Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku

Prace interwencyjne. Kiedy się nimi zainteresować?

Prace interwencyjne. Kiedy się nimi zainteresować?
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i bezskutecznie szukasz zajęcia od wielu miesięcy, to powinieneś się ...

 Po reformie urzędów pracy bezrobotni mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony specjalistów, dokładniej doradców zawodowych. Ci są zobowiązani do przeanalizowania aktualnej sytuacji osoby zgłaszającej się do urzędu i dostosowania pomocy do ich oczekiwań, wykształcenia czy kwalifikacji i umiejętności. Dzięki temu bezrobotni mają szybciej znaleźć zatrudnienie.

Wśród oferowanych form pomocy wskazać należy na prace interwencyjne. Takie nie są skierowane do wszystkich bezrobotnych, ale do wybranej grupy, dokładnie tych, którym grozi wykluczenie społeczne. Na zorganizowaniu prac interwencyjnych możezyskać nie tylko pracownik, lecz także zainteresowany pracodawca, który zdecyduje się na współpracę w tym zakresie z urzędem pracy.

Dla kogo są prace interwencyjne?

O zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych nie może starać się każdy bezrobotny. Są one skierowane do osób, znajdujących się w szczególnej sytuacji i mających najmniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia. Do takich bezrobotnych zalicza się osoby poniżej 25. roku życia i powyżej 50. roku życia. Prace interwencyjne kierowane są także do bezrobotnych, którzy nie posiadają wykształcenia zawodowego lub średniego, nie mają doświadczenia czy kwalifikacji. Do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zalicza się także niepełnosprawnych bezrobotnych i bezrobotnych wychowujących samotnie dziecko.

Osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji mogą skorzystać z prac interwencyjnych. Te mają pomóc im w odnalezieniu się na rynku pracy. Bezrobotni, którzy rozpoczną wykonywanie takich prac, mają możliwość nabyć szereg cennych umiejętności. Warto też pamiętać o czynniku społecznym – mają oni szasnę przebywać z innymi pracownikami, dzięki czemu nabywają pewności siebie, lepiej radzą sobie w życiu codziennym.

To Cię powinno też zainteresować: Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Korzystne dla pracodawców

Bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym to szczególna grupa osób, która potrzebuje konkretnej pomocy. Pracodawcy decydujący się na współpracę z urzędem pracy, mogą liczyć na szereg korzyści. Zgodnie z przepisami są oni zobowiązani do podpisania stosownej umowy z urzędem pracy, na podstawie której do ich zakładu pracy kierowane są osoby bezrobotne. Dzięki umowie mogą oni liczyć m.in. na refundację części kosztów. Dotyczy to głównie kosztów związanych z koniecznością odprowadzenia składek za osoby zatrudnione do ZUS czy wypłatą wynagrodzenia.

Pracodawca decydujący się na współpracę z urzędem pracy i zatrudnienie pracowników w ramach prac interwencyjnych, może liczyć przede wszystkim na korzyści finansowe. Dla wielu przedsiębiorców to właśnie koszty zatrudnienia pracowników są największym problemem i ograniczają rozwój ich firm. Korzystając z prac interwencyjnych, pracodawca może być pewien, że koszty zatrudnienia pracowników będą niższe. Wszystko dzięki otrzymanym dofinansowaniom.

Pracownik, który się uczy

Zorganizowanie prac interwencyjnych w firmie wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. W ten sposób chronieni są potencjalni pracownicy – urząd pracy musi mieć pewność, że w danej firmie nabędą oni konkretne korzyści. Z tego względu zainteresowani pracodawcy są zobowiązani m.in. wypełnić i złożyć wniosek do urzędu pracy. W tym podać trzeba np. rodzaj pracy, jaki będą wykonywać bezrobotni.

Prace interwencyjne są rozwiązaniem korzystnym zarówno z punktu widzenia bezrobotnych mających problem z powrotem na rynek pracy, jak i pracodawców. Zainteresowanie nimi w ostatnich latach jest duże, a najchętniej z takiej formy zatrudnienia korzystają przedsiębiorcy, którzy doskonale wiedzą, że współpraca z urzędem pracy może przynieść konkretne korzyści. 

Prace interwencyjne. Kiedy się nimi zainteresować?
5
23 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.