Twoje wsparcie w rekrutacji

Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych

Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych
Zdarza się, że po kilkunastu latach pracy w jednym zakładzie, na tym samym stanowisku, pracownik traci zatrudnienie i zmuszony jest szukać nowej pracy. Niestety, na rynku może brakować zapotrzebowania na pracowników o danych umiejętnościach. Bezrobotnemu pozostaje więc albo poczekać, aż zmieni się koniunktura rynkowa, przeprowadzić się do miasta, gdzie znajdzie zatrudnienie w dotychczas wykonywanym zawodzie, albo też przekwalifikować się na potrzeby zaangażowania do innej pracy. Jakie są możliwości przekwalifikowania osób bezrobotnych?

Poszukiwanie pracy w innej branży

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż się zmienia i poprawia. Serwisy publikujące najnowsze oferty pracy, w tym praca.money.pl informują, że rośnie liczba nowych ofert pracy. We wrześniu 2014 roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez Katedrę Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, które wskazują, że wciąż dużo ofert pracy można znaleźć w sieci internetowej. Jest to pozytywne zjawisko, które utrzymuje się od wielu miesięcy, pomimo niepokojących sygnałów z polskiej gospodarki. Jak wskazują wyniki przytoczonych badań, w połowie polskich województw we wrześniu notowano wzrost liczby ofert pracy, w pozostałych nastąpił ich nieznaczny spadek. Ofert przybywa w województwach:

  • wielkopolskim,
  • pomorskim,
  • mazowieckim,
  • małopolskim,
  • śląskim,
  • dolnośląskim,
  • lubuskim,
  • lubelskim.

Nieznaczny spadek w zakresie liczby nowych ofert pracy zanotowano w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim. Nie we wszystkich branżach jest praca. Dlatego osoby wykwalifikowane w jednym zawodzie muszą pomyśleć nad możliwością jego zmiany, inaczej przez długi czas mogą nie znaleźć dla siebie pracy.

Zmiana profesji sposobem na bezrobocie

Przekwalifikowanie pracownika może otworzyć drzwi do nowej kariery zawodowej i do znalezienia nie tylko jakiejkolwiek, ale i satysfakcjonującej pracy. Nastały na rynku pracy w Polsce niepewne czasy, dlatego należy być otwartym na zmiany - w każdym wieku. W USA statystyki już od lat pokazują, że Amerykanie przekwalifikują się średnio co 5 lat. W przyszłości dzisiejsi 30-latkowie mogą zmieniać swoje kwalifikacje zawodowe i środowisko pracy średnio co 7 lat.

To Cię powinno też zainteresować: Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Najczęściej o przekwalifikowaniu myślą osoby bezrobotne, które od dawna pozostają bez pracy, lub też osoby zagrożone zwolnieniem w branżach, w których trudno znaleźć zatrudnienie, np. w oświacie, górnictwie czy w hutnictwie. Zanim jednak wybierzemy nowy kierunek zawodowy warto sprawdzić, jakie profesje są przyszłościowe i przeanalizować lokalny rynek pracy. Nowy zawód powinien odpowiadać indywidualnym predyspozycjom i umiejętnościom danej osoby.

Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić, możemy uzyskać pomoc przy przekwalifikowaniu ze strony doradcy zawodowego, na przykład w Powiatowym Urzędzie Pracy. Nie musimy samodzielnie opłacać dodatkowych kursów i szkoleń, które zaowocują zmianą zawodu. Przekwalifikowanie może zostać sfinansowane ze środków unijnych i Funduszy Pracy. PUP-y w różnych województwach organizują specjalne programy i kursy dla bezrobotnych, które pomagają im w pozyskaniu kwalifikacji ułatwiających znalezienie pracy. Niemniej, wiele osób pozostających bez pracy nie jest świadomych tego, że można pozyskać tego rodzaju pomoc z urzędu, dlatego jak wynika z raportu ?Diagnoza Społeczna 2011?, w latach 2009-2011 swoje kwalifikacje zawodowe podniósł co dziesiąty pracownik powyżej 25 roku życia.

 

Oceń ten wpis
Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych
Ocena: 4.5, liczba głosów: 22

Opinie

Sta zysta Edzio
2019-05-26, 18:56
Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych. Fajny artykuł. U nas w pracy dużo pracowników pracuje- ma staż pracy. Są oni skierowani z UP. Pracodawca jest zadowolony, bo wynagrodzenia im nie płaci, bo płaci im UP. Tacy stażyści- dużo się nauczą. Doświadczenia i umiejętności na takim stażu zdobędą.
Grek
2019-05-07, 13:31
Dla wielu zawodów są programy z urzędów pracy ale powiedzmy sobie, że jest to bardzo mała pomoc i zazwyczaj jest to tak pokomplikowane, że mało kto dzięki temu coś zyskuje.
Ewelina
2019-04-09, 14:58
Czasami nie ma innej opcji jak przekwalifikowanie się. Kursów zawodowych i innych szkoleń jest na rynku sporo. Dobrze, że bezrobotni mają tak ż organizowane takie kursy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.