Twoje wsparcie w rekrutacji

Wniosek o urlop okolicznościowy

Wniosek o urlop okolicznościowy
Uzyskanie harmonii pomiędzy życiem osobistym a zawodowym to wymagające, aczkolwiek bardzo ważne przedsięwzięcie. Prawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom pracowników i ustalił dodatkowe dni wolne z tytułu różnych okoliczności. Kiedy możemy na nie liczyć? Czy wniosek o urlop okolicznościowy jest konieczny? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

O tym, komu i kiedy przysługuje płatny urlop w dodatkowym wymiarze głosi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zgodnie z tym dokumentem, urlop okolicznościowy należy się pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę oraz tym pracującym na zasadzie mianowania, wyboru i powołania.

Urlop okolicznościowy przysługuje w następującym wymiarze:

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, a także zgonu i pogrzebu najbliższych osób (małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy)
  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka, a także zgonu i pogrzebu bliskich (siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby, która była na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką).

Urlop okolicznościowy wniosek

Chcąc otrzymać przysługujące dni wolne, niezbędne jest złożenie wniosku o urlop okolicznościowy. Tylko na jego podstawie pracodawca może udzielić należne wolne dni. Warto to uczynić z wyprzedzeniem, jednak wiele zależy od danej sytuacji. W przypadku planowanego ślubu własnego czy ślubu dziecka, możesz z powodzeniem złożyć podanie o urlop okolicznościowy kilka dni wcześniej. Oczywiste jest jednak, że w przypadku śmierci bliskiego czy oczekiwania na narodzenie potomka, nie będziesz wiedzieć, kiedy akurat takie wolne będzie Ci potrzebne. Warto więc wiedzieć jak wniosek o urlop okolicznościowy powinien wyglądać.

Z urlopu okolicznościowego możesz skorzystać zarówno w dniu, kiedy odbywa się dane wydarzenie (np. rodzi się potomek, bierzesz ślub lub gdy umrze Ci bliska osoba), jak i w innych dniach. Trzeba jednak pamiętać, że przeznaczenie wolnego powinno ściśle wiązać się z wydarzeniem. Konstruując o urlop okolicznościowy wniosek, musisz w nim zawszeć uzasadnienie, mówiące o tym, dlaczego potrzebne jest Ci wolne. Może to być zarówno związane ze sferą emocjonalną – np. oswojenie się ze stratą bliskiego, jak i formalnościami np. zgłoszenie narodzin dziecka w USC czy udział w ceremonii zaślubin dziecka.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop okolicznościowy ślub

Podanie o urlop okolicznościowy

Istnieje kilka powodów, aby ubiegać się o urlop okolicznościowy. Najważniejsze jest w każdym wypadku, aby złożyć odpowiedni dokument do pracodawcy, który uprawni nas do skorzystania z tego przywileju. Jedni nazywają takie pismo podaniem o urlop okolicznościowy, inni mówią na nie wniosek o urlop okolicznościowy. Oba określenia oznaczają zupełnie to samo – jest to indywidualnie skonstruowany dokument, który jesteśmy zobowiązani przedłożyć pracodawcy, gdy zaistnieją określone okoliczności pozwalające nam na skorzystanie z dni wolnych.

Urlop okolicznościowy to rodzaj płatnego urlopu. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, pod warunkiem, że złożymy podanie o urlop okolicznościowy wraz z właściwym potwierdzeniem okoliczności. Może to być akt urodzenia dziecka, gdy bierzemy wolne w związku z narodzinami potomka czy odpis aktu zgonu, kiedy wolne dni przeznaczamy na kwestie związane ze śmiercią bliskiej osoby.

Zaleca się, aby z urlopu korzystać po danym zdarzeniu – np. po ślubie. Dlaczego? Otóż w sytuacji, gdy złożymy podanie o urlop okolicznościowy wcześniej i skorzystamy z przysługujących dni wolnych, np. w celu przygotowań do ceremonii, a ta nie dojdzie do skutku, nie spełnione zostanie kryterium przyznania dni wolnych. Wówczas pracodawca może potrącić dodatkowe dni wolne z puli urlopu wypoczynkowego bądź potraktować je jako urlop bezpłatny, za który nie otrzymamy wynagrodzenia.

Wniosek o urlop okolicznościowy wzór

Zastanawiasz się jak skonstruować pismo do szefa w celu otrzymania dodatkowych dni wolnych? W takim razie przedstawiamy wniosek o urlop okolicznościowy wzór, z którego dowiesz się, jak taki dokument powinien wyglądać. Oto elementy, o których musisz pamiętać:

  • Data i miejscowość sporządzenia pisma (prawy górny róg);
  • Dane pracownika (poniżej, po lewej stronie);
  • Dane pracodawcy (poniżej, po prawej stronie);
  • Nagłówek „Wniosek o urlop okolicznościowy” lub „Podanie o urlop okolicznościowy” (na środku);
  • Treść wskazującą na liczbę przysługujących dni wolnych, okoliczność na jaką chcemy wziąć wolne (np. śmierć matki, narodziny dziecka, ślub córki), a także cel wykorzystania urlopu (np. udział w ceremonii pogrzebowej, wizyta w urzędzie) oraz datę, kiedy chcemy skorzystać z wolnego;
  • Podpis odręczny (poniżej, po prawej stronie pod treścią).

Wniosek o urlop okolicznościowy wzór jest więc bardzo indywidualną kwestią. Jego forma zależy od okoliczności i tego, jak zamierzamy wykorzystać urlop. Bez względu jednak na to, jak będzie wyglądało pismo, najważniejsze, aby zawierało powyższe elementy i zostało złożone do pracodawcy. Tylko wtedy ten faktycznie będzie mógł udzielić nam przysługujących dni wolnych.

Podsumowując, podanie o urlop okolicznościowy i wniosek o urlop okolicznościowy to te same dokumenty. Oba uprawniają pracownika do otrzymania dni wolnych w związku z zaistniałymi okolicznościami, pod warunkiem, że będą podparte odpowiednimi dokumentami (np. aktem zgonu, aktem urodzenia dziecka).

Oceń ten wpis
Wniosek o urlop okolicznościowy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Michałowa
2019-12-10, 12:38
Wniosek o taki urlop zwykle łatwo zrobić, przedstawia się jakiś akt, lub na przykład że się ślub bierze. W ten sposób cała reszta to przecież mega formalność jest.
Andrzej
2019-12-03, 10:59
Przepraszam za pomyłkę. 2 dni otrzymałem, bo tyle dni przysługują.
Andrzej
2019-12-03, 10:56
Zmarł mi ojciec- uzyskałem na ten cel 1 dzień urlopu okolicznościowego. Złożyłem wniosek o urlop okolicznościowy, bo tego wymagają przepisy
Barbara Maj
2019-05-13, 12:16
Starał się o urlop okolicznościowy (pogrzeb teścia). Otrzymałam 1 dzień na ten cel. Musiałam wypełnić wniosek o urlop okolicznościowy, a taki wzór miał mój zakład pracy. Zresztą widzę, że na tej stronie też się znajduje.
Huter
2019-05-08, 18:56
U nas to jest prosta piłka, są wnioski i schematy tego, podaje się tylko termin i nie trzeba jakoś osobiście kombinować, to jest bardzo prosta sytuacyjna realizacja.
Atena
2019-05-04, 12:49
Należy zauważyć, że we wniosku o urlop należy wskazać powód, dla którego pracownik prosi go o dostarczenie - małżeństwo. Schematy tych wniosków są bardzo proste.
Barbara
2019-04-15, 10:11
Wiele jest wniosków schematów jakie są w pakietach biurowych nawet ale nie zaszkodzi pobrać z takich artykułów jak ten. W jednym miejscu można zatem mieć wszystko i wykorzystać.
Adam
2019-03-29, 11:11
Czy urlop okolicznościowy mogę wykorzystać w innym terminie? Na przykład nie biorę dwóch dni a jeden i czy ten jeden dzień mogę dołożyć do zwykłego wolnego jaki chcę zabrać w innym terminie?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.