!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Między pracodawcą a pracownikiem. Czy agencje pośrednictwa pracy są koniecznością?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

7 komentarzy

Między pracodawcą a pracownikiem. Czy agencje pośrednictwa pracy są koniecznością?
Agencje pośrednictwa pracy na stałe wpisały się w obraz polskiego rynku pracy, ale nie wszyscy poszukujący zatrudnienia z nich korzystają. Co warto wiedzieć o ich działaniu? Dlaczego agencje pośrednictwa pracy nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród bezrobotnych?

O agencjach pośrednictwa pracy, choćby na stronach tematycznie związanych z pracą znaleźć można wiele opinii. Część pracowników podkreśla, że niektóre z nich są podmiotami nieodpowiedzialnymi, często pojawia się w stosunku do nich zarzut, że przeciągają rekrutację lub nie informują aplikujących o tym, że nie są zainteresowani współpracą z nimi. Sceptyczne podejście to jednak tylko jedna strona medalu. Coraz więcej pracodawców, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej, decyduje się na współpracę z takimi podmiotami. Dzięki temu nie muszą się oni trudzić np. z organizowaniem rekrutacji samodzielnie. To, jak wiadomo, wymaga nie tylko nakładów praców, lecz także oddelegowania pracowników do jej przeprowadzenia.

Jak funkcjonuje agencja pośrednictwa pracy?

Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia ma świadomość, w jaki sposób działają agencje pośrednictwa pracy. Najczęściej informacje o ich działalności czerpią oni z sieci. A tam znaleźć można również nieaktualne dane. I właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować się z wybranymi podmiotami i zapytać, w jaki sposób pomagają one osobom poszukującym pracy w znalezieniu posady.
Dużo pytań osób bezrobotnych dotyczy kosztów. Warto wiedzieć, że agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od osób poszukujących pracy. Wszystko dlatego, że rozliczają się one bezpośrednio z podmiotem poszukującym pracowników. W praktyce zatem osoba zainteresowana pomocą agencji nie ponosi kosztów na żadnym etapie rekrutacji – ani na jego początku, ani po znalezieniu posady.

Ukryta rekrutacja

Agencje pośrednictwa pracy najczęściej nie ujawniają w treści publikowanego ogłoszenia o pracę, dla jakiego podmiotu przeprowadzają rekrutację. To tzw. rekrutacja ukryta. Osoby rozważające odpowiedzenie na taką ofertę nie powinny się jednak obawiać – przygotowanie się do takiej rekrutacji jest możliwe, zdarza się też, że przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną informuje aplikującego o jego potencjalnym pracodawcy.

Nie należy też obawiać się o swoje dane osobowe. Te, jak wiadomo, pojawiają się zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym. W praktyce dostęp do nich mają pracownicy agencji pośrednictwa pracy, ale obowiązują ich przepisy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że nie mogą oni nimi dysponować w dowolny sposób – są zobowiązani aktualnie obowiązującymi przepisami.

Bez wieści...

Czy pracownicy agencji pośrednictwa pracy powinni informować aplikujących o tym, że nie przeszli oni do kolejnego etapu rekrutacji? Osoby poszukujące pracę najczęściej niecierpliwią się, nierzadko też nie wiedzą, w jaki sposób postąpić – czekać czy może szukać kolejnych ogłoszeń? W ostatnich latach zmieniło się podejście pracowników agencji pośrednictwa pracy w stosunku do osób aplikujących. Aktualnie najczęściej wysyłają oni informację zwrotną w formie elektronicznej, na podany przez aplikującego adres poczty elektronicznej. W ten sposób możliwe jest poinformowanie wszystkich zainteresowanych i to bez konieczności dzwonienia do każdego z osobna.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

alina

alina

Agencja pracy mimo iż pośrednik może być jedyną opcją jaka pomoże w znalezieniu pracy. Nie ma sensu się co zrażać.
tatu

tatu

Jakieś zasady muszą przecież obowiązywać jak jest to relacja związana z czymś kto coś dostarcza itp.
Nadia

Nadia

Taki jest rynek i takie usługi wykorzystują pracodawcy więc tak to już jest - ustalenia między obiema stronami są wiążące rekrutacja za pracownika.
gość

gość

U mnie w mieście agencji pośrednictwa pracy jest pięć. Widocznie mają oferty i dzięki temu klientów, bo inaczej by padły. Jak funkcjonuje agencja pośrednictwa pracy - fajnie żeście to opisali.
miska

miska

Zwykle wiek to nic innego jak liczba, ale jeśli chodzi o pracę za granicą, może to czasem ograniczać opcje. Zasada pierwsza w świecie pracy za granicą polega na tym, że zawsze będziesz potrzebować wizy.
Surmus

Surmus

Wiele łatwo dostępnych miejsc pracy za granicą to prace w niepełnym wymiarze godzin, takie jak praca w hostelu (która zazwyczaj odbywa się w zamian za bezpłatne zakwaterowanie), praca ręczna, taka jak uprawa roli. W każdym układzie umowa z agencją ma wielkie znaczenie.
Atarax

Atarax

Czasami przecież nie ma opcji by zdobyć inaczej pracę na danym rynku w rejonie. Pozostają takie ogłoszenia i przecież jest to jakaś możliwość, która może potem zaprocentować jeszcze lepiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.