Twoje wsparcie w rekrutacji

Ciekawa praca - tajemniczy klient

Ciekawa praca - tajemniczy klient
Aby wykonywać obowiązki na stanowisku tajemniczego klienta trzeba posiadać nie tylko zdolności aktorskie, ale również umiejętnie obserwować to, co dzieje się wokół. Ale to również formalności po zakończeniu wizyty w wybranym sklepie trzeba jeszcze sporządzić raport. Czy warto zainteresować się taką pracą?

Kim jest tajemniczy klient? To pracownik, którego zadanie sprowadza się do oceny według pewnego systemu w jaki sposób osoby zatrudnione w danej firmie wypełniają swoje obowiązki. I tak, przykładowo wchodząc do sklepu powinien on zwrócić uwagę między innymi na to, czy obsługa zainteresowała się jego osobą, czy przywitała się i pomogła w doborze asortymentu. W przypadku restauracji ocenia nie tylko szybkość realizacji zamówienia, ale również to, czy kelnerzy służyli dobrą radą. Wszystko to bowiem przekłada się na zadowolenie klientów z poszczególnych usług, to zaś na konkretne zyski. A ponieważ praca jest ciekawa, to chętnych nie brakuje.

 

Ogłoszenia do... salonu samochodowego

Ogłoszenia o rekrutacji na stanowisko tajemniczego klienta można znaleźć zarówno w prasie codziennej, jak i na portalach ogłoszeniowych. Pojawiają się one cyklicznie, ale myli się ten, kto uważa, że praca osób zatrudnionych na tym stanowisku dotyczy wyłącznie sprawdzania jakości obsługi czy świeżości serwowanych dań. Takich pracowników poszukują również firmy, które zajmują się sprzedażą dóbr luksusowych, w tym samochodów, motocykli czy biżuterii. Wówczas konieczne jest zwrócenie uwagi również na inne aspekty, na przykład jaki termin jazdy próbnej został zaoferowany lub czy to pracownicy wyszli z taką propozycją, czy też klient sam musiał się dopytywać o szczegóły.

 

Bez ograniczeń wiekowych

Praca w charakterze tajemniczego klienta jest wykonywana przez osoby w różnym wieku. Dzieje się tak z oczywistego powodu konsumenci są zróżnicowani nie tylko pod względem zamożności, ale również właśnie wieku. Z tego powodu równe szanse na otrzymanie posady ma nastolatek, studentka, osoba w średnim czy nawet podeszłym wieku. Wymagania jednak są przy tym ściśle określone. Bo choć praca tajemniczego klienta odbywa się w terenie, to jednak wymaga również sporządzenia raportu i odesłania go do siedziby firmy w określonym terminie.

Co więcej, o ile jeszcze kilka lat temu takie audyty sprowadzały się wyłącznie do badania jakości obsługi, dziś właściciele firm zainteresowani są znacznie większą ilością informacji. I tak, tajemniczy klient ma za zadanie między innymi zweryfikować rozłożenie produktów w sklepie czy to, w jaki sposób wygląda wystawa. Zdarza się nawet, że jest on... aplikującym na stanowisko pracy. Wówczas jego zadanie sprowadza się do stwierdzenia, czy przez kierowników sklepów lub lokali są przestrzegane odgórnie narzucone normy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Dorobić do etatu

Praca tajemniczego klienta, choć jest interesująca, nie jest raczej pracą na stałe. I przez samych zainteresowanych jest ona najczęściej traktowana jako dorywcze zajęcie, które pozwala na dorobienie do etatu czy też samodzielne wypracowanie kieszonkowego w przypadku nastolatków. Z drugiej strony każda zainteresowana osoba musi pamiętać, że nie jest to zajęcie, które pozwalałoby na zupełną dowolność. Badanie odbywa się zgodnie ze scenariuszem. W ten sposób firma ma możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, które najbardziej ją interesują. Warto przy tym podkreślić, że przeprowadzane w ten sposób audyty pokazują, na jakich polach niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych szkoleń dla pracowników.

 

Uwaga na ogłoszenia

Osoby, które poszukują pracy doskonale wiedzą, że pracodawcy niechętnie podają informacje o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę. W przypadku anonsów dotyczących stanowiska tajemniczego klienta jest inaczej, zaś stawki za jeden audyt wahają się najczęściej w granicy od 30 do nawet 150 złotych. Najwięcej zarabiają ci, którzy posiadają doświadczenie i biorą udział w kolejnych projektach. Ponieważ takie wynagrodzenie jest dla wielu osób bardzo atrakcyjne, trzeba uważać na ogłoszenia. Coraz częściej w sieci pojawiają się takie, które wystawiane są wyłącznie w celu zdobycia danych osobowych. Z tego też względu warto jeszcze przed wysłaniem aplikacji sprawdzić, czy pracodawca jest wiarygodny.

Oceń ten wpis
Ciekawa praca - tajemniczy klient
Ocena: 5, liczba głosów: 8

Opinie

tk2
2019-12-12, 16:00
No jest to nawet ciekawa praca tylko sam wiem z doświadczenia, że można dorobić małe kwoty i nie jest to bardzo duży zarobek.
Tadzio
2019-05-19, 16:13
Podobny gdzieś na tym portalu był artykuł. Tajemniczy Klient to praca dorywcza dla każdego i to nawet dla emeryta. Mi się wydaje, że to praca interesująca.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.