Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia

Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia
Wiele osób poszukujących pracy w trakcie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych zastanawia się, jak poprawnie przygotować CV. Co powinno wchodzić w skład zawartych tam informacji, jakie kursy, pracodawców czy umiejętności wymienić?

Niestety, niewielu kandydatów poświęca czas na dopracowanie być może najważniejszego (bo rzutującego na pierwsze wrażenie) aspektu CV – typografii. Jak z tej perspektywy powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane CV?


Sztuka składania tekstu

Czym jest typografia? W dużym uproszczeniu jest to termin, który obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem liter, układem tekstu na drukowanej stronie czy estetyką i szatą graficzną danej publikacji. Wiedza z zakresu typografii jest na co dzień wykorzystywana przez projektantów przy tworzeniu np. książek, czasopism, plakatów, stron internetowych czy nawet opakowań. Głównym celem typografii jest, by dany tekst był czytelny, zrozumiały, a także estetyczny.

Jaki jednak ma to związek z poszukiwaniami pracy i przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych? Zrozumiałe jest, że nie każdy kandydat posiada odpowiednią wiedzę – i wykształcenie – by przygotować CV w pełni profesjonalny sposób. Być może,  ale warto mieć świadomość,  że o tym, czy nasza aplikacja zainteresuje potencjalnego pracodawcę często decyduje jeden rzut oka rekrutera. Ten zaś każdego dnia ma do czynienia z dziesiątkami, jeśli nie setkami podobnych do siebie dokumentów. Typografia może zatem pomóc w wyróżnieniu się z tłumu. Czytaj także: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?


Podstawowe zasady tworzenia CV

O czym należy pamiętać, przygotowując CV zgodnie z zasadami typografii? Przede wszystkim sprawdź tekst pod kątem pisowni i literówek. Wydawałoby się, że to drobny detal, ale poprawność językowa rzutuje na odbiór całości dokumentu, a wielu kandydatów wciąż nie przywiązuje wagi do takich szczegółów.

W następnej kolejności zastanów się nad ogólnym układem dokumentu. Czy najważniejsze informacje umieściłeś na początku? Jak podzielisz tekst na sekcje? Czy zastosujesz układ z jedną, czy dwoma kolumnami? Czy wyróżnisz w jakiś sposób swoje dane kontaktowe? Poświęć chwilę, by zastanowić się nad tymi decyzjami.

Pamiętaj także, że tekst nie może być zbyt skondensowany, by nie przytłaczał czytelnika i nie utrudniał zrozumienia informacji. By temu przeciwdziałać, dobierz odpowiednio szerokie marginesy i interlinię. Dopilnuj też, by rozmiar nagłówków nie był zbyt duży w stosunku do głównego tekstu. Układ strony powinien pozostawać w równowadze, pozostawiać miejsce na „oddech”.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

przykład projektu CV


Kolejną kwestią jest dobór kroju pisma. Wbrew pozorom, by sprawić żeby CV rzucało się w oczy, nie trzeba stosować „krzyczącego”, fantazyjnego fonta.  Wręcz przeciwnie – elegancki, czytelny i prosty krój zdziała tutaj cuda. Zrezygnuj z czcionek systemowych, które są wykorzystywane przez większość kandydatów. Zamiast nich, możesz wykorzystać takie fonty, jak: Garamond, Cambria, Avenir czy Lato. Unikaj natomiast zbyt ozdobnych lub pospolitych: Times New Roman, Arial, Comic Sans czy Brush Script.

Często pomijanym, a bardzo ważnym aspektem jest docelowy format, w jakim zapiszesz plik. Obecnie większość dokumentów aplikacyjnych istnieje jedynie w formie elektronicznej i tak też jest przesyłana. Ma to wiele zalet (chociażby oszczędność papieru), niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Jak bowiem upewnić się, że rekruter zobaczy nasze CV w takiej formie, w jakiej je zaprojektowaliśmy? Jeżeli zapiszesz dokument np. w popularnym formacie .docx, musisz liczyć się z tym, że istnieje wiele programów biurowych potrafiących go obsługiwać, ale nie każdy wyświetli go w ten sam sposób. Pieczołowicie przygotowany układ strony po prostu się „rozjedzie”. Dobrym wyjściem jest zatem zapisanie CV jako pliku PDF. W ten sposób zyskasz pewność, że dokument będzie wyglądał tak samo niezależnie od okoliczności, tak na monitorze, jak i na kartce papieru.


Wyróżnij się

Wykorzystując umiejętnie te kilka prostych zasad, możesz nie obawiać się, że twoje CV zaginie w tłumie innych aplikacji. Czytelny, schludny, elegancki i zrozumiały dokument nie odstraszy bowiem rekrutera. Bardziej niż pewne jest także, że twój wysiłek zostanie doceniony.

Oceń ten wpis
Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia
Ocena: 5.0, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady

Opinie

Bartłomiej
2018-11-28, 12:21
Wszystkie te punkty są ważne, ale pracodawcy zwracają też uwagę na cv pod kątem estetyki . Fajnie, jak jest ono czytelne i wygląda jakbyśmy się nad nim na prawdę napracowali :D zacząłem trochę czytać o tym wszystkim, po tym, jak kilka miesięcy temu zostałem zwolniony z poprzedniej pracy. Sto rozesłanych CV i żadnego odzewu... Wygląd CV ma znaczenie! Moje teraźniejsze jest zrobione w SzybkieCV i teraz mam tyle propozycji, że to ja przebieram w pracodawcach P:
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.