Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Jak napisać CV bez doświadczenia?
Szukając swojej pierwszej pracy wiele osób obawia się, że ich Curriculum Vitae nie prezentuje się wystarczająco przekonująco. Większość osób poszukujących stałego zatrudnienia po raz pierwszy nie ma imponującego doświadczenia, na które większość rekrutujących przede wszystkim zwraca uwagę. Jak przygotować CV, by bez oszukiwania zainteresować przyszłego pracodawcę?


Każdy stawiał kiedyś pierwsze kroki na rynku pracy – pracodawcy również o tym pamiętają. Odpowiednio skonstruowane CV może na tyle zaintrygować komisję rekrutacyjną, że ta podejmie decyzję o przyjęciu nawet niedoświadczonego pracownika. Najważniejsze jest, by wiarygodnie i skutecznie udowodnić, że posiadana wiedza i umiejętności w pełni zrekompensują brak kariery zawodowej. Samo CV może już przekonać komisję, że spełnia się wymogi do zajęcia danego stanowiska i podjęcia pracy.
 

Pierwsze CV – co się w nim znajdzie?
 

Dokument nazywany Curriculum Vitae składa się z kilku obowiązkowych elementów. Przede wszystkim, muszą znaleźć się na nim dane osobowe – imię i nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail itp.) i klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych. Chociaż wydaje się to oczywiste, warto pamiętać o kilku zasadach.

Jeśli pochodzi się z innego miejsca, niż to, w którym aktualnie się poszukuje pracy (i się zamieszkuje), warto podać oba adresy zamieszkania – adres zameldowania może zaskoczyć i zmylić pracodawcę.

Podając adres e-mail, jego nazwa powinna być stonowana i profesjonalna. Najlepiej, by zawierała imię i nazwisko. Zabawne domeny prywatnych skrzynek są niedopuszczalne, jeśli chce się być traktowanym poważnie. 

Kolejną sekcją CV jest wykształcenie. Najważniejsze są ukończone studia i uczelnie policealne, jednakże w niektórych przypadkach ukończone liceum lub technikum może być dodatkowym atutem.

Opisanie wykształcenia jest bardzo ważne, szczególnie, gdy aplikuje się na stanowiska związane ze zdobytą wiedzą. Pracodawcy chętniej przyjmą do pracy kandydatów posiadających specjalistyczną wiedzę kierunkową. Ta może być równie cenna jak doświadczenie, szczególnie w przypadku nowopowstałych zawodów, w których znajomość ostatnich dokonań naukowych jest konieczna do poprawnego wykonywania pracy.

To Cię powinno też zainteresować: CV dla ucznia

Sekcja dotycząca poprzednich działalności zawodowych w pierwszym Curriculum Vitae jest najbardziej problematyczna. Jako doświadczenie w CV można jednak opisać także wolontariaty, staże, a nawet prace dorywcze.

Nie należy wstydzić się wykonywania żadnej pracy – wszędzie można nabyć pewne umiejętności. Najlepiej szczegółowo wymienić wykonywane zadania i sprawowane obowiązki, sugerując, czego pozwoliły się nauczyć.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zamieszczenie adnotacji o konkursach i zawodach, w których się zwyciężyło oraz innych osiągnięciach, jeśli w jakiś sposób mają związek z przyszłą pracą.

Bardzo dobrą decyzją jest dokładne opisanie swoich umiejętności. Większość osób rozpoczynających swoją drogę zawodową opanowało obsługę komputera i pakietu Office. Znaczna część młodzieży potrafi także zarządzać profilami na popularnych portalach społecznościowych, sprawnie wyszukiwać informacje w Internecie itp.

Wielu osobom wydaje się, że umiejętności powinny być bardzo konkretne i mogą być jedynie wyuczone. Wtedy mówi się o kompetencjach twardych. Są jednak jeszcze tzw. kompetencje miękkie, takie jak np. terminowość, sumienność, dobra umiejętność organizacji, komunikatywność, kreatywność itp. Często są to cechy najbardziej pożądane i doceniane przez pracodawców.

Każda wymieniona pozytywna cecha charakteru zadziała na korzyść. Niektórzy nie mają nawet świadomości tego, w jaki sposób się wyróżniają – dobrze jest więc spytać o to osóby ze swojego otoczenia.

Dużym atutem może stać się także dołączone zdjęcie. Powinno być profesjonalne, najlepiej specjalnie wykonane z myślą o CV. Należy mieć na sobie koszulę lub inny elegancki strój. Staranne uczesanie, makijaż i pogodna twarz z pewnością zwrócą uwagę komisji rekrutacyjnej. 
 

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego i znaleźć pracę?
 

Wiele osób głowi się, jak napisać CV bez doświadczenia. Nie posiadając przeszłości zawodowej, należy użyć wszelkich innych środków, by jak najlepiej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Po zapoznaniu się z CV powinien mieć przekonane, że dana osoba jest profesjonalna, zaangażowana i staranna.

Pierwszym, na co osoby odpowiedzialne za rekrutacje zwrócą uwagę, jest sam wygląd CV. Ogromnie ważne jest więc, by prezentowało się starannie. Musi być przejrzyste i czytelne. Dodatkowe elementy graficzne i estetyczny projekt sprawią, że CV wyróżni się spośród innych i przykuje uwagę komisji. Należy jednak pamiętać o umiarze. Jeśli posiada się umiejętności obsługi programów graficznych, jest to świetna okazja, by dać dowód swoich zdolności. Przy opisie umiejętności można nawet zawrzeć adnotację, że samodzielnie wykonało się ten dokument. Osoby, które nie mają takich zdolności, powinny skorzystać z pomocy innych osób lub użyć darmowych bądź płatnych programów dostępnych on-line. Naprawdę warto o to zadbać, ponieważ niestaranne, nieczytelne CV może zostać od razu odrzucone przez komisję, która nie poczuje się zachęcona do lektury.

Jeśli miejsce pozwala na dodatkowe elementy, koniecznie należy je zawrzeć. CV zawierające mało informacji nie prezentuje się zbyt korzystnie. Na wstępie dobrze jest krótko opisać swoją osobę. Świetnym pomysłem jest także opisanie swoich celów zawodowych – pracodawca zauważy determinację i zaangażowanie, które z pewnością doceni. Jeśli wykaże się żywe zainteresowanie podjęciem danej pracy, znajomość branży i dużą motywację, komisja od razu może przekonać się do danej osoby i podejść do reszty CV z dobrym nastawieniem.

Jeśli posiada się jakiekolwiek dyplomy, certyfikaty, licencje, uprawnienia itp., informacja o nich koniecznie powinna znaleźć się w CV. W wielu ogłoszeniach o pracę pożądane są prawo jazdy oraz certyfikaty językowe. Nawet jeśli nie są wymagane do przyjęcia na dane stanowisko, będą stanowić dodatkowe atuty.

Warto wspomnieć także o swoich talentach, jeśli takie się posiada. Istnieje możliwość, że w pewien sposób wpłyną na bardziej efektywne wykonywanie powierzanych zadań lub pozwolą na urozmaicenie pracy. Dzięki nim można także wyróżnić się spośród innych kandydatów i zostać zapamiętanym przez komisję.

Pasje i zainteresowania także mogą sprawić, że pracodawca spojrzy przychylniej na otrzymane CV. Szczególne znaczenie będą miały oczywiście te związane ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Powszechnie wiadomo, że osoby wykonujące swoją pracę z pasji są najlepszymi pracownikami. Hobby niezwiązane z przyszłą pracą mogą jednak również zadziałać na korzyść – bardzo niszowe zainteresowania mogą np. zafrapować komisję rekrutacyjną. Liczne pasje są natomiast dowodem na to, że jest się ciekawą osobą o szerokich horyzontach. Najlepiej zaprezentuje się szerokie, dość szczegółowe opisanie swoich zainteresowań. Krótkie wymienienie dziedzin zainteresowań może być nieefektywne, a nawet zostać uznane za niepotrzebne. Nie wolno jednak koloryzować – łatwo się skompromitować, gdy ten temat zostanie poruszony na rozmowie kwalifikacyjnej.

Brak doświadczenia nie musi oznaczać problemu ze znalezieniem pracy. Oryginalne, staranne CV napisane z inwencją i zaangażowaniem z pewnością zainteresuje przyszłego pracodawcę. Warto przedstawić swoje dobre strony i zdobytą dotychczas wiedzę i umiejętności w taki sposób, by komisja rekrutacyjna zauważyła potencjał i determinację do wykonywania pracy.
Oceń ten wpis
Jak napisać CV bez doświadczenia?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.