Twoje wsparcie w rekrutacji

Prace interwencyjne - dlaczego warto z nich skorzystać?

Prace interwencyjne - dlaczego warto z nich skorzystać?
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i bezskutecznie szukasz zajęcia od wielu miesięcy, to powinieneś się dowiedzieć, czy możesz wykonywać prace interwencyjne. Do kogo są one kierowane? Jakie korzyści może odnieść pracodawca, który zdecyduje się na przyjęcie pracownika w ramach takiego programu?

Prace interwencyjne - jakie są ich zasady?

Po reformie urzędów pracy bezrobotni mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony specjalistów, dokładniej doradców zawodowych. Ci są zobowiązani do przeanalizowania aktualnej sytuacji osoby zgłaszającej się do urzędu i dostosowania pomocy do ich oczekiwań, wykształcenia czy kwalifikacji i umiejętności. Dzięki temu bezrobotni mają szybciej znaleźć zatrudnienie.

Wśród oferowanych form pomocy wskazać należy na prace interwencyjne. Takie nie są skierowane do wszystkich bezrobotnych, ale do wybranej grupy, dokładnie tych, którym grozi wykluczenie społeczne. Na zorganizowaniu prac interwencyjnych możezyskać nie tylko pracownik, lecz także zainteresowany pracodawca, który zdecyduje się na współpracę w tym zakresie z urzędem pracy.

Dla kogo skierowane są prace interwencyjne?

O zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych nie może starać się każdy bezrobotny. Są one skierowane do osób, znajdujących się w szczególnej sytuacji i mających najmniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia. Do takich bezrobotnych zalicza się osoby poniżej 25. roku życia i powyżej 50. roku życia. Prace interwencyjne kierowane są także do bezrobotnych, którzy nie posiadają wykształcenia zawodowego lub średniego, nie mają doświadczenia czy kwalifikacji. Do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zalicza się także niepełnosprawnych bezrobotnych i bezrobotnych wychowujących samotnie dziecko.

To Cię powinno też zainteresować: Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji mogą skorzystać z prac interwencyjnych. Te mają pomóc im w odnalezieniu się na rynku pracy. Bezrobotni, którzy rozpoczną wykonywanie takich prac, mają możliwość nabyć szereg cennych umiejętności. Warto też pamiętać o czynniku społecznym – mają oni szasnę przebywać z innymi pracownikami, dzięki czemu nabywają pewności siebie, lepiej radzą sobie w życiu codziennym.

Prace interwencyjne korzystne dla pracodawców

Bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym to szczególna grupa osób, która potrzebuje konkretnej pomocy. Pracodawcy decydujący się na współpracę z urzędem pracy, mogą liczyć na szereg korzyści. Zgodnie z przepisami są oni zobowiązani do podpisania stosownej umowy z urzędem pracy, na podstawie której do ich zakładu pracy kierowane są osoby bezrobotne. Dzięki umowie mogą oni liczyć m.in. na refundację części kosztów. Dotyczy to głównie kosztów związanych z koniecznością odprowadzenia składek za osoby zatrudnione do ZUS czy wypłatą wynagrodzenia.

Pracodawca decydujący się na współpracę z urzędem pracy i zatrudnienie pracowników w ramach prac interwencyjnych, może liczyć przede wszystkim na korzyści finansowe. Dla wielu przedsiębiorców to właśnie koszty zatrudnienia pracowników są największym problemem i ograniczają rozwój ich firm. Korzystając z prac interwencyjnych, pracodawca może być pewien, że koszty zatrudnienia pracowników będą niższe. Wszystko dzięki otrzymanym dofinansowaniom.

Pracownik, który się uczy

Zorganizowanie prac interwencyjnych w firmie wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. W ten sposób chronieni są potencjalni pracownicy – urząd pracy musi mieć pewność, że w danej firmie nabędą oni konkretne korzyści. Z tego względu zainteresowani pracodawcy są zobowiązani m.in. wypełnić i złożyć wniosek do urzędu pracy. W tym podać trzeba np. rodzaj pracy, jaki będą wykonywać bezrobotni.

Prace interwencyjne są rozwiązaniem korzystnym zarówno z punktu widzenia bezrobotnych mających problem z powrotem na rynek pracy, jak i pracodawców. Zainteresowanie nimi w ostatnich latach jest duże, a najchętniej z takiej formy zatrudnienia korzystają przedsiębiorcy, którzy doskonale wiedzą, że współpraca z urzędem pracy może przynieść konkretne korzyści. 

Prace interwencyjne – wynagrodzenie

Choć na tego typu pracę najczęściej decydują się osoby, które od dłuższego czasu bezskutecznie poszukują zatrudnienia, to jednak również ich bardzo interesuje wysokość pensji, jaką mogą otrzymać. Czy jest ona równa innym pensjom przyznawanym pracownikom wykonującym podobną pracę?

Osoby bezrobotne powinny zdecydować się na prace interwencyjne. Wynagrodzenie dla pracownika na takim stanowisku jest atrakcyjne, choć nie najwyższe. Warto jednak wiedzieć, że największą zaletą takiej pracy jest możliwość szybkiego powrotu na rynek pracy, dzięki czemu znalezienie kolejnej, być może zdecydowanie lepiej wynagradzanej posady, nie będzie już takie trudne jak wcześniej.

Pracownik interwencyjny może pracować na takim stanowisku przez okres od 6 miesięcy do 4 lat, w zależności od rodzaju oferty z danego Urzędu Pracy.

Wysokość wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego na takim stanowisku jest zależna od danej oferty. Pracodawca może sam zaproponować wysokość wynagrodzenia. Dodatkowo otrzyma od urzędu zwrot części poniesionych kosztów, dzięki czemu wielu pracodawców decyduje się dać swoim pracownikom wyższą pensję niż minimalna krajowa.

Pracodawcy chcący zatrudnić pracowników interwencyjnych mogą liczyć na comiesięczny zwrot w wysokości kilkuset złotych. W celu zatrudnienia takiego pracownika należy złożyć stosowne wnioski do urzędu. To przede wszystkim wniosek o zorganizowanie i finansowanie prac interwencyjnych, o rozliczenie i formularz informacyjny.

Każdy pracodawca, który planuje rozszerzyć załogę pracowników powinien pomyśleć o zatrudnieniu pracownika interwencyjnego. Choć okres rekrutacji nowej osoby może być tutaj znacznie dłuższy, to warto się na niego zdecydować. Przede wszystkim jest to doskonały sposób na podniesienie morale w zespole, ponieważ inni pracownicy będą mogli zauważyć, że ich pracodawca jest chętny do pomocy osobom, którym grozi wykluczenie społeczne.

 

Oceń ten wpis
Prace interwencyjne - dlaczego warto z nich skorzystać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

intenauta ZA
2019-05-26, 18:30
Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego lub skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej przez pracodawcę zawsze na podstawie umowy o pracę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej między pracodawcą a powiatowym urzędem pracy.
Finka
2019-05-07, 13:20
W wielu miejscach pracy jest to korzystne dla obu stron. W końcu jest to jakaś korzyć dla pracownika, że nie musi tworzyć etatu na stałe i tak samo dla bezrobotnego.
Engel
2019-04-09, 15:21
Jak istnieje dla kogoś opcja podjęcia prac interwencyjnych i ktoś jest tym zainteresowany to dobrze, że urzędy oferują taka pracę bo dla wielu jakakolwiek praca jest zbawieniem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.