Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 989        SUBSKRYBUJE: 6952
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, CV wzór

PIT 2016 - rozliczyć się z małżonkiem czy samodzielnie?

PIT 2016 - rozliczyć się z małżonkiem czy samodzielnie?

Nie każdy podatnik czuje się na siłach, aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym za dochody uzyskane w roku poprzednim. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów zatrudnionych w urzędach skarbowych czy biurach rachunkowych. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne – w ten sposób można uniknąć kosztownych błędów.

Jeżeli w tym roku podjąłeś wyzwaniem i chcesz się samodzielnie rozliczyć z fiskusem z dochodów, to musisz wiedzieć, że czasem korzystniej będzie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W ten sposób można ominąć drugi próg skali podatkowej. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Kiedy nie będziesz mógł skorzystać ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem?


Pierwszy i drugi próg skali podatkowej – co musisz wiedzieć?

W przypadku osób fizycznych najczęściej zastosowanie ma stawka podatkowa w wysokości 18%. Najczęściej, bo ci, którzy przekroczyli dochód 85 528 zł, muszą liczyć się z tym, że zapłacą podatek w wysokości 32% od nadwyżki dochodów. Czy jest sposób, aby ominąć drugi próg skali podatkowej? Owszem, wystarczy się rozliczyć z małżonkiem. Takie rozwiązanie nie działa jednak w każdym przypadku.

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, możliwe jest uniknięcie podatku w wysokości 32%. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla małżeństw, w których jeden małżonek osiąga bardzo wysokie dochody, drugi zaś bardzo niskie lub w ogóle nie uzyskuje dochodów. Dlaczego? Aby wyliczyć podatek, konieczne jest najpierw zsumowanie dochodów. Dopiero w drugiej kolejności należy wyliczyć podatek, przy czym ten liczy się od połowy łącznych zarobków.
 

Prowadzisz działalność gospodarczą? Wspólne rozliczenie nie jest optymalne, gdy…

Być może zamiast pracować na etacie, zdecydowałeś się prowadzić własną firmę. Czy w takiej sytuacji możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Owszem. Takie rozliczenie nie będzie jednak korzystne dla małżonków osiągających bardzo wysoki dochód. Wówczas bowiem bardziej opłaca się opodatkować dochody tego, który zarabia więcej, korzystając z podatku liniowego w wysokości 19%.

Aby możliwe było zastosowanie wspomnianego podatku liniowego, małżonek chcący z niego skorzystać, musi prowadzi działalność gospodarczą. W innej sytuacji nie będzie on mógł skorzystać z tej możliwości – wówczas też musi liczyć się z tym, że dochody powyżej wspomnianego progu 85 528 zł zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości 32%.


Które rozwiązanie wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie osobne czy wspólne rozliczenie się małżonków z fiskusem. Wiele zależy od wysokości osiąganych przez nich dochodów oraz od tego, jak zarabiają pieniądze – pracując na umowie o pracę, czy też prowadząc działalność gospodarczą.

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, musisz wiedzieć, że z ulg podatkowych przewidzianych przez ustawodawcę będziesz mógł skorzystać zawsze. Podobnie sprawa ma się z kwoty wolnej od podatku – z tej możesz korzystać zarówno wówczas, gdy rozliczasz się osobno, jak i wtedy, gdy zdecydowałeś się rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.