Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Fundusz Pracy

Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki

Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki
Stało się – po raz pierwszy lub kolejny poszukujesz zatrudnienia. Ponieważ przyjęło się, że na ogłoszenie należy odpowiedzieć, wysyłając CV, musisz takie przygotować. Gdy to zrobisz, pojawia się pytanie, w jakim formacie je zapisać przed wysłaniem. Jeśli nigdy głębiej nie zastanawiałeś się nad tą kwestią to znak, że prawdopodobnie naraziłeś się na niepotrzebny błąd. Nie każdy format CV jest odpowiedni i warto o tym pamiętać.

Napisałeś CV i jesteś z niego dumny? Nic dziwnego, z pewnością poświęciłeś wiele godzin, aby przygotowany przez ciebie dokument prezentował się nienagannie. Może się jednak okazać, że Twoje wysiłki poszły na marne. Dlaczego? Musisz mieć świadomość tego, że format dokumentu ma ogromne znaczenie dla tego, czy rekruter zapozna się z przesłanym przez ciebie CV albo listem motywacyjnym.

Brzmi niepokojąco? Pamiętaj również, że rekruter nie ma obowiązku udzielania Ci informacji zwrotnej i proszenia o ponowną, tym razem poprawną aplikację. Jeśli format CV jest nieadekwatny do ogólnych wymogów i uniemożliwia odpowiednie zapoznanie się z nim, z góry świadczy to o braku profesjonalizmu i poważnego przygotowania kandydata do poszukiwania zatrudnienia. Co zrobić, żeby ustrzec się przed niefortunnym błędem? Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych zasad, które opisuje w niniejszym artykule.
 

W jakim programie napisać CV?
 

Czasy ręcznie pisanych CV dawno odeszły w zapomnienie. Na pierwszy rzut oka o kandydacie nie świadczy już charakter pisma, dobór papieru czy poziom staranności. Obecnie Curriculum Vitae powinno powstać w formie elektronicznej i spełniać określone wymogi edytorskie. Dopiero poprawnie stworzone CV ma szansę na uwagę i weryfikację osoby rekrutującej.

Przygotowując CV prawdopodobnie korzystasz z jednego z programów z pakietu biurowego. Są one nieskomplikowane w obsłudze i posiadają wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim jednak to właśnie one są najczęściej wykorzystywane w użytku prywatnym.  Przykładami są Open Office czy Microsoft Word. W takich programach najłatwiej napisać CV, bo są one przeznaczone do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych.

O ile kreowanie dokumentu w programach obsługujących formaty .doc jest praktyką powszechną i wskazaną, o tyle końcowy etap, czyli zapis treści, powinien być bardziej przemyślany. Musisz bowiem wiedzieć, że wysłanie dokumentu do firmy, w której starasz się o zatrudnienie, w formacie .doc jest poważnym błędem. Duże i rozwinięte przedsiębiorstwa posiadają profesjonalne systemy informatyczne, dlatego potencjalny pracodawca nie musi korzystać z takiego samego programu, jak Ty. Efekt? Zawartość dokumentu może się rozjechać, może być też zupełnie nieczytelna, a nawet w ogóle się nie otworzyć.

Warto więc pamiętać, że istnieją także dedykowane kreatory CV online, które po uzupełnieniu treści generują gotowy dokument aplikacyjny, według wybranego szablonu. Mimo tego, tutaj także warto uważać na otrzymany format pliku. W obliczu wielu dostępnych opcji tworzenia CV i wielu związanych z tym pułapek, optymalnym rozwiązaniem staje się więc używanie podstawowych pakietów zapisu uniwersalnego, którego format jest obsługiwany praktycznie na każdym urządzeniu, w niezmienionej formie – mowa na przykład o formacie .pdf.
 

W jakim formacie najlepiej wysłać CV na adres mailowy rekrutera?
 

Kwestia jak napisać CV, a jak je następnie zapisać i przesłać do rekruterów to dwie różne sprawy. Wysłanie e-maila zgłaszającego kandydaturę na oferowane stanowisko to najpowszechniejszy sposób aplikowania, stosowany w większości firm. Forma elektroniczna wymaga wyboru, jednej z dostępnych form zapisu. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji podkreślają, że najlepszym formatem, w którym należy wysyłać dokumenty aplikacyjne, jest wspomniany wcześniej .pdf.

Wielu rekruterów zamieszcza prośbę o przesyłaniu aplikacji właśnie w formacie pdf już w opisie ogłoszenia o pracę. Jeśli takiej informacji brak, zdecyduj się na tę opcję sam, a na pewno obędzie się bez przykrych niespodzianek. Powodów jest kilka. Najważniejszy wiąże się oczywiście z tym, że treść w dokumencie zawsze będzie czytelna Nie musisz się również obawiać się problemów z otworzeniem pliku, ani jego późniejszym wydrukiem. Powszechność i funkcjonalność formatów .pdf jest na tyle wysoka, że niemalże wszystkie edytory tekstu i programy pochodne posiadają opcję zapisu jakiegokolwiek tekstu lub obrazu właśnie jako .pdf. Tym samym zalecany .pdf jest nie tylko intuicyjny w użyciu, ale także bezpieczny i w pełni profesjonalny.
 

Applicant Tracking System (ATS) – co to jest?
 

ApplicantTracking System to system, który ma pomóc w przeprowadzeniu rekrutacji. Dzięki niemu osoba prowadząca rekrutację zapoznaje się wyłącznie z tymi dokumentami, które pozytywnie przeszły przez wskazany system – czyli zawierają słowa kluczowe. Rozwój rynku pracy powoduje zmianę profilu organizacji większości przedsiębiorstw. Z kolei postęp techniczny i cyfrowy pozwala na tworzenie programów i systemów elektronicznej ewidencji dokumentów. Mają one na celu usprawnienie większości kluczowych procesów, w tym także procesu rekrutacji.

Czy słyszałeś kiedyś o słowach kluczowych i ich wykorzystaniu przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych? Korporacje i duże firmy zajmujące się rekrutacją pracowników na rzecz swoich klientów często korzystają ze specjalnych programów, przez które są przepuszczane wszystkie dokumenty aplikacyjne. W jakim celu? ApplicantTracking System, czyli system śledzenia aplikacji, ma za zadanie wyłapać z poszczególnych dokumentów aplikacyjnych słowa kluczowe. Jeżeli tych brakuje w CV czy liście motywacyjnym kandydata, to jego kandydatura jest automatycznie odrzucana. Może to być wyszukiwanie tylko kandydatów z ze znajomością języka niemieckiego lub posiadających prawo jazdy kategorii B.

System ATS sprawdza się również w przypadku, gdy aplikacje wpływają do firmy nieprzerwanie i dotyczą różnego rodzaju stanowisk. Na tego typu usługi decyduje się coraz więcej firm, dlatego warto brać to pod uwagę przy składaniu aplikacji. Przykładowo, jeżeli zapiszesz CV lub list motywacyjny w systemie .jpg, to wspomniany system śledzenia aplikacji nie odnajdzie ani jednego słowa kluczowego. Dlaczego? Gdyż dokumenty będą odczytywane jako obraz, a nie tekst. Jak widać, niewielkie niedopatrzenie może Cię kosztować utratę szansy na znalezienie zatrudnienia.
 

Czy CV w formie .doc zawsze jest traktowane jako błąd?
 

Być może nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się w jakim formacie zapisać CV czy list motywacyjny. Podobnie jak wiele innych osób uznałeś, że nie ma to większego znaczenia. Dziś, gdy uświadomiłeś sobie, że jednak ma, już wiesz, dlaczego telefon milczał mimo tego, że Ty skrupulatnie przygotowywałeś swoje dokumenty aplikacyjne.

Musisz jednak wiedzieć, że wysłanie CV czy listu motywacyjnego w formacie .doc nie zawsze jest błędem. W dalszym ciągu jest to popularny format używany w różnych jednostkach. Na rynku działają nie tylko korporacje zatrudniające setki, jeżeli nie tysiące pracowników, ale także małe firmy. Ich rekrutacja odbywa się na nieco innych zasadach. Wysyłając CV czy list motywacyjny do jednej z mniejszych firm, możesz spodziewać się, że dokumenty nie zostaną przepuszczone przez specjalny program, ale od razu trafią na biurko osoby odpowiedzialnej za rekrutację. W takiej sytuacji wysłanie CV w formacie .doc wcale nie będzie błędem. Osoba rekrutująca zazwyczaj otrzymuje mniejszą liczbę CV i jest w stanie przejrzeć nawet te, które posiadają pewne niedociągnięcia.

Nie należy też zapominać o tradycyjnym roznoszeniu CV w wersji papierowej. Jeśli planujesz taką metodę dostarczania dokumentu, format .doc będzie wystarczający. Wszelkie błędy zweryfikujesz już podczas drukowania. Osobiste doręczenie często jest pozytywnie postrzegane przez przyszłych pracodawców, dlatego czasem warto poświęcić kilka chwil na takie posunięcie.

A czy Ty dotychczas miałeś w zwyczaju wysyłać dokumenty aplikacyjne w formacie .pdf? Jeśli nie, koniecznie spróbuj tego w przyszłości. Nawet jeśli w Twoim przypadku obsługa komputera i pakietów biurowych nie jest na zbyt wysokim poziomie, warto dokształcić się lub poprosić kogoś o pomoc. W grę wchodzi przecież szansa na zatrudnienie. Bagatelizowanie podstawowych kwestii formalnych, może się nie opłacić. Oczywiście, decyzja w jakim programie napisać CV należy do Ciebie. Dzięki temu spełnisz podstawowy krok, który przybliży Cię do celu i z pewnością zwiększy szansę na otrzymanie wymarzonej posady.

Oceń ten wpis
Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki
Ocena: 3.5, liczba głosów: 15

Zobacz inne porady

Opinie

Grzesiek
2019-04-17, 13:40
W związku z przyjęciem RODO (ochrona danych osobowych), życiorysy są rozpatrywane przez menedżerów tylko pod warunkiem dostępności specjalnego tekstu na końcu.
Robert 23
2019-04-16, 17:15
CV nie może być wysłane bez listu motywacyjnego - aksjomat wnioskodawcy. Celem listu motywacyjnego jest zwrócenie uwagi pracodawcy na CV, wyróżnienie się spośród dziesiątek podobnych życiorysów.
Alan
2019-04-05, 10:17
Teraz wszystko jest łatwiejsze. Każdy ma komputer i jakiś program biurowy, szablony CV i LM są dostępne. Kwestia dodatków, treści i formy graficznej pozostaje do ogarnięcia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.