Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 987        SUBSKRYBUJE: 6717

Jak szukać pracy w internecie?

Jak szukać pracy w internecie?

Odkąd w sieci pojawiły się portale z ogłoszeniami o pracę, dokonała się prawdziwa rewolucja w zakresie poszukiwania pracy. Dziś zdecydowana większość osób poszukujących zatrudnienia szuka posady, odwiedzając m.in. portale z ogłoszeniami o pracę. Ale czy tylko tam warto zaglądać?

Jesteś osobą bezrobotną, która intensywnie poszukuje zatrudnienia? Z pewnością masz świadomość tego, że ofert pracy warto szukać w sieci. Ponieważ jednak tam powstało wiele portali z ogłoszeniami, możesz zastanawiać się, które warto odwiedzać. Czy ciekawych ogłoszeń powinieneś szukać wyłącznie na portalach z ogłoszeniami, czy też warto rozszerzyć poszukiwania o inne miejsca?


Portale z ogłoszeniami – jakie i jak je przeglądać?

Przeglądanie portali z ogłoszeniami jest świetnym pomysłem, bo na takich codziennie możesz znaleźć sporą dawkę nowych ofert pracy. Aby jednak wybrać najlepszy portal, musisz wiedzieć, że portal ogłoszeniowy portalowi ogłoszeniowemu nie jest równy. Poszczególne różnią się m.in.:

 • Zasięgiem – w sieci znajdziesz portale ogólnopolskie i lokalne;
   
 • Wyspecjalizowaniem – w sieci znajdziesz portale wyspecjalizowane i ogólne. Te pierwsze koncentrują się wyłącznie na zamieszczaniu ofert pracy, a na portalach ogólnych znajdziesz oferty z wielu działów;
   
 • Ilością oferty – multiwyszukiwarki to portale, na których można znaleźć ogłoszenia (w tym również oferty pracy) zamieszczone w różnych miejscach w sieci.
   

Chcesz szybko znaleźć zatrudnienie? Najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się szukać ofert na portalach koncentrujących się wyłącznie na publikacji ofert pracy. Jeżeli nie przewidujesz zmiany miejsca zamieszkania, nie chcesz też wyjeżdżać za pracą, ogranicz swoje poszukiwania do przeglądania lokalnych serwisów z ogłoszeniami o pracę.

Jak szukać pracy przez portale pozwalające pracodawcom zamieszczać ogłoszenia? Pamiętaj o tych zasadach:

 • Korzystaj z wyszukiwarki – w ten sposób nie będziesz musiał przeglądać wszystkich ogłoszeń, które zostały opublikowane danego dnia – swoje poszukiwania ograniczysz do interesującej cię branży;
   
 • Zapisz się na newsletter – to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli masz pracę, ale oglądasz się za lepszą posadą. Informacje o świeżych i pasujących do podanych przez ciebie parametrów ogłoszenia będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy.


Media społecznościowe? To dobry pomysł

Z pewnością słyszałeś, że dziś pracę można znaleźć również przez media społecznościowe. Poza takimi, jak Facebook czy Nasza Klasa, w sieci istnieją również serwisy pozwalające rozwijać znajomości zawodowe. Przykładem takiego serwisu jest choćby LinkedIn.

Jak szukać pracy przez media społecznościowe? Oto kilka wskazówek:

 • Poinformuj znajomych o swoich poszukiwaniach, prosząc ich jednocześnie, aby dali ci znać, jeżeli natkną się na interesującą ofertę pracy;
   
 • Jeżeli będziesz korzystał z portali pozwalających rozwijać znajomości biznesowe, to pamiętaj, aby poprosić znajomych (byłych współpracowników, przełożonych) o wystawienie ci opinii. Taka może ci pomóc znaleźć pracę, bo pracodawcy często – przed zaproszeniem wytypowanych osób na rozmowę kwalifikacyjną – wpisują ich dane do wyszukiwarki.


Strony firmowe – dlaczego warto na nie zaglądać?

Załóżmy, że zawodowo jesteś związany z branżą finansów. Dotychczas pracowałeś w różnych instytucjach finansowych, dziś zaś poszukujesz pracy w banku. Dlaczego powinieneś odwiedzać strony banków, w których chciałbyś zacząć pracować? Na takich najczęściej znajduje się zakładka „praca” lub „kariera”. Możesz tam znaleźć informacje nie tylko o aktualnych ofertach pracy, lecz także wymaganiach banku i procesie rekrutacji.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.