Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Dubaju?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Dubaju?
Każdy pracownik w Polsce dobrze wie kiedy przypadają dni świąteczne. Ta wiedza pozwala na zaplanowanie sobie wolnego czasu i przy dobrym zarządzaniu urlopem wydłużenie sobie odpoczynku. Pracując w innych krajach tym bardziej dobrze znać kalendarze świąteczne.

Sprawne planowanie urlopów na emigracji pozwolą na zapewnienie sobie czasu potrzebnego na podróż do ojczyzny. W wielu krajach święta narodowe pokrywają się z tymi znanymi w Polsce. Wynika to między innymi z wiary chrześcijańskiej. Sprawa komplikuje się w państwach o innej religii jak islamskie Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym kraju większość świąt ma także podłoże religijne, ale jak dobrze wiemy, islam jest zgoła odmienny od chrześcijaństwa.

Przede wszystkim święta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i co za tym idzie, w interesującym nas Dubaju opierają się o muzułmański kalendarz księżycowy. Ich daty są więc ruchome, a ustala się je na podstawie obserwacji księżyca. Warto także odnotować, że często pracownicy sektora publicznego mają przedłużone święta. Jak prezentują się święta w tym egzotycznym dla Polaków kraju?

Jakie święta są w Dubaju wolne od pracy?

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ustanowiły na 2020 rok osiem okazji do świętowania. Niektóre święta zakładają kilkudniowe okresy wolne od pracy. Przyjrzyjmy się więc oficjalnemu kalendarzowi świąt w Dubaju.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok/Ra's as-Sana al-Meladiah - Dubaj jest miastem wielu kultur i wszystkie one świętują nadejście nowego roku. Podobnie, jak w większości zakątków świata tak i w Dubaju Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy.

21 kwietnia 2023 - Koniec Ramadanu/Eid al-Fitr - Ramadan przypada na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Jest to wielki post wyznawców islamu na pamiątkę objawienia Koranu Mahometowi. Koniec Ramadanu jest zaś okazją do radosnego celebrowania i obfitych uczt z rodzinami oraz przyjaciółmi.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

[PS] Praca na magazynie - OD ZARAZ !

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 4 500-5 000 zł / mc
  • Sady
Dodana
Dodana

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana

Mechanik przy pociagach Berlin Charlottenburg

IK Hofmann GmbH

  • 10 000-15 000 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

27 - 28 czerwca 2023 - Arafah Day - drugi dzień pielgrzymki Hadżdż przypadający na dziewiąty dzień miesiąca Zu Al-Hidżdża.

1-3 sierpnia 2023 - Dzień Ofiary/Eid al-Adha - najważniejsze święto w islamie nazywane Świętem Ofiar. Muzułmanie upamiętniają w tym czasie ofiarę w postaci barana złożoną Bogu przez Abrahama. Tradycyjnie każdy ojciec powinien złożyć podobną ofiarę podzieloną na trzy części. Jedna trafia do potrzebujących, druga do rodziny, a trzecią spożywa się podczas wystawnego posiłku. W czasach współczesnych ofiarę można zlecić rzeźnikom zatrudnionym przez meczety.

18-19 lipca 2023 - Muzułmański Nowy Rok/Al-Hijra - muzułmański rok jest krótszy od gregoriańskiego o 11 dni, co powoduje, że data Nowego Roku jest ruchoma względem tradycyjnego kalendarza. To święto nie jest hucznie obchodzone, ale jest dniem wolnym od pracy przeznaczonym na refleksje.

27 września 2023 - Urodziny Proroka Mahometa - kolejne ważne święto dla społeczności muzułmańskiej.

1 grudnia 2023 - Dzień Pamięci/Commemoration Day - święto upamiętniające żołnierzy kraju, którzy oddali życie w boju.

Video

2-3 grudnia 2023 - Święto Narodowe/Yawm al watami - najważniejsze święto narodowe w kraju. Dubaj podobnie, jak pozostałe Emiraty obchodzą rocznicę podpisania umowy o powstaniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co miało miejsce w 1971 roku.

Tak się prezentują ustawowe dni wolne w Dubaju. Jak widać, kalendarz świąteczny różni się mocno od polskiego. Polscy pracownicy mogą początkowo mieć problemy z przyzwyczajeniem się do innego kalendarza. Mimo to warto zapamiętać terminy świąt, co pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopów. Warto też pamiętać, że pracodawcy mają obowiązek raz w roku zapewnić pracownikom środki na podróż do ojczyzny.

Ferie i wakacje w Dubaju

Wyjeżdżając do pracy w Dubaju wraz z dziećmi, nie sposób planować urlopu bez uwzględnienia ferii szkolnych. Rodzice najczęściej biorą urlop w taki sposób, aby zagospodarować czas wolny od szkoły swoim pociechom. Dubaj jest wielokulturowy i na jego terenie funkcjonuje całe mnóstwo szkół publicznych oraz prywatnych placówek edukacyjnych. Zasadniczo można znaleźć tam szkoły narodowe oraz oddziały najlepszych szkół prywatnych świata.

Video

Taka sytuacja sprawia, że terminy ferii i wakacji mogą wypadać w różnych terminach w zależności od placówki. Szkoły państwowe oraz placówki przyjmujące postanowienia rządu ZEA są zobowiązane do trzymania się oficjalnego kalendarza szkolnego. W roku szkolnym 2022/2023 nauka rozpocznie się 30 sierpnia 2022 roku. Ferie zimowe mają potrwać od 13 grudnia 2022 roku do 3 stycznia 2023 roku.

Kolejną okazją do odpoczynku są ferie wiosenne odbywające się od 28 marca do 11 kwietnia 2023 roku. Rok szkolny zakończy się oficjalnie 1 lipca 2023 roku. Należy też zaznaczyć, że wszystkie szkoły państwowe oraz prywatne muszą przestrzegać kalendarza świąt państwowych.

Czy za pracę w święta należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Pracodawcy w Dubaju mają prawo poprosić pracownika o świadczenie pracy w dni świąteczne. Obowiązują przy tym pewne zasady, których należy przestrzegać. Przede wszystkim pracownik nie może podjąć pracy jeżeli nie pozwala mu na to religia.

W przypadku świadczenia pracy w święta pracownikowi należy się odpowiednie wynagrodzenie. Pracodawca może udzielić dodatkowego dnia wolnego w innym terminie i doliczyć za niego wynagrodzenie w wysokości 50% stawki pracownika. Drugą możliwością jest wypłacenie wynagrodzenia w wysokości 150% stawki. W przypadku pracy za stałe wynagrodzenie dni ustawowo wolne nie uprawniają pracodawcy do pomniejszenia wynagrodzenia.

Dubaj różni się diametralnie od Polski pod względem kalendarza świątecznego. Ta sytuacja będzie początkowo wymagała przyzwyczajenia. Największym problemem może być brak wolnego w czasie najważniejszych świąt chrześcijańskich, które zazwyczaj spędza się w gronie bliskich.

To może Cię również zainteresować

Praca w Dubaju

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Nikus

Nikus

Warto przestrzegać zasad odnośnie pracy w święta, aby pracownicy nie czuli się wykorzystani. Dobrze, że są też alternatywne formy wynagrodzenia w takim wypadku.
Pamela

Pamela

Niektóre z tych świąt są ciekawe i interesujące. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w Dubaju i odkryć tę kulturę na własnej skórze.
łodzianin

łodzianin

Słyszałam, że w Dubaju jest wiele możliwości zatrudnienia. Mam nadzieję, że znajdę tam pracę i będę mógł cieszyć się wolnymi dniami.
Ilo

Ilo

Fajnie, że w Dubaju jest tyle wolnych dni. Jest to dobra rzecz, bo pozwala mi to odpocząć i spędzić czas z rodziną.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.