Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 962        SUBSKRYBUJE: 6959
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje

Emerytury po reformie, czyli obniżenie wieku emerytalnego

Emerytury po reformie, czyli obniżenie wieku emerytalnego

Podniesienie wieku emerytalnego spotkało się z dużym niezadowoleniem społeczeństwa. Większość podkreślała, że pracujemy wystarczająco długo, a dodatkowe lata pracy wcale nie spowodują, że wypłacane w przyszłości świadczenia emerytalno-rentowe będą wyższe. Głos w dyskusji zabierali również specjaliści, wskazują, że podwyższenie wieku emerytalnego jest koniecznością.

Aktualnie sejm przegłosował ustawę przygotowaną przez kancelarię prezydenta, która dotyczy obniżenia wieku emerytalnego. Oznacza to powrót do wcześniej obowiązującego wieku emerytalnego.


Musisz spełnić tylko jeden warunek

Po wejściu ustawy w życie, osoby zainteresowane przejściem na zasłużoną emeryturę, będą musiały spełnić tylko jeden warunek – osiągnąć wiek emerytalny, który dla:

  • kobiet wynosi 60 lat,
  • mężczyzn wynosi 65 lat.

Twórcy projektu ustawy nie zdecydowali się powiązać przechodzenia na emeryturę z przepracowanym stażem. O możliwość wyboru przez zainteresowanych między wiekiem emerytalnym a stażem pracy wnioskowały związki zawodowe.

Jeżeli chodzi o najniższą emeryturę, to prawo do takiej nabędą kobiety, które przepracowały co najmniej 20 lat i mężczyźni mogący pochwalić się co najmniej 25-letnim stażem pracy.


Emerytury będą niższe?

Podniesienie wieku emerytalnego było motywowane tym, aby świadczenia emerytalne wypłacane w przyszłości były wyższe. Obniżenie wieku emerytalnego faktycznie doprowadzi do tego, że przyszli emeryci będą otrzymywać niższe świadczenie emerytalne. Jest to zresztą logiczne – im krócej pracujemy, tym mniej składek odprowadzamy, a zatem musimy liczyć się z tym, że świadczenie będzie niższe.

Ile będą wynosić świadczenia emerytalne przyszłych emerytów? Dziś trudno wskazać dokładne kwoty, wiadomo jednak, że wysokość wypłacanych świadczeń będzie oscylować w granicy 20-30% wysokości ostatniej wypłaty. Z tego też względu pomysł, aby politycy promowali trzeci filar emerytalny (IKE i IKZE), czyli odkładanie środków we własnym zakresie z myślą o przyszłej emeryturze.


Pracodawca nie zwolni pracownika w wieku przedemerytalnym

Obniżenie wieku emerytalnego to również pytanie o ochronę osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę w wieku przedemerytalnym. Okazuje się, że również w tym zakresie zostały wprowadzone stosowne rozwiązania – pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, któremu brakują cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Powyższe rozwiązanie ma skutecznie chronić pracowników przed ewentualnym zwolnieniem tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ponieważ o problemach na rynku pracy pracowników w wieku 50+ mówi się bardzo dużo, to ochrona przedemerytalna jest niezwykle istotna.


Mogą być kolejne zmiany

Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego to według niektórych specjalistów jedynie wstęp do szerszej rozmowy o zabezpieczeniu finansowym pracowników na czas po zakończeniu życia zawodowego. W kontekście problemów z płynnością finansową tej instytucji i niskimi świadczeniami, jakie będą otrzymywać przyszli emeryci, koniecznością wydaje się dalsze prowadzenie rozmów w tym zakresie. Cel jest oczywisty – wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że jesień życia będzie wolna od kłopotów finansowych.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.