NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Jak napisać ciekawe CV?

Jak napisać ciekawe CV?

Napisanie odpowiedniego CV z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie. Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze uczniem, świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym pracownikiem, ponownie wkraczającym na rynek pracy – Twoje CV musi być napisane w sposób czytelny i rzetelny. Jeśli dodamy do tego kapkę kreatywności, przyszłe stanowisko pracy będzie od nas już o krok.

Dobre CV musi intrygować

Oczywiście – ilu rekruterów, tyle upodobań. Nie mniej jednak, w dzisiejszych czasach, kiedy większość firm na swoje działy HR albo korzysta z usług agencji pośredniczących w poszukiwaniu kandydatów, trzeba się wyróżnić. Do baz tych firm napływają bowiem setki, a nawet tysiące aplikacji na różne stanowiska. Aby zostać dostrzeżonym, warto dołożyć wszelkich starań, by nasza wizytówka, w postaci CV, była atrakcyjna dla zatrudniającego. Jak to uczynić? Należy spełnić kilka podstawowych warunków.

  • Pisz tylko prawdę – niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie i doświadczenie – w CV zamieść tylko prawdziwe informacje. Fałszowanie danych może mieć poważne konsekwencje, również prawne, a naciąganie faktów pracodawca prędko zweryfikuje.
  • Nie popełniaj błędów – postaraj się, by Twoje CV było napisane w staranny sposób. Bez błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i językowych. Możesz dać je do sprawdzenia komuś bliskiemu, by poprawił ewentualne niedociągnięcia.
  • Pokaż swoją wyjątkowość – pracodawcy poszukują ciekawych kandydatów, którzy wniosą do firmy powiew świeżości. Każda Twoja dodatkowa umiejętność, czy kwalifikacja albo zainteresowanie, mogą okazać się pożądane w firmie. Masz certyfikat pierwszej pomocy? Lubisz jazdę na nartach? Kilka lat temu do Twojego portfolio wpadł kurs z marketingu internetowego? Świetnie. Każda firma powinna się rozwijać, a Ty możesz jej w tym pomóc. Ważne, by napisać o tym, co naprawdę Cię kręci i co potrafisz. Może być to „wabikiem”, który zachęci rekrutera do poznania Cię osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Pamiętaj, że format nie jest wytyczną – powszechnie przyjęło się, by nasze CV zmieściło się na jednej stronie A4. Obecnie jednak, najważniejsze jest, by w dokumencie znalazły się wszystkie najważniejsze informacje o Tobie i Twoich osiągnięciach. Jeśli nie zmieszczą się na jednej stronie, niech będą dwie. Postaraj się jednak nie pisać o rzeczach nieistotnych dla rekrutera, bo może okazać się, że zamiast CV powstanie mała autobiografia. Jeśli aplikujesz na posadę księgowego, nie jest szczególnie ważne to, że 13 lat temu pracowałeś przez miesiąc jako kelner w lokalnej knajpce. O tym możesz opowiedzieć już na rozmowie, jeśli uważasz, że to znacząco wpłynęło na to kim jesteś albo może przydać się w firmie.
  • Zamieść aktualne zdjęcie – jeśli Twoja ostatnia wizyta u fotografa odbyła się przed maturą, a ta miała miejsce kilka lat temu, dodanie do CV tego zdjęcia może nie być dobrym pomysłem. W takim wypadku lepiej ponownie udać się na sesję albo wybrać fotografię z własnej galerii. Śmieszne miny nie są wskazane, ale nadmierna powaga również może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Postaraj się więc by zdjęcie było schludne i naturalne, a wyraz twarzy jak najbardziej sympatyczny.
  • Postaw na estetyczną szatę graficzną – gołe dokumenty, prosto z edytora tekstu, odchodzą do lamusa. Warto wybrać ciekawy szablon przeznaczony specjalnie pod CV albo zdecydować się na spersonalizowaną oprawę. W sieci znajdziemy wiele programów, które pomogą nam stworzyć wyjątkowy i ciekawy wizualnie życiorys. Niektóre mają niestandardowy kształt, inne kolory, a jeszcze inne ozdobniki i grafiki.

Dzięki temu, nasze CV z pewnością będzie się wyróżniać na tle innych, a rekruter je dostrzeże i doceni, że rzetelnie przyłożyliśmy się do jego wykonania.

Czego nie robić w CV?

O popularnych wpadkach kandydatów wysyłających swoje życiorysy, można byłoby napisać ciekawą książkę. By w niej nie znajdowało się studium Twojego przypadku, wystrzegaj się następujących błędów:

  • Nie baw się w komika – niektórzy pragną urzec rekruterów swoim poczuciem humoru. Owszem, jest to pożądana cecha, ale raczej po lepszym poznaniu, a nie w formalnym dokumencie. Dodawanie zdjęć z filtrem znanych aplikacji społecznościowych albo dopisków typu: język angielski – wery gud, to nie jest najlepszy pomysł.
  • Stan cywilny i rodzinny – możesz być o nie zapytany podczas rozmowy. Jednakże zamieszczanie w CV tej informacji, a także tego ile masz dzieci i jakiego pupila jest zbędne, a wręcz rażące.
  • Wpadki fotograficzne – selfie, zdjęcia towarzyskie, fotografie z dzieciństwa albo półnagie z wakacji – tak, niektórzy naprawdę dodają do CV takie grafiki. Ucząc się na ich błędach, zdecyduj się na tradycyjną, skromną i schludną fotografię. A o wspomnieniach z wakacji opowiesz współpracownikom, gdy zdobędziesz upragnioną posadę.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

Oskar
2018-03-15, 01:56
Ludzie w większości są wzrokowcami, więc nie zapomnij o formie graficznej! Możesz sobie bez wielkiej znajomości obsługi programów komputerowych takowe ogarnąć na przykłąd przez portal szybkieCV. Polecam zajrzeć :)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018