O agencjach pośrednictwa pracy, choćby na stronach tematycznie związanych z pracą znaleźć można wiele opinii. Część pracowników podkreśla, że niektóre z nich są podmiotami nieodpowiedzialnymi, często pojawia się w stosunku do nich zarzut, że przeciągają rekrutację lub nie informują aplikujących o tym, że nie są zainteresowani współpracą z nimi. Sceptyczne podejście to jednak tylko jedna strona medalu. Coraz więcej pracodawców, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej, decyduje się na współpracę z takimi podmiotami. Dzięki temu nie muszą się oni trudzić np. z organizowaniem rekrutacji samodzielnie. To, jak wiadomo, wymaga nie tylko nakładów praców, lecz także oddelegowania pracowników do jej przeprowadzenia.
Jak funkcjonuje agencja pośrednictwa pracy?
Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia ma świadomość, w jaki sposób działają agencje pośrednictwa pracy. Najczęściej informacje o ich działalności czerpią oni z sieci. A tam znaleźć można również nieaktualne dane. I właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować się z wybranymi podmiotami i zapytać, w jaki sposób pomagają one osobom poszukującym pracy w znalezieniu posady.
Dużo pytań osób bezrobotnych dotyczy kosztów. Warto wiedzieć, że agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od osób poszukujących pracy. Wszystko dlatego, że rozliczają się one bezpośrednio z podmiotem poszukującym pracowników. W praktyce zatem osoba zainteresowana pomocą agencji nie ponosi kosztów na żadnym etapie rekrutacji – ani na jego początku, ani po znalezieniu posady.
Ukryta rekrutacja
Agencje pośrednictwa pracy najczęściej nie ujawniają w treści publikowanego ogłoszenia o pracę, dla jakiego podmiotu przeprowadzają rekrutację. To tzw. rekrutacja ukryta. Osoby rozważające odpowiedzenie na taką ofertę nie powinny się jednak obawiać – przygotowanie się do takiej rekrutacji jest możliwe, zdarza się też, że przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną informuje aplikującego o jego potencjalnym pracodawcy.
Nie należy też obawiać się o swoje dane osobowe. Te, jak wiadomo, pojawiają się zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym. W praktyce dostęp do nich mają pracownicy agencji pośrednictwa pracy, ale obowiązują ich przepisy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że nie mogą oni nimi dysponować w dowolny sposób – są zobowiązani aktualnie obowiązującymi przepisami.
Bez wieści...
Czy pracownicy agencji pośrednictwa pracy powinni informować aplikujących o tym, że nie przeszli oni do kolejnego etapu rekrutacji? Osoby poszukujące pracę najczęściej niecierpliwią się, nierzadko też nie wiedzą, w jaki sposób postąpić – czekać czy może szukać kolejnych ogłoszeń? W ostatnich latach zmieniło się podejście pracowników agencji pośrednictwa pracy w stosunku do osób aplikujących. Aktualnie najczęściej wysyłają oni informację zwrotną w formie elektronicznej, na podany przez aplikującego adres poczty elektronicznej. W ten sposób możliwe jest poinformowanie wszystkich zainteresowanych i to bez konieczności dzwonienia do każdego z osobna.
To może Cię również zainteresować