Między pracodawcą a pracownikiem. Czy agencje pośrednictwa pracy są koniecznością?

Między pracodawcą a pracownikiem. Czy agencje pośrednictwa pracy są koniecznością?
Agencje pośrednictwa pracy na stałe wpisały się w obraz polskiego rynku pracy, ale nie wszyscy poszukujący zatrudnienia z nich korzystają. Co warto wiedzieć o ich działaniu? Dlaczego agencje pośrednictwa pracy nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród bezrobotnych?

O agencjach pośrednictwa pracy, choćby na stronach tematycznie związanych z pracą znaleźć można wiele opinii. Część pracowników podkreśla, że niektóre z nich są podmiotami nieodpowiedzialnymi, często pojawia się w stosunku do nich zarzut, że przeciągają rekrutację lub nie informują aplikujących o tym, że nie są zainteresowani współpracą z nimi. Sceptyczne podejście to jednak tylko jedna strona medalu. Coraz więcej pracodawców, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej, decyduje się na współpracę z takimi podmiotami. Dzięki temu nie muszą się oni trudzić np. z organizowaniem rekrutacji samodzielnie. To, jak wiadomo, wymaga nie tylko nakładów praców, lecz także oddelegowania pracowników do jej przeprowadzenia.

Jak funkcjonuje agencja pośrednictwa pracy?

Nie każda osoba poszukująca zatrudnienia ma świadomość, w jaki sposób działają agencje pośrednictwa pracy. Najczęściej informacje o ich działalności czerpią oni z sieci. A tam znaleźć można również nieaktualne dane. I właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować się z wybranymi podmiotami i zapytać, w jaki sposób pomagają one osobom poszukującym pracy w znalezieniu posady.
Dużo pytań osób bezrobotnych dotyczy kosztów. Warto wiedzieć, że agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od osób poszukujących pracy. Wszystko dlatego, że rozliczają się one bezpośrednio z podmiotem poszukującym pracowników. W praktyce zatem osoba zainteresowana pomocą agencji nie ponosi kosztów na żadnym etapie rekrutacji – ani na jego początku, ani po znalezieniu posady.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Ukryta rekrutacja

Agencje pośrednictwa pracy najczęściej nie ujawniają w treści publikowanego ogłoszenia o pracę, dla jakiego podmiotu przeprowadzają rekrutację. To tzw. rekrutacja ukryta. Osoby rozważające odpowiedzenie na taką ofertę nie powinny się jednak obawiać – przygotowanie się do takiej rekrutacji jest możliwe, zdarza się też, że przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną informuje aplikującego o jego potencjalnym pracodawcy.

Nie należy też obawiać się o swoje dane osobowe. Te, jak wiadomo, pojawiają się zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym. W praktyce dostęp do nich mają pracownicy agencji pośrednictwa pracy, ale obowiązują ich przepisy o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że nie mogą oni nimi dysponować w dowolny sposób – są zobowiązani aktualnie obowiązującymi przepisami.

Bez wieści...

Czy pracownicy agencji pośrednictwa pracy powinni informować aplikujących o tym, że nie przeszli oni do kolejnego etapu rekrutacji? Osoby poszukujące pracę najczęściej niecierpliwią się, nierzadko też nie wiedzą, w jaki sposób postąpić – czekać czy może szukać kolejnych ogłoszeń? W ostatnich latach zmieniło się podejście pracowników agencji pośrednictwa pracy w stosunku do osób aplikujących. Aktualnie najczęściej wysyłają oni informację zwrotną w formie elektronicznej, na podany przez aplikującego adres poczty elektronicznej. W ten sposób możliwe jest poinformowanie wszystkich zainteresowanych i to bez konieczności dzwonienia do każdego z osobna.

Oceń ten wpis
Między pracodawcą a pracownikiem. Czy agencje pośrednictwa pracy są koniecznością?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Nadia
2019-12-03, 12:42
Taki jest rynek i takie usługi wykorzystują pracodawcy więc tak to już jest - ustalenia między obiema stronami są wiążące rekrutacja za pracownika.
gość
2019-05-16, 19:28
U mnie w mieście agencji pośrednictwa pracy jest pięć. Widocznie mają oferty i dzięki temu klientów, bo inaczej by padły. Jak funkcjonuje agencja pośrednictwa pracy - fajnie żeście to opisali.
miska
2019-05-08, 18:24
Zwykle wiek to nic innego jak liczba, ale jeśli chodzi o pracę za granicą, może to czasem ograniczać opcje. Zasada pierwsza w świecie pracy za granicą polega na tym, że zawsze będziesz potrzebować wizy.
Surmus
2019-05-02, 11:39
Wiele łatwo dostępnych miejsc pracy za granicą to prace w niepełnym wymiarze godzin, takie jak praca w hostelu (która zazwyczaj odbywa się w zamian za bezpłatne zakwaterowanie), praca ręczna, taka jak uprawa roli. W każdym układzie umowa z agencją ma wielkie znaczenie.
Atarax
2019-04-01, 12:44
Czasami przecież nie ma opcji by zdobyć inaczej pracę na danym rynku w rejonie. Pozostają takie ogłoszenia i przecież jest to jakaś możliwość, która może potem zaprocentować jeszcze lepiej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.