!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Zwolnienia za wpis na... Facebooku?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy

Zwolnienia za wpis na... Facebooku?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nie można zwolnić pracownika za fakt umieszczenia przez niego wpisu związanego z wykonywaną przez niego pracą na portalu społecznościowym. Z drugiej strony, wpis taki może nieść określone konsekwencje dla pracodawcy, te zaś mogą być podstawą zwolnienia.

Współcześnie część osób związanych z branżą HR podkreśla, jak ważne jest posiadanie przez osoby szukające pracy i pracowników profilów w mediach społecznościowych. Takie działanie pozwala wykreować wizerunek i wzmocnić kontakty z osobami działającymi w tej samej branży. Niestety, polskie sądy coraz częściej muszą mierzyć się z takimi sprawami, które dotyczą wpisów między innymi na Facebooku. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy wskazują naruszenie przez pracownika obowiązków wynikających z zawartej umowy lub narażenie firmy na straty przez wyjawienie firmowej tajemnicy. W jaki sposób zatem uchronić się przed zwolnieniem, którego podstawą będzie wpis na najpopularniejszym portalu społecznościowym?

 

Szczerość czy bezmyślność?

Większość osób publikujących wpisy powiązane z pracą nie jest świadoma ewentualnych konsekwencji. Najczęściej u podstaw tworzenia takich notatek jest chęć pochwalenia się znajomym. Nierzadko pracownik chce się pochwalić, nad jakimi projektami aktualnie pracuje. Często jednak dochodzi do takiej sytuacji, w której ? poza powyższymi informacjami ? dochodzi do ujawnienia swojej opinii o przełożonych czy szefie. Specjaliści mówią tu zatem o dwóch możliwościach ? zbytniej szczerości pracowników lub po prostu braku odpowiedniego przemyślenia tego, jak wpis zostanie odebrany przez przełożonego, który odwiedzi profil swojego podwładnego. Konsekwencją nieprzemyślanego działania może być zaś zwolnienie.

 

Utrata zaufania

Efektem opublikowania przez pracownika wpisów (choćby na Facebooku) może być utrata zaufania do niego przez pracodawcę. Trzeba zauważyć, że ta może być podstawą do wręczenia podwładnemu wypowiedzenia umowy o pracę. Dzieje się tak dlatego, że jest ona uznawana za usprawiedliwioną i znajdującą oparcie w przesłankach obiektywnych przyczynę rozwiązania umowy. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy, który wielokrotnie wypowiadał się na temat umotywowania wypowiedzenia umowy o pracę przez podmiot zatrudniający. Oznacza to, że wpis (choć nie samo jego opublikowanie) może być początkiem kłopotów pracownika i końcem jego kariery w danej firmie.

 

W sądzie

Dla wielu pracowników, którzy otrzymują wypowiedzenie właśnie z uwagi na opublikowanie wpisu na profilu społecznościowym, jest to wystarczająca podstawa, aby złożyć pozew w sądzie. Tego typu sprawy są niezwykle trudne. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju dowody muszą być przez sąd skrupulatnie i szczegółowo przeanalizowane. Ponadto, zamazana jest granica pomiędzy działaniem dozwolonym a takim, które pracodawcy może wyrządzić krzywdę. Z tego też względu tak ważne jest dokładne przyjrzenie się sprawie i ocenienie jej również przez pryzmat okoliczności towarzyszących.

 

Wpisy prywatne

Część pozywających pracowników argumentuje, że ich wpis przeznaczony był wyłącznie do grona osób, z którymi utrzymują oni kontakt. Wskazują oni tym samym, że zawartość informacji dociera tylko i wyłącznie do osób, które są znajomymi pracownika. Taka linia obrony najczęściej jest prezentowana przez obrońców przy procesach toczących się przed sądami choćby w takich krajach, jak Stany Zjednoczone. Tam też wciąż takich spraw jest każdego roku najwięcej. W krajowych realiach, choć orzecznictwo jest zróżnicowane, najczęściej sąd na podstawie szczegółowej analizy wydaje wyrok, w którym potwierdza lub neguje postępowanie pracodawcy. 

Podziel się

5 komentarzy

Dywagacje

Dywagacje

Co, jeśli zapytany użytkownik, odpowie zgodnie z prawdą, jak w jego ,składzie pracy łamane jest prawo pracy (i ma na to dowody), a w wyniku jego publicznej odpowiedzi, pracodawca straci kontrahenta?
Adela

Adela

Właśnie netykieta już jest taka, że internet nie jest anonimowy i jednak wszyscy nb niego patrzą. Dlatego jak czytam sm wszyscy uznają, za ważne źródło informacji i byle co tam wlepiać niestosowne.
Irina

Irina

Nawet zmiany, które przynoszą coś dobrego, wiążą się z pewnym elementem straty, kiedy przestajemy się nad tym zastanawiać. Facebook to jednak negatywne paskudztwo:)
Mario

Mario

Różne są sytuacje, jak ktoś zrobił coś negatywnego to jest podstawa do tego by kogoś zwolnić. Dzisiaj prywatność i wszelakie pisanie w internecie jest przecież prawne.
Sławomir Szymke

Sławomir Szymke

Chyba może, zależy w jakiej sytuacji i kontekście to jest. Może na przykład zostać naruszona jakaś klauzula jaką można znaleźć w dokładnej umowie. Tak to bywa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.