!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Kluby Pracy. Kto i kiedy powinien się nimi zainteresować?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

3 komentarze

Kluby Pracy. Kto i kiedy powinien się nimi zainteresować?
Bezrobotni mogą liczyć na szerokie wsparcie. Pomagają nie tylko urzędy pracy, lecz także Kluby Pracy. Kiedy zainteresować się tymi drugimi? Na jakie wsparcie może liczyć osoba pozostająca bez pracy, gdy zgłosi się do Klubu Pracy?

 Osoby bezrobotne nie zawsze wiedzą, jak odnaleźć się na rynku pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników zatrudnionych w jednym zakładzie pracy przez wiele lat. Gdy nagle dotyka ich bezrobocie, nie wiedzą, jak poradzić sobie z nową sytuacją. Ponieważ współczesny rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, mają oni największy problem ze znalezieniem nowego zajęcia.

Poza wspomnianą wyżej grupą bezrobotnych, trzeba też pamiętać o osobach wchodzących na rynek pracy po raz pierwszy. Absolwenci szkół średnich czy uczelni wyższych nie zawsze wiedzą, jak poradzić sobie z realiami rynku pracy i gdzie zacząć szukać posady. I z myślą o tych wszystkich grupach bezrobotnych powstały Kluby Pracy w różnych miastach Polski.

Co to jest Klub Pracy?

Kluby Pracy powstają najczęściej przy urzędach pracy. Są one tworzone z myślą o bezrobotnych poszukujących pracy. To właśnie tam osoby potrzebujące wsparcia, mogą je znaleźć. Kluby Pracy realizują szeroki program, dzięki czemu każdy zainteresowany może otrzymać sensowną pomoc, której aktualnie potrzebuje.

Czym konkretnie zajmują się Kluby Pracy? Ich głównym zadaniem jest przygotowanie osób bezrobotnych do poszukiwania pracy. Dzięki prowadzonym zajęciom aktywizującym i różnorodnym szkoleniom, mają oni możliwość zdobyć cenną wiedzę, która przyda im się przy poszukiwaniu odpłatnego zajęcia. Nie bez znaczenia jest też przebywanie wśród innych – dzięki temu bezrobotni nie są zagrożeni wykluczeniem społecznym.

Nieodpłatna, szeroka pomoc

Niewątpliwą zaletą Klubów Pracy jest to, że zatrudniają ekspertów, czyli doradców zawodowych. To właśnie oni tłumaczą, jak przygotować CV czy list motywacyjny, jak przeglądać ogłoszenia o pracę czy gdzie szukać posady. Dla osób, które nigdy wcześniej nie szukały pracy i dla osób, które na rynku pracy pojawiają się po wielu latach nieobecności, takie wsparcie jest bardzo ważne.

Aby zasięgnąć porady w Klubie Pracy, bezrobotny nie musi płacić. Zajęcia odbywają się zarówno w grupach, jak i indywidualnie, dzięki czemu każde spotkanie to nie tylko teoria, lecz także praktyka np. możliwość wzięcia udziału w przykładowej rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki temu osoby zainteresowane nabywają konkretne umiejętności, które będą mogły wykorzystać podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Nauka języka obcego lub obsługi komputera

W Klubach Pracy nie udzielają się wyłącznie doradcy zawodowi. Są również specjaliści np. lektorzy. Osoby zainteresowane nauką języka obcego, mogą poznać wybrany na poziomie podstawowym. Znajomość podstaw pozwala na podjęcie decyzji o dalszej, indywidualnej nauce. Podobnie jest w przypadku obsługi komputera czy specjalistycznych programów. To podnoszenie swoich umiejętności i szans na znalezienie ciekawej posady na rynku pracy.

Niezależnie od tego, czy mowa o nauce języka obcego czy obsłudze komputera, warto zauważyć, że są to umiejętności uznawane dziś za zupełną podstawę. Bezrobotni, dzięki uczestnictwu w szkoleniach organizowanych przez Kluby Pracy, mogą skuteczniej konkurować o wybraną posadę.

Naucz się prezentować i walczyć ze stresem

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko konieczność zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy. Każdy, kto odbył przynajmniej jedną, doskonale wie, że może pojawić się stres. Z tego względu możliwość odbycia próbnych rozmów kwalifikacyjnych pozwala nie tylko na szlifowanie sposobu prezentowania swojej osoby, lecz także na opanowanie stresu. Ten może negatywnie wpływać na wynik spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Poznanie sposobów na radzenie sobie ze stresem jest też ważne już z punktu widzenia pracownika. Jeżeli bezrobotny otrzyma posadę, to będzie wiedział, w jaki sposób pomóc sobie samemu. Ponieważ współcześnie na większości stanowisk trzeba wykazać się odpornością na sytuacje stresowe, umiejętność radzenia sobie ze stresem jest niezwykle cenna.


 

To może Cię również zainteresować

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Podziel się

3 komentarze

Celina zkl.pr

Celina zkl.pr

Kluby Pracy powstają najczęściej przy urzędach pracy. Bezrobotni mogą z takich klubów korzystać- szukającpomocy...... W klubach pracy nie pracuje byle kto, bo i lektorzy, specjaliści z różnych dziedzin...
Sonia

Sonia

Na szczęście za rządów PIS - bezrobocie padło, ale nadal istnieje. Chyba nikt jak ma rodzinę, albo nawet jak jej ni ma, nie chce być bezrobotnym. Szuka pomocy w Urzędzie Pracy lub w agencjach pracy. Pewnie nie wie, że pomoc może uzyskać też od KLUBÓW PRACY....
Kanada23

Kanada23

Każda forma aktywizacji i rozwoju jest dobra. Ja nie znałem wcześniej zasad działania takich klubów, bo nie miałem przecież potrzeby by w tym uczestniczyć. Ale to pozytywne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.