wykonywania poleceń służbowych, wydawanych przez przełożonego lub właściciela zakładu pracy. Zasadniczo zatem nie mogą oni pozwolić sobie na opuszczanie stanowiska pracy bez ich zgody. By móc np. szybciej wyjść z pracy, zatrudniony powinien otrzymać zgodę swojego zwierzchnika. Z uwagi na cele dowodowe, część specjalistów podkreśla, że pracownik powinien otrzymać taką zgodę na piśmie.

Opuszczenie miejsca pracy nie zawsze jednak musi wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla pracownika. Ustawodawca przewidział sytuacje, które uprawniają zatrudnionego do oddalenia się od stanowiska pracy i to bez zgody przełożonego. Nie oznacza to jednak, że wówczas pracownik nie ma żadnych obowiązków.

Gdy zdrowie lub życie jest zagrożone

Pracownik ma prawo opuścić stanowisko pracy wówczas, gdy jego zdrowie lub życie są zagrożone. Po oddaleniu się na bezpieczną odległość, zatrudniony powinien pamiętać o konieczności poinformowania o tym fakcie swojego pracodawcy. Ważne jest też to, by zatrudniony pamiętał, że w dalszym ciągu pozostaje w dyspozycji swojego przełożonego.

Gdy w firmie doszło np. do awarii, pracownik może być potrzebny do jej usunięcia lub do innych czynności bezpośrednio z nią związanych. Ważne jednak, by pracownik miał w takiej sytuacji świadomość, że naprawiać urządzenia może tylko wówczas, gdy posiada do tego niezbędne umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie.

Stanowisko pracy a bezpieczeństwo i higiena pracy

Pracownik bez ponoszenia konsekwencji może opuścić swoje stanowisko również wtedy, gdy warunki pracy zapewnione przez pracodawcę nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Brak dostosowania się do przepisów sprawia, że wykonywanie pracy na stanowisku może faktycznie wiązać się z niebezpieczeństwem.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Zatrudnieni powinni też pamiętać, że jeżeli samo opuszczenie miejsca wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, to niezbędne jest oddalenie się z zakładu pracy. W takim przypadku również konieczne jest zawiadomienie przełożonego. Jednocześnie pracownik może być spokojny o swoje wynagrodzenie – w takiej sytuacji zachowuje on do niego prawo.

A jeżeli pracownik nie ma racji? Samowolne opuszczenie stanowiska pracy ma konsekwencje…

Zdarza się, że zatrudniony opuszcza stanowisko pracy, a takie postępowania okazuje się niewłaściwe i niedopuszczalne. Co wówczas? Czy pracodawca może pożegnać się ze swoim podwładnym, wręczając mu dyscyplinarkę? Niekoniecznie. Choć rzeczywiście pracodawca może mieć rację, to należy pamiętać, że dyscyplinarne zwolnienie podwładnego jest możliwe wyłącznie w razie ciężkiego przewinienia. Definicji takiej na próżno szukać w Kodeksie pracy, a w związku z tym podmiot zatrudniający powinien bardzo ostrożnie podchodzić do tej kwestii.

By pracownik nie dochodził swoich racji na drodze sądowej, pracodawca powinien zastanowić się, czy dyscyplinarne zwolnienie jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Zdarza się, że by zdyscyplinować osobę zatrudnioną wystarczające jest upomnienie lub rozmowa. Warto też sprawdzić, z czego wynikała podjęta przez pracownika decyzja – z nieznajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy może z mylnego przekonania. W pierwszym przypadku warto pomyśleć o dodatkowym szkoleniu.

Oceń ten wpis
Czasem pracownik może opuścić miejsce pracy bez zgody przełożonego
Ocena: 4.5, liczba głosów: 25

Opinie

Olek
2019-05-22, 06:53
Pracownik bez zgody przełożonego, nie może opuścić stanowisko pracy. Powinien ten fakt zgłosić przełożonemu. Również jakby się źle poczuł, a nie było przełożonego, powinien jak tylko się lepiej poczuje zgłosić ten fakt. Uniknie niepotrzebnych tłumaczeń....
Nixon
2019-05-08, 09:24
Właściciele firm potrzebują pracowników, którzy są w stanie wykonać pracę, ponieważ wydajność pracowników ma kluczowe znaczenie dla ogólnego sukcesu firmy. Jednak zasady opuszczania stanowiska czasami są normalne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.