Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6965
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia

Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia

Wiele osób poszukujących pracy w trakcie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych zastanawia się, jak poprawnie przygotować CV. Co powinno wchodzić w skład zawartych tam informacji, jakie kursy, pracodawców czy umiejętności wymienić?

Niestety, niewielu kandydatów poświęca czas na dopracowanie być może najważniejszego (bo rzutującego na pierwsze wrażenie) aspektu CV – typografii. Jak z tej perspektywy powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane CV?


Sztuka składania tekstu

Czym jest typografia? W dużym uproszczeniu jest to termin, który obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem liter, układem tekstu na drukowanej stronie czy estetyką i szatą graficzną danej publikacji. Wiedza z zakresu typografii jest na co dzień wykorzystywana przez projektantów przy tworzeniu np. książek, czasopism, plakatów, stron internetowych czy nawet opakowań. Głównym celem typografii jest, by dany tekst był czytelny, zrozumiały, a także estetyczny.

Jaki jednak ma to związek z poszukiwaniami pracy i przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych? Zrozumiałe jest, że nie każdy kandydat posiada odpowiednią wiedzę – i wykształcenie – by przygotować CV w pełni profesjonalny sposób. Być może,  ale warto mieć świadomość,  że o tym, czy nasza aplikacja zainteresuje potencjalnego pracodawcę często decyduje jeden rzut oka rekrutera. Ten zaś każdego dnia ma do czynienia z dziesiątkami, jeśli nie setkami podobnych do siebie dokumentów. Typografia może zatem pomóc w wyróżnieniu się z tłumu. Czytaj także: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?


Podstawowe zasady tworzenia CV

O czym należy pamiętać, przygotowując CV zgodnie z zasadami typografii? Przede wszystkim sprawdź tekst pod kątem pisowni i literówek. Wydawałoby się, że to drobny detal, ale poprawność językowa rzutuje na odbiór całości dokumentu, a wielu kandydatów wciąż nie przywiązuje wagi do takich szczegółów.

W następnej kolejności zastanów się nad ogólnym układem dokumentu. Czy najważniejsze informacje umieściłeś na początku? Jak podzielisz tekst na sekcje? Czy zastosujesz układ z jedną, czy dwoma kolumnami? Czy wyróżnisz w jakiś sposób swoje dane kontaktowe? Poświęć chwilę, by zastanowić się nad tymi decyzjami.

Pamiętaj także, że tekst nie może być zbyt skondensowany, by nie przytłaczał czytelnika i nie utrudniał zrozumienia informacji. By temu przeciwdziałać, dobierz odpowiednio szerokie marginesy i interlinię. Dopilnuj też, by rozmiar nagłówków nie był zbyt duży w stosunku do głównego tekstu. Układ strony powinien pozostawać w równowadze, pozostawiać miejsce na „oddech”.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

przykład projektu CV


Kolejną kwestią jest dobór kroju pisma. Wbrew pozorom, by sprawić żeby CV rzucało się w oczy, nie trzeba stosować „krzyczącego”, fantazyjnego fonta.  Wręcz przeciwnie – elegancki, czytelny i prosty krój zdziała tutaj cuda. Zrezygnuj z czcionek systemowych, które są wykorzystywane przez większość kandydatów. Zamiast nich, możesz wykorzystać takie fonty, jak: Garamond, Cambria, Avenir czy Lato. Unikaj natomiast zbyt ozdobnych lub pospolitych: Times New Roman, Arial, Comic Sans czy Brush Script.

Często pomijanym, a bardzo ważnym aspektem jest docelowy format, w jakim zapiszesz plik. Obecnie większość dokumentów aplikacyjnych istnieje jedynie w formie elektronicznej i tak też jest przesyłana. Ma to wiele zalet (chociażby oszczędność papieru), niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Jak bowiem upewnić się, że rekruter zobaczy nasze CV w takiej formie, w jakiej je zaprojektowaliśmy? Jeżeli zapiszesz dokument np. w popularnym formacie .docx, musisz liczyć się z tym, że istnieje wiele programów biurowych potrafiących go obsługiwać, ale nie każdy wyświetli go w ten sam sposób. Pieczołowicie przygotowany układ strony po prostu się „rozjedzie”. Dobrym wyjściem jest zatem zapisanie CV jako pliku PDF. W ten sposób zyskasz pewność, że dokument będzie wyglądał tak samo niezależnie od okoliczności, tak na monitorze, jak i na kartce papieru.


Wyróżnij się

Wykorzystując umiejętnie te kilka prostych zasad, możesz nie obawiać się, że twoje CV zaginie w tłumie innych aplikacji. Czytelny, schludny, elegancki i zrozumiały dokument nie odstraszy bowiem rekrutera. Bardziej niż pewne jest także, że twój wysiłek zostanie doceniony.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.