Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca

Poziomy znajomości języka - jak opisać swoje umiejętności w CV?

Poziomy znajomości języka - jak opisać swoje umiejętności w CV?
Znajomość języków obcych jest dziś niezbędna, bez względu na profil firmy lub rodzaj stanowiska. Rozwój rynków pracy zwłaszcza w obszarze międzynarodowej współpracy wymaga umiejętności komunikacji, dlatego jeśli znasz jakikolwiek język obcy, koniecznie zamieść taką informację w dokumentach aplikacyjnych. Warto jednak pamiętać nie tyko o nauce i podnoszeniu swoich kwalifikacji, lecz także certyfikacie. Podpowiadamy jak określić poziomy znajomości języka obcego oraz jak najkorzystniej przedstawić je w swoim CV.


Znajomość języków obcych – warto ją podkreślić
 

Język angielski to dziś praktycznie podstawa. Przynajmniej wówczas, gdy pracownik chce pracować dla międzynarodowych korporacji. Pracodawcy coraz częściej doceniają też osoby biegle posługujące się językiem niemieckim, rosyjskim czy francuskim oraz hiszpańskim. Z uwagi na fakt, że część firm poszukuje nowych rynków zbytu, popularnością wśród pracowników cieszą się kursy języków egzotycznych, np. arabskiego czy chińskiego. Wszystko po to, by zdobyć w przyszłości lepiej płatną posadę lub wywalczyć awans. Dlaczego warto podkreślić znajomość języka obcego w cv? Istnieją firmy, które posiadają wewnętrzne procedury i rozporządzenia dotyczące konieczności znajomości języków obcych. W takich przypadkach język obcy to wymóg, bez którego kandydat nie ma szansy na zatrudnienie. Z drugiej strony, nawet jeśli rekruter nie zamieszcza informacji o potrzebie umiejętności języka obcego, a samo stanowisko nie posiada potencjalnego związku z koniecznością komunikacji w innym języku i tak znajomość języków jest mile widziana.

Opanowanie cudzej mowy to osiągnięcie, którym warto się pochwalić. Podkreślamy tym samym swój intelekt oraz wszechstronność a także umiejętność uczenia się i otwartość na nowe umiejętności. Nic dziwnego, że sekcja "języki obce" to obowiązkowa pozycja w każdym CV. Oczywiście, nie wystarczy napisać, że zna się język obcy, gdyż taki komunikat niewiele mówi pracodawcy. Ważne jest wskazanie, jak dobrze go znamy, w taki sposób, aby rekruter wiedział, czego może się po nas spodziewać. Pytanie brzmi: Jak samodzielnie określić poziomy znajomości języka? Istnieje kila powszechnie stosowanych rozwiązań. Najprostszym wydaje się intuicyjna ocena, ograniczająca się do uniwersalnych stopni gradacji. W licznych CV często można znaleźć wpis, że dany kandydat prezentuje poziom znajomości języka angielskiego na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym lub zaawansowanym i eksperckim. Zdarzają się też opisy typu znajomość dobra oraz bardzo dobra lub biegłe władanie językiem obcym. W przypadku stanowisk, gdzie zakłada się sporadyczną styczność z obcokrajowcami, aplikujący wskazują, że ich znajomość języka nie posiada poziomu, jednak występuje w stopniu komunikatywnym. W branżach opartych na częstych kontaktach twarzą w twarz z przedstawicielami innej mowy, popularne są opisy mówiące, że dany język zna się lepiej w mowie, niż w piśmie. Powyższe przykłady, co prawda są zrozumiałe i dają ogląd na poziomy znajomości języka, jednak nie stanowią jasnego przekazu dla rekruterów, którzy mogą subiektywnie ocenić nasze wpisy i w konsekwencji błędnie zinterpretować otrzymane CV.

Oprócz opisu słownego, popularną metodą jest przypisanie się do jednego z sześciu poziomów Skali Rady Europy (CommonEuropean Framework of Reference for Languages). Poziomy znajomości języka obcego dzieli się na 3 główne grupy oznaczone literami alfabetu. Podstawowy to A1 i A2, Średniozaawansowany, czyli B1 i B2 oraz Zaawansowany C1 i C2. Każdy z poziomów posiada określone ramy zakresu znajomości języka, dlatego stanowią rzetelną informację o konkretnych umiejętnościach. Tym samym rekruter wie dokładnie, jakie są kompetencje kandydata zarówno w mowie, piśmie, słuchaniu oraz ogólnym rozumieniu. Oczywiście nie każdy pracodawca zna notyfikację, jednak zawsze może dotrzeć do szczegółowego opisu.

Ostatnim sposobem na pokazanie, jaką oferujemy znajomość języka w CV, jest opis graficzny. Przyjmuje różne formy między i zazwyczaj występuje jako tabele, paski, kropki czy kratki. Chociaż jest najmniej konkretny to z punktu widzenia rekrutera taki zabieg podwyższa estetykę dokumentu, jest intrygujący i z pewnością przyciąga uwagę.  Oczywiście to jak opiszemy poziomy znajomości języka zależy tylko od nas. W celu wyeliminowania ryzyka niezgodności, zawsze warto poprzeć swoje umiejętności odpowiednim dokumentem poświadczającym.
 

Certyfikat językowy - kiedy warto o nim wspomnieć?
 

Znajomość języka obcego na co dzień nie wymaga formalnego potwierdzenia. Kandydaci, którzy poszukują stałego zatrudnienia powinni jednak pamiętać o certyfikatach. Osoby zainteresowane zdobyciem certyfikatu językowego powinny pamiętać, że rodzaj dokumentów potwierdzających znajomość języka jest całkiem sporo. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z dostępnych jest najlepszy. Poszczególne różnią się przede wszystkim wartością, jaką przedstawiają w określonych rejonach świata. Z tego względu, jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu, warto jasno wskazać, w jakim celu będzie wykorzystywany certyfikat. Jeżeli jego zdobycie jest związane z planowaniem pracy za granicą, warto zorientować się, które certyfikaty są najbardziej pożądane. Certyfikat może przydać się w różnych sytuacjach, z całą pewnością będzie też dodatkowym plusem przy poszukiwaniu pracy. Wpis w CV mówiący o tym, że kandydat potrafi posługiwać się biegle np. językiem angielskim o niczym jeszcze nie świadczy. W praktyce każdy poszukujący pracy może taki punkt zawrzeć w dokumentach aplikacyjnych. Jeżeli jednak kandydat wskaże na posiadany certyfikat, rekrutujący będzie inaczej podchodził do kwestii weryfikacji umiejętności – w takim przypadku najczęściej kandydat nie musi udowadniać (np. przez rozmowę), że rzeczywiście zna język obcy. Wśród języków obcych wciąż najpopularniejszym jest język angielski. Niestety, tylko niewielka ilość osób rzeczywiście może pochwalić się certyfikatem. Tymczasem to właśnie dla angielskiego jest największy wybór egzaminów, których zdanie jest równoznaczne z otrzymaniem dokumentu poświadczającego znajomość tego języka. Mowa m.in. o takich certyfikatach:

CAE (Certificate in Advance English)

Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów językowych. Jego uzyskanie oznacza, że dana osoba opanowała język w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację. Najczęściej ten rodzaj certyfikatu wymagany jest od osób zainteresowanych zatrudnieniem w charakterze np. przewodników turystycznych.

TELC (The European Language Certificates)

To certyfikat, który uzyskać można nie tylko z języka angielskiego. Jego zdobycie oznacza, że kursant opanował biegle komunikację w języku obcym (nacisk kładzie się na umiejętność porozumiewania się, nie zaś na znajomość gramatyki). Z uwagi na charakter tego certyfikatu, przydaje się on wszystkim tym, którzy w codziennej pracy będą mieli do czynienia z językiem obcym.

BEC (Business Preliminary, Business Vantage, Business Higher)

To egzamin sprawdzający znajomość języka angielskiego w biznesie. Składa się z czterech części (mówienie, pisanie, czytanie i rozumienie ze słuchu). Certyfikat BEC przyda się wszystkim osobom, które zamierzają zrobić międzynarodową karierę lub poszukują pracy w międzynarodowych korporacjach.
 

Inwestycja, która się zwraca
 

Nauka, rozwój i podnoszenie kwalifikacji to zawsze korzystna inwestycja w przyszłość. Coraz więcej osób, zwłaszcza tych aktywnych zawodowo zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na naukę nowego języka decydują się także osoby starsze. Oprócz tego popularną praktyką staje się nauka drugiego języka, który obok angielskiego daje kompleksowe przygotowanie do wyzwań międzynarodowego rynku. Osoby uczące się języka obcego powinny zawsze pomyśleć o dokumencie poświadczającym ich umiejętności. Przystąpienie do egzaminu kończącego się uzyskaniem certyfikatu jest kosztowne. Warto jednak potraktować go jako inwestycję. Posiadanie dokumentu poświadczającego znajomość języka obcego nie tylko otwiera drzwi do lepszej pracy, lecz także sprawia, że podczas ewentualnego testu kandydat będzie się mniej denerwował, będzie bowiem pewniejszy swojej wiedzy. I choć na pytanie, o który certyfikat warto powalczyć nie ma jednej odpowiedzi, z całą pewnością każdy z nich jest niezmiernie przydatny.

Określenie poziomu znajomości języka obcego to ważny punkt w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Ten krok może nadać bieg późniejszym etapom rekrutacji, dlatego upewnij się, że twoja ocena umiejętności jest zgodna ze stanem faktycznym. Następnie sprawdź czy zamieszczony komunikat jest zrozumiały oraz postaraj się o zdobycie dokumentu poświadczającego. Spełnienie tych warunków z pewnością da ci przewagę wśród konkurentów i podwyższy szanse na znalezienie zatrudnienia.

Oceń ten wpis
Poziomy znajomości języka - jak opisać swoje umiejętności w CV?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 26

Zobacz inne porady

Opinie

Góral
2019-04-17, 14:29
I tak to wszystko wyjdzie w praniu. Wiele rozmów jest prowadzonych po angielsku, jeżeli firma z tego korzysta. Oczywiście może to być w wielu sytuacjach mniej istotne.
Gala
2019-04-16, 17:25
Jeśli nauczysz się angielskiego w celu uzyskania pracy w zagranicznej firmie w przyszłości, wystarczy nauczyć się poprawnie kompilować 2 dokumenty: CV (CV) i list motywacyjny.
Hindus
2019-04-05, 10:32
Dobrze jest faktycznie opisywać swoje umiejętności językowe. Każdy wpisuje stopień znajomości języka np. angielskiego dobry, a potem wychodzi, że osoba nic nie zna z tego języka.
Zablokowano
2019-02-15, 17:34
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.