Agencje pracy i praca za granicą

Odkryj nową stronę twojej kariery - kiedy warto zmienić pracę?

10 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy
Odkryj nową stronę twojej kariery - kiedy warto zmienić pracę?
Czy czujesz, że twoja praca nie dostarcza ci już tyle satysfakcji co kiedyś? Czy brakuje ci możliwości rozwoju i nowych wyzwań? Nie bój się przyznać, że nadeszła pora na zmianę.

Wstęp

Współcześnie znalezienie dobrej, stabilnej pracy jest trudne. Większość bezrobotnych narzeka na prezentowane im oferty pracy i wskazuje, że nie spełniają one ich oczekiwań nie tylko finansowych, ale również zawodowych. Gdy zatem trafia się nam dobre stanowisko, zaś po pewnym czasie okazuje się, że to jednak nie to wymarzone, rodzi się poważny problem. W jaki sposób poradzić sobie z taką sytuacją? Zrezygnować z pracy, szukać nowej czy po prostu zacisnąć zęby i próbować dostosować się do warunków, jakie panują w zakładzie pracy?

Zmiana pracy bez stresu

Czy zastanawiasz się nad zmianą pracy? Zupełnie normalne jest odczuwać niepewność wobec tak istotnej decyzji. Nie musisz się jednak martwić, zmiana może być pozytywnym i transformującym doświadczeniem. Zamiast poddawać się wątpliwościom, warto dać sobie chwilę na przemyślenia i ocenę bieżącej sytuacji. Czy obecna rola jest zgodna z twoimi aspiracjami i ambicjami? Jeśli nie, być może nadszedł czas, aby rozważyć zmianę. Pamiętaj, że twój stan psychiczny i emocjonalny mają ogromne znaczenie, a kariera zgodna z twoimi celami może znacznie przyczynić się do twojego ogólnego szczęścia.

Rozpoznaj pierwsze sygnały, które wskazują na potrzebę zmiany pracy i podążaj w kierunku kariery, która będzie dla ciebie bardziej satysfakcjonująca.

Czas ma znaczenie

Pytanie, kiedy zmienić pracę, może być równie istotne, co sama decyzja. Jeśli zaczynasz odczuwać niechęć do poniedziałków i stale patrzysz na zegar, nadszedł czas, aby ocenić kierunek swojej kariery. Zastanów się, czy obecna rola oferuje możliwość rozwoju i awansu. Jednak bądź ostrożny, aby nie spieszyć się do nowej pracy z desperacji. Kluczem jest podjęcie świadomej decyzji zgodnej z długoterminowymi celami.

Szukasz pracy?

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Śląskie
Dodana
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

  • Mazowieckie
  • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

  • Pruszków
Dodana

Jakie mogą być pierwsze sygnały wskazujące na zmianę pracy?

1. Znudzenie i brak motywacji

Czy codzienne wyzwania pracy przestają cię inspirować? Znalezienie się w miejscu, gdzie rutyna staje się normą, może prowadzić do spadku motywacji. Jeśli czujesz, że twoje umiejętności i zdolności nie są wykorzystywane w pełni, może to być znak, że potrzebujesz nowych wyzwań.

2. Brak możliwości rozwoju

Jeśli przez pewien czas nie widzisz szansy na zdobycie nowych umiejętności ani awansu, może to oznaczać stagnację w swojej obecnej roli. Człowiek naturalnie dąży do rozwoju i doskonalenia się, dlatego brak możliwości edukacji i awansu może być sygnałem, że jesteś gotów na nowe wyzwania.

3. Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne

Stres, wyczerpanie, a nawet problemy zdrowotne – to sygnały, które mogą wynikać z pracy, która jest nieodpowiednia dla ciebie. Jeśli pracujesz w środowisku, które negatywnie wpływa na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, warto zastanowić się nad zmianą, aby dbać o własne dobrostan.

4. Niedopasowanie firmy

Niezgodność wartości i kultury firmy z twoimi przekonaniami może prowadzić do poczucia niezadowolenia. Jeśli nie czujesz się komfortowo w otoczeniu pracy lub nie podzielasz wartości organizacji, może to wpływać na twoją produktywność i zaangażowanie.

Wakacje to czas przemyśleń

Według specjalistów wakacje to dla większości z nas nie tylko czas odpoczynku, ale również refleksji. Większość z nas weryfikuje swoje osiągnięcia i oczekiwania ze stanem rzeczywistym. Wówczas może okazać się, że wymarzona posada wcale nie jest tą jedyną. A to przecież praca, w której możemy się realizować, daje nam najwięcej satysfakcji. Właśnie z tego względu niezadowoleni pracownicy zastanawiają się, co dalej zrobić szukać nowej posady czy może jednak cieszyć się z tego, co udało się dostać? Choć pytanie nie należy do łatwych i z całą pewnością nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, warto wiedzieć, w jaki sposób do takiej sprawy podejść.

Wakacyjne przemyślenia powinny być jednak punktem wyjścia. Jeżeli dotychczasowa praca nie przynosi oczekiwanej satysfakcji, to z całą pewnością warto rozważyć możliwość odejścia z firmy. Aby jednak zrobić to mądrze i przede wszystkim - po raz kolejny - nie doznać rozczarowania, konieczne jest sporządzenia podsumowania na własne potrzeby. Jak to zrobić? Najłatwiej wypunktowując sobie to, co chcielibyśmy zmienić. Szczegółowe wskazanie problemów może okazać się rozwiązaniem samym w sobie. Może firma jest na tyle duża, że możliwe będzie przeniesienie do innego działu?

Metoda prób i błędów

Osoby, które zdecydują się na zmianę pracy powinny dokładnie przemyśleć to - w jaki sposób zmienią posadę. Odnalezienie się na rynku pracy nie jest łatwe, duża konkurencja i przede wszystkim niewielkie szanse na znalezienie dobrego stanowiska - to główne problemy. Warto zatem, zanim na biurko przełożonego trafi wypowiedzenie, zacząć szukać alternatywy. Wielu pracowników wskazuje przy tym na inny problem. Otóż, podkreślają oni, że aplikowanie do konkurencyjnych firm może być źle odebrane przez pracodawcę. Rzeczywiście - może okazać się, że potencjalny szef dowie się o działaniach swojego podwładnego. Z tego też względu warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Co trzeba mieć na uwadze?

Praca, która nie przynosi satysfakcji z całą pewnością nie pozwala się rozwijać. Jeżeli problem tkwi w organizacji pracy lub samym zakresie obowiązków, to warto szukać firm o innym profilu lub nawet pomyśleć o zmianie stanowiska. Aplikowanie na takie samo, na którym obecnie się pracuje nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto też, jeszcze przed podpisaniem kolejnej umowy, zorientować się, jak dane przedsiębiorstwo funkcjonuje. Tu nieocenionym źródłem informacji są pracownicy firmy, którzy mogą anonimowo wypowiedzieć się w sieci. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze swoich kontaktów - może ktoś ze znajomych pracuje w firmie lub na stanowisku, które nas interesuje?

Kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy, która będzie spełnieniem marzeń, jest przede wszystkim dostosowanie swoich oczekiwań do oferty i zakresu obowiązków, z jakimi będzie trzeba zmierzyć się na danym stanowisku pracy. Może problem niemożności dostosowania się leży w braku umiejętności pracy w grupie? A może to kwestia pracy pod presją czasu?

Zmiany nie są złe, ale...

Współcześnie specjaliści podkreślają, że mobilny pracownik to pracownik pożądany przez pracodawców. To stwierdzenie tylko w połowie jest prawdziwe. Trzeba pamiętać, że poważne firmy nie chcą inwestować w kandydatów, którzy pracę zmieniają co chwilę. Jest to oczywiście związane z kosztami - pracodawca musi zainwestować nie tylko w szkolenia czy badania, ale również często niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych kursów, które pomogą nowemu członkowi załogi w zrozumieniu idei firmy i jej dążeń. Z tego też względu warto zachować ostrożność - zbyt wiele pracodawców w CV może być niekiedy wadą, nie zaś zaletą.

Podsumowanie

Zrozumienie pierwszych sygnałów wskazujących na potrzebę zmiany pracy jest kluczowe dla twojego rozwoju zawodowego i osobistego dobrostanu. Skup się na tym, jak zauważać te subtelne wskazówki i jak na nie reagować. Pamiętaj, że praca to nie tylko źródło utrzymania, ale także obszar, w którym spędzasz znaczną część swojego życia. Dlatego tak ważne jest, aby towarzyszyć sobie w drodze do satysfakcjonującej kariery.

Najczęściej zadawane pytania

Czy strach przed zmianą pracy jest normalny?

Tak, strach to naturalna reakcja. Ważne jest jednak przekształcenie go w motywację do osiągnięcia lepszych wyników.

Jakie są korzyści wynikające ze zmiany pracy?

Zmiana pracy może przynieść nowe wyzwania, rozwój umiejętności, zwiększoną satysfakcję oraz możliwość zbudowania nowych relacji.

Jakie są pierwsze kroki do przejścia do nowej pracy?

Zacznij od zidentyfikowania swoich celów i wartości zawodowych, a następnie stwórz plan działania, uwzględniając naukę i kontaktowanie się z profesjonalistami.

Czy zmiana pracy może wpłynąć na moją równowagę życia prywatnego?

Tak, zmiana pracy może wpłynąć na harmonię pomiędzy pracą a życiem osobistym. Warto uwzględnić ten aspekt i dokładnie zaplanować zmianę.

Czy warto korzystać z pomocy mentora lub coacha przy zmianie pracy?

Tak, mentor lub coach może dostarczyć cennych wskazówek, perspektyw i wsparcia w procesie zmiany pracy.

7 komentarzy

Serena

Serena

Wakacje są okresem kiedy potencjalnie mniej ludzi szuka pracy - jest to jakieś rozwiązanie by wtedy wykorzystać jakby mniejszą liczbę osób aplikujących.
Grzegorz

Grzegorz

Pewne branże potrzebują w sezonie pracowników i tu jest szansa dla wszystkich jacy chcą dorobić. Ogłoszenia takie pojawiają się zawsze.
Thumb12

Thumb12

W wakacje dlatego się szuka pracy bo niby mniej osób jej szuka bo są urlopy. Warto wtedy zmaksymalizować szukanie lub zmianę pracy.
Pol

Pol

Spodobał mi się ten artykuł. Fajne informacje. Gratuluję. Jedno tylko moje zdanie: wakacje powinny być do odpoczynku, a agencje pracy w tym czasie mają najwięcej ofert.
Willa

Willa

Przeprowadzka do pracy za granicę może wydawać się zniechęcającym doświadczeniem, z nową lokalizacją, pracą i kulturą pośród niewielu rzeczy, których doświadczysz, zmieniając się. Praca sezonowa jednak może być ok.
Kora

Kora

Wiele łatwo dostępnych miejsc pracy za granicą to otwarcia dla nauczycieli języka angielskiego, ponieważ używanie języka angielskiego jest coraz powszechniejsze na całym świecie. A tymczasowa praca to często związana jest ze zbiorami plonów.
Ucher

Ucher

Jak ma się coś sprawdzonego to dobrze jest wykorzystać taką opcję wtedy można budżet jakoś załatać. Każdy wie co jest dla niego opłacalne. Można wtedy zyskać. Dla młodych to też dobre.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka