Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie, Pracownik młodociany, Nienormowany czas pracy, Pierwszy dzień w pracy, Zwolenie dyscyplinarne, Staż a lata pracy, Klauzula poufności

Zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy
Redukcja kosztów w wielu firmach wiąże się ze zwolnieniami. Nie bez wpływu na całą sytuację ma kryzys finansowy. Często pracownicy wiedzą, że szykują się zwolnienia, jednak każdy ma nadzieję, że ta sytuacja go ominie. Co zrobić, gdy jednak tak się nie stało i widmo zwolnienia bezpośrednio uderzyło w nas i stało się faktem?

Wypowiedzenie z pracy wcale nie musi oznaczać końca świata. W wielu przypadkach może to być nowa era w naszym życiu. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma podejście do takiej sytuacji. Najważniejsze to myśleć pozytywnie i wiedzieć, że jak zostaliśmy wcześniej zatrudnieni w jednej firmie, to ponownie możemy znaleźć pracę w innej. To, jak szybko znajdziemy nowe zajęcie zależy od naszego zaangażowania w szukanie pracy i doświadczenia.

Zwolnienie z pracy - początki

Każdy pracownik ma swoje prawa, jakie może wykorzystać w przypadku wypowiedzenia z pracy. Istnieje ustawowa ochrona pracownika, pracującego w oparciu o umowę o pracę. Pracownik taki posiada wiele uprawnień. Bardzo ważną i podstawową kwestią w tej sprawie jest okres wypowiedzenia.

W oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.

Powyższy okres wypowiedzenia jest dłuższy dla osób, które pracowały w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim układzie zastosowanie ma art. 36§1 Kodeksu Pracy, gdzie sam czas wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Postępowanie podczas wypowiedzenia

Znając swoją sytuację warto jest się skupić, jeszcze podczas okresu wypowiedzenia, by rozpocząć poszukiwanie nowej pracy. Kluczowe znaczenie ma zweryfikowanie i zaktualizowanie swojego CV. To bardzo ważna czynność przed rejestracją w portalach pracy i przed wysyłaniem CV do pracodawców. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wiele trzeba poprawić w swoim CV i uzupełnić. Podobnie sprawa wygląda z listem motywacyjnym. Organizacja pracy i zajęć w tej sytuacji jest bardzo ważna. Taka sytuacja jest stresująca, więc trzeba podejść do tego spokojnie i działać w sposób metodyczny. Tylko w taki sposób osiągnie się zamierzony efekt.

To Cię powinno też zainteresować: Zwolnienie dyscyplinarne - Kodeks Pracy art. 52

Rozliczenie z przysługującego urlopu

Pracodawca ma obowiązek rozliczyć zwolnionego z pracy pracownika pod względem przysługującego mu urlopu. Istnieją dwie możliwości w tym zakresie. Pierwszą jest wykorzystanie przysługujących wolnych dni, a drugą opcję stanowi ekwiwalent pieniężny. Warto wybrać optymalne rozwiązanie dopasowane do naszej sytuacji.

Wybranie dni wolnych można wykorzystać do poszukiwania pracy. Sytuacja jednak powoduje, że nie posiada się kompletu dokumentów, wraz z opinią od ostatniego pracodawcy. Ta sytuacja może wiązać się z brakiem lub małymi efektami w tym zakresie. Istnieją jednak przypadki, gdzie warto spróbować, gdy interesująca nas firma zaczyna rekrutacje. Dni wolne od pracy mogą także służyć wielu innym pożytecznym sprawom jak opracowanie strategii i zorganizowanie się w tej sytuacji.

Rozmowa z pracodawcą na temat zwolnienia

Poznanie powodów zwolnienia jest zawsze ważne. Rozmowa na ten temat jest zawsze wskazana. Dzięki niej poznamy powód zwolnienia, dowiemy się, czy zadecydowały o tym względy ekonomiczne lub inne sprawy. Podczas rozmowy z pracodawcą istnieje szansa na zaproponowanie innej opcji współpracy, a gdy to nie przyniesie skutku to i tak warto rozmawiać, by ustrzec się podobnych sytuacji w przyszłości.

Poszukiwanie nowej pracy

Poszukiwanie pracy może być okresem wielu możliwości. Właśnie w tym czasie można znaleźć inne rozwiązania, jakie mało prawdopodobnie przyszłyby na myśl. Można pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej lub odświeżyć stare znajomości. Istnieje wiele przykładów na to, że o pracę będzie łatwiej niż się przypuszczało. Sytuacja może być motorem do samodzielnego działania na rynku pracy.

Praca na własny rachunek to zupełnie inne myślenie. System pracy, obowiązki z tytułu prowadzenia firmy są całkiem inne niż w przypadku pracy na etacie. Dzisiejsze czasy pozwalają także na uzyskanie dotacji unijnych lub z innego tytułu. W samo zatrudnieniu najważniejszy jest dobry pomysł, a nawet determinacja oraz wykorzystywanie tego, co umiemy najbardziej. Efekty mogą być bardzo zadowalające, a cała sytuacja związana z wypowiedzeniem może stać się początkiem nowego, lepszego etapu w życiu.

.

Oceń ten wpis
Zwolnienie z pracy
Ocena: 5.0, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.