Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33608        SUBSKRYBUJE: 7364
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

Czy potrzebne są nam referencje?

Czy potrzebne są nam referencje?
Choć Kodeks pracy dokładnie wskazuje, czego pracodawca może wymagać od kandydata na rozmowie o pracę, to często ? chcąc zdobyć dobrą posadę ? staramy się pokazać z jak najlepszej strony. Czy dołączenie referencji do dokumentów aplikacyjnych jest dobrym rozwiązaniem?

Kandydaci, którzy posiadają bogate doświadczenie i aplikują na oblegane stanowisko, próbują najczęściej wyróżnić się czymś wśród konkurencji. Takie działania są niezwykle popularne ? poza jednak graficznym ulepszeniem CV czy listu motywacyjnego coraz więcej kandydatów dołącza do zestawu dokumentów referencje od poprzednich pracodawców. Z szacunkowych danych wynika, że rekrutujący sprawdzają je przy co dziesiątej aplikacji. Czy jest zatem po co gromadzić listy polecające?

W walce o stanowisko

Współcześnie procesy rekrutacyjne są coraz bardziej złożone. Zdarza się, że zwłaszcza przy popularnych stanowiskach rekrutujący, poza zapoznaniem się z CV czy listem motywacyjnym, przeprowadzają testy czy zapraszają na dzień próbny, podczas którego dokładnie sprawdzają umiejętności kandydata. Wszystko to sprawia, że sami zainteresowani starają się, aby ich aplikacja została zauważona. Referencje są nie tylko źródłem informacji o dotychczasowej ścieżce zawodowej, ale również sukcesach, a także stanowią cenne podsumowanie kariery i zawierają opinię wystawioną przez poprzedniego pracodawcę. Wydają się być więc niezwykle atrakcyjne ? nie tylko z punktu widzenia samego pracownika, ale również potencjalnego pracodawcy. To właśnie ten dokument może dostarczyć cennych informacji na temat umiejętności miękkich kandydata, w tym przede wszystkim pracy zespołowej czy innych jego kompetencji.

Telefon do byłego szefa

Osoby zajmujące się rekrutacją zauważają, że referencje można rozumieć na różne sposoby. Poza tym, że są to dokumenty w formie listu polecającego, mogą być one odczytane jako podanie przez aplikującego kontaktu do poprzedniego szefa. W drugim przypadku zdarza się, że rekrutujący zadaje sobie trud skontaktowania się z poprzednim przełożonym pracownika, aby porozmawiać o jego umiejętnościach czy podejściu do pracy. Z całą pewnością osoby zajmujące się tematyką HR nie mają wątpliwości ? o referencje warto się upomnieć i to zaraz po zakończeniu współpracy, czyli wtedy, gdy mamy jeszcze kontakt z pracodawcą. Dobra opinia może być kluczem do znalezienia bardziej intratnej posady, która będzie kolejnym krokiem w budowaniu ścieżki zawodowej.

Staż? Praktyki? Też się upomnij!

Specjaliści stawiają sprawę jasno ? referencje mogą przydać się zwłaszcza osobom, które dopiero wchodzą na rynek pracy. W ich przypadku liczy się opinia z każdego miejsca pracy i to niezależnie od tego, czy odbywały staż, czy praktyki. Współcześnie, z punktu widzenia przedsiębiorców, ocena partnera biznesowego lub ewentualnych pracowników jest bardzo istotna. Jeżeli dany kandydat spełniał się w poprzedniej pracy i fakt ten potwierdza jego przełożony, to znaczy, że warto go zatrudnić!

Papier... przyjmie wszystko?

Warto pamiętać, że referencje, choć są pewnym podsumowaniem ścieżki zawodowej, są też okazją do nadużyć. Sytuacje, w których pracownikowi opinię wystawia zaprzyjaźniony właściciel firmy nie są rzadkie. Z tego względu ? z punktu widzenia kandydata ? istotne jest, aby otrzymane przez niego referencje były rzeczywiście wiarygodne. Specjaliści podkreślają, że powinny one zostać wydrukowane na firmowym papierze, zawierać informacje o czasie zatrudnienia pracownika i powodzie zwolnienia. Były szef powinien skupić się przy tym głównie na wskazaniu zakresu obowiązków pracownika. Dobrą praktyką jest pozostawienie danych kontaktowych ? dzięki temu przyszły pracodawca będzie mógł zweryfikować referencje lub dopytać o istotne dla siebie szczegóły.

Nie tylko od szefa

Referencje wystawiane są pracownikowi zazwyczaj przez szefa lub bezpośredniego przełożonego. Coraz częściej zdarza się jednak, że rekrutujący jest zainteresowany opinią współpracowników kandydata lub nawet jego podwładnych. Wbrew pozorom nie powinno to dziwić ? jeżeli aplikujący ubiega się o posadę kierownika lub managera, to będzie miał pod sobą pewną grupę pracowników. To zaś, na ile potrafi porozumieć się z podwładnymi może być kluczem do osiągnięcia przez firmę założonych planów. Z tego też względu coraz częściej praktykowane jest nie tylko pozyskanie referencji od szefa, ale również udostępnienie listy współpracowników czy przełożonych, którzy będą potrafili przedstawić kluczowe informacje na temat swojego byłego kolegi. 

Oceń ten wpis
Czy potrzebne są nam referencje?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 5

Zobacz inne porady

Opinie

Oliwka
2019-05-13, 15:01
Dodatkowa wskazówka: zawsze zalecam moim uczestnikom napisanie czegoś o ich prywatnych zajęciach (zainteresowania, hobby itp.). To sprawia, że ​​zapada w pamięć.
Richard
2019-05-04, 15:07
Jeżeli istnieje możliwość posiadania referencji to z pewnością będzie to bardzo korzystny dodatek do swojej kandydatury podczas rekrutacji. Na rozmowie się przyda.
Adam
2019-04-16, 18:31
Z pewnością referencje nie zaszkodzą, a mogą tylko wzmocnić kandydaturę. Dużo pracowników stara się o referencje i chce je potem przekazać podczas kolejnego naboru.
Paweł P.
2019-04-05, 12:13
Jeżeli referencje są to bardzo dobrze, a jeżeli się ich nie posiada to przecież trzeba sobie radzić bez nich. Wszystkie walory trzeba przedstawić podczas całego procesu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.