Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31112        SUBSKRYBUJE: 7335
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca, Bezrobocie

Fryzjer - zawód z tradycjami i przyszłością

Fryzjer - zawód z tradycjami i przyszłością
W niektórych profesjach komputer nigdy nie zastąpi człowieka, do takich należy chociażby fryzjerstwo. W tym zawodzie zadowolenie klienta wciąż zależy od zdolności manualnych i zmysłu estetycznego fryzjera, a nie od rozbudowanych algorytmów maszyny.

Wielu z nas przynajmniej raz w miesiącu odwiedza fryzjera lub ?stylistę fryzur?, jak często określa się przedstawicieli tego zawodu. Do największych zalet tej profesji z miejsca zaliczyć trzeba stałą klientelę i duże zapotrzebowanie na usługi. Ich zakres wybiega daleko poza standardowe strzyżenie włosów - w cenniku salonów fryzjerskich są też takie pozycje, jak stylizacja i modelowanie włosów, farbowanie, rozjaśnianie, tworzenie pasemek, balejaż, dekoloryzacja, przedłużanie czy zabiegi regeneracyjne. Kto więc zdecyduje się na karierę w zawodzie fryzjera, nie będzie narzekał na nudę ? o ile ma do tego odpowiednie predyspozycje. Odpowiednie, czyli jakie?

Dobry fryzjer musi posiadać umiejętności manualne, zmysł estetyczny, wyobraźnię, ale i wiedzę na temat pielęgnacji włosów, środków leczniczo-kosmetycznych czy najnowszych trendów w stylistyce fryzur. Najważniejsza jest jednak łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientami - fryzjer musi mieć w sobie coś z psychologa i w razie potrzeby doradzić, wysłuchać czy nawet odrobinę poplotkować. Osoby, które nie potrafią swobodnie porozumiewać się z innymi ludźmi, mogą mieć problemy, zwłaszcza, że relacje z klientami nie zawsze są przyjemne ? pretensje, brak higieny osobistej czy złośliwe komentarze, o których rzadko się mówi - jak widać, jest to zawód specyficzny. Trzeba sobie też zdawać sprawę, że podczas 8-10 godzinnej zmiany praktycznie cały czas jest się w ruchu, a do tego dochodzi praca w weekendy pod presją czasu. Sprawność fizyczna i odporność na stres to cechy, które musi posiadać każdy fryzjer.

Jak wyglądają zarobki? Wynagrodzenie fryzjera uzależnione jest od wielu czynników, chociażby od lokalizacji i renomy zakładu czy stażu pracy fryzjera. Dla przykładu: początkujący fryzjer w małym salonie dostanie nie więcej niż 1500 złotych. Często jest to nawet pensja równa płacy minimalnej. Wraz ze zwiększającym się doświadczeniem i stażem rosną też zarobki i możliwości. W luksusowym salonie fryzjerskim można zarobić od 2500 do 3000 złotych plus napiwki. Jeszcze większe pieniądze wchodzą w grę w przypadku posiadania własnego zakładu - wtedy możemy liczyć na dochód nawet do 5000 złotych i więcej miesięcznie. Warto pamiętać, że fryzjer może znaleźć zatrudnienie także w teatrze, telewizji, hotelu, na planie zdjęciowym czy w studiu fotograficznym. Zapotrzebowanie na ich usługi jest stałe, i tak będzie zawsze. Kto wybierze zawód fryzjera, nie będzie narzekał na bezrobocie ? a to bardzo poważny argument. Salony są po prostu wszędzie ? w centrach miast, w galeriach handlowych, w hotelach czy nawet blokach.

Uprawnienia do pracy w salonie fryzjerskim można uzyskać zarówno uczęszczając do szkoły fryzjerskiej (np. szkoły zawodowe, technikum, studium policealne), jak i ramach systemu kursowego. Podstawą do wykonywania zawodu są bowiem kwalifikacje zawodowe: ?Wykonywanie zabiegów fryzjerskich? dla zawodu fryzjer oraz dodatkowo ?Projektowanie fryzur? dla zawodu technik usług fryzjerskich. To jednak dopiero początek edukacji, gdyż w tej branży należy systematycznie podnosić swoje umiejętności ? chodzi tu nie tylko o kursy i szkolenia dodatkowe, ale i udział w różnych konkursach, imprezach czy pokazach fryzjerskich. W ten sposób można szybko zdobyć sławę, a popularność jest w tym zawodzie bardzo istotna, bo oznacza więcej klientów. Warto również przystąpić do egzaminu na czeladnika, który umożliwia otworzenie własnego salonu. Najwyższym tytułem w profesji fryzjera jest natomiast mistrz fryzjerstwa.

Czy warto spróbować swoich sił w tej branży? Jeżeli fryzjerstwo to nasza pasja, to nie ma co się zastanawiać. Stabilny, perspektywiczny zawód, który dodatkowo sprawi nam przyjemność? Czego chcieć więcej?

Grafika:sxc.hu

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal www.szkolenia24h.pl specjalizujący się w promocji szkoleń i kursów
Oceń ten wpis
Fryzjer - zawód z tradycjami i przyszłością
Ocena: 5.0, liczba głosów: 22

Zobacz inne porady

Opinie

Klementyna
2019-05-19, 17:17
Moja ciocia ma swój zakład fryzjerski. Zatrudnia nawet pracownicę, bo sama nie dałaby rady. Dobrze zarabia. U niej zazwyczaj należy się umówić na konkretny dzień i godzinę. Nie wiem czy tak jest wszędzie. Pewnie wszystko zależy od miasta i lokalizacji. Na koniec powiem, że zawód fryzjer to fajny zawód. Osobiście marzę, aby być fryzjerką i pracować u mojej cioci.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.