Jaką czcionką pisać CV? Propozycje najciekawszych czcionek do CV

Czcionka w CV na pewno nie będzie miała kluczowego wpływu na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, ale na pewno zwiększy czytelność dokumentu, co z kolei pozwoli zostać pozytywnie zapamiętanym przez rekrutera. Pozwoli też na bezproblemowe zapoznanie się z CV – a pamiętaj, że im wnikliwiej pracodawca czy rekruter prześledzi Twoje CV, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę! Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym dowiesz się, jakich czcionek nie używać pod żadnym pozorem, z jakimi warto się zaprzyjaźnić oraz czy wszystkie informacje warto pisać tą samą czcionką.

Jaką czcionką pisać CV?

Każdy z nas chce stworzyć dobrze wyglądające i eleganckie CV. Czcionka powinna być zatem przede wszystkim czytelna. To absolutny klucz, którym powinniśmy się kierować. Nieczytelna czcionka w CV będzie trudna do rozszyfrowania – a pamiętaj, że rekruter takich CV ma często nawet kilkaset, więc nietrudno o zmęczenie. Bywa, że na jedno CV przypada jedynie 20-30 sekund. To właśnie dlatego CV są w pierwszym rzucie po prostu zeskanowywane wzrokiem przez rekruterów, a dopiero w momencie, kiedy przykują ich uwagę, są wnikliwiej czytane. Właśnie z tego powodu szata graficzna CV jak najbardziej powinna się wyróżniać, ale już czcionka powinna być jak najprostsza i jak najbardziej czytelna. Przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych czcionek do CV. Sprawdź, jakie są nasze typy!

Czcionka w CV – Calibri

Calibri jest domyślną czcionką programu Microsoft Word – i nic dziwnego, to bardzo czytelny i profesjonalnie wyglądający font. Jest to jej zaleta, ale również wada. Czcionka jest przez to bardzo popularna i z pewnością nie nadaje się do wyróżnienia poszczególnych informacji czy nagłówków.

Czcionka w CV – Helvetica

To jedna z najładniejszych czcionek bezszeryfowych, która nie tylko nie zmęczy nadmiernie wzroku rekrutera, ale pozwoli na odebranie Twojego CV jako eleganckiego i czytelnego. Nie jest ona jednak darmowa (no chyba że masz MacBooka).

Czcionka w CV – Verdana

Ta czcionka to absolutna klasyka gatunku. Nadmiernie się nie wyróżnia i pomaga sprawić, że CV będzie się całkiem przyjemnie czytało. To także… najbardziej ulubiona czcionka większości ludzi!

Czcionka w CV – Tahoma

Wielu rekruterów przyznaje, że najlepiej czyta im się teksty pisane właśnie tą czcionką. Nic dziwnego – wygląda ona ładnie i bardzo elegancko.

Czcionka w CV – Georgia

Warto wiedzieć, że tego fontu używa New York Times w swoim wydaniu online. Świetnie się czyta w wersji elektronicznej i pozwala zachować czytelność CV. Jej wadą jest jednak spora popularność.

Od jakich fontów trzymać się z daleka?

Omówiliśmy już, jakie czcionki w CV warto wykorzystać. Jednak są też takie, od których powinniśmy trzymać się jak najdalej. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy tę niechlubną listę!

Czcionka w CV – Times New Roman

Roman jest po prostu… nudny! To czcionka tak popularna, że rekruterzy na jej widok ziewają ze znudzenia – możesz być pewny/a!

Czcionka w CV  – Impact

Czcionka wyglądająca nieprofesjonalnie i zdecydowanie męcząca wzrok. Unikaj jej nawet w nagłówkach!

Czcionka w CV  – Comic Sans MS

Na temat tego fontu powstało już wiele memów krążących nie tylko między grafikami. Comis Sans MS należy do grona nie tylko najbardziej popularnych fontów na świecie, ale także tych znienawidzonych. Wygląda dziecinnie i karykaturalnie, a w dodatku sprawia, że tekst staje się nieczytelny. Wzbudza tak skrajne emocje, że lepiej go po prostu nie używać.

Czcionka w CV  – Papyrus i inne czcionki kaligraficzne

Tego typu czcionki mają tyle osobowości, że zamiast podkreślić Twoją kreatywność, jedynie rozdrażnią osobę, która próbuje skupić się na informacjach zawartych w Twoim CV.

Nie tylko czcionka w CV ma znaczenie

Oprócz doboru odpowiedniej czcionki do CV bardzo ważnymi elementami są również jej wielkość, kolor czy zabiegi „upiększające” pod postacią justowania, kapitalików i wersalików. Rozmiar powinien oscylować wokół 10-11, a kolor wcale nie musi być czarny – doskonale wyglądają również ciemne odcienie szarego. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z rozmiarem czcionki. Zbyt mała pozwoli Ci upchnąć wszystkie informacje, to prawda, ale skutecznie zniechęci rekrutera do ich przeczytania. Z kolei zbyt duża czcionka w CV niepotrzebnie rozwlecze dokument ponad miarę i będzie świadczyć… o Twoim niewielkim doświadczeniu! Dodatkowo dla lepszego odbioru całego CV koniecznie stosuj akapity, które pomogą rekruterowi rozeznać się w układzie dokumentu.

Jedna czcionka w CV czy kilka?

Generalnie czcionka w CV powinna być taka sama w całym dokumencie, jednak nagłówki warto podkreślić bardziej wyboldowanym fontem, który zwróci uwagę rekrutera na ważne Twoim zdaniem informacje. Pamiętaj jednak, że cały dokument powinien być spójny – dzięki temu rekruter przeczyta go znacznie szybciej. No i absolutnie nie stosuj clipartów, czcionek we wszystkich kolorach tęczy oraz obrazków. Aplikując na stanowiska związane z social mediami, możesz pozwolić sobie na wzbogacenie swojego CV ikonami, ale nie przesadzaj z ich nadmiarem.

Niestety, niewielu kandydatów poświęca czas na dopracowanie być może najważniejszego (bo rzutującego na pierwsze wrażenie) aspektu CV – typografii. Jak z tej perspektywy powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane CV?

Sztuka składania tekstu

Czym jest typografia? W dużym uproszczeniu jest to termin, który obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem liter, układem tekstu na drukowanej stronie czy estetyką i szatą graficzną danej publikacji. Wiedza z zakresu typografii jest na co dzień wykorzystywana przez projektantów przy tworzeniu np. książek, czasopism, plakatów, stron internetowych czy nawet opakowań. Głównym celem typografii jest, by dany tekst był czytelny, zrozumiały, a także estetyczny.

Jaki jednak ma to związek z poszukiwaniami pracy i przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych? Zrozumiałe jest, że nie każdy kandydat posiada odpowiednią wiedzę – i wykształcenie – by przygotować CV w pełni profesjonalny sposób. Być może,  ale warto mieć świadomość,  że o tym, czy nasza aplikacja zainteresuje potencjalnego pracodawcę często decyduje jeden rzut oka rekrutera. Ten zaś każdego dnia ma do czynienia z dziesiątkami, jeśli nie setkami podobnych do siebie dokumentów. Typografia może zatem pomóc w wyróżnieniu się z tłumu. Czytaj także: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?

CV czcionka

O czym należy pamiętać, przygotowując CV zgodnie z zasadami typografii? Przede wszystkim sprawdź tekst pod kątem pisowni i literówek. Wydawałoby się, że to drobny detal, ale poprawność językowa rzutuje na odbiór całości dokumentu, a wielu kandydatów wciąż nie przywiązuje wagi do takich szczegółów.

W następnej kolejności zastanów się nad ogólnym układem dokumentu. Czy najważniejsze informacje umieściłeś na początku? Jak podzielisz tekst na sekcje? Czy zastosujesz układ z jedną, czy dwoma kolumnami? Czy wyróżnisz w jakiś sposób swoje dane kontaktowe? Poświęć chwilę, by zastanowić się nad tymi decyzjami.

Pamiętaj także, że tekst nie może być zbyt skondensowany, by nie przytłaczał czytelnika i nie utrudniał zrozumienia informacji. By temu przeciwdziałać, dobierz odpowiednio szerokie marginesy i interlinię. Dopilnuj też, by rozmiar nagłówków nie był zbyt duży w stosunku do głównego tekstu. Układ strony powinien pozostawać w równowadze, pozostawiać miejsce na „oddech”.

przykład projektu CV

Kolejną kwestią jest dobór kroju pisma. Wbrew pozorom, by sprawić żeby CV rzucało się w oczy, nie trzeba stosować „krzyczącego”, fantazyjnego fonta.  Wręcz przeciwnie – elegancki, czytelny i prosty krój zdziała tutaj cuda. Zrezygnuj z czcionek systemowych, które są wykorzystywane przez większość kandydatów. Zamiast nich, możesz wykorzystać takie fonty, jak: Garamond, Cambria, Avenir czy Lato. Unikaj natomiast zbyt ozdobnych lub pospolitych: Times New Roman, Arial, Comic Sans czy Brush Script.

Często pomijanym, a bardzo ważnym aspektem jest docelowy format, w jakim zapiszesz plik. Obecnie większość dokumentów aplikacyjnych istnieje jedynie w formie elektronicznej i tak też jest przesyłana. Ma to wiele zalet (chociażby oszczędność papieru), niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Jak bowiem upewnić się, że rekruter zobaczy nasze CV w takiej formie, w jakiej je zaprojektowaliśmy? Jeżeli zapiszesz dokument np. w popularnym formacie .docx, musisz liczyć się z tym, że istnieje wiele programów biurowych potrafiących go obsługiwać, ale nie każdy wyświetli go w ten sam sposób. Pieczołowicie przygotowany układ strony po prostu się „rozjedzie”. Dobrym wyjściem jest zatem zapisanie CV jako pliku PDF. W ten sposób zyskasz pewność, że dokument będzie wyglądał tak samo niezależnie od okoliczności, tak na monitorze, jak i na kartce papieru.

Wyróżnij się

Wykorzystując umiejętnie te kilka prostych zasad, możesz nie obawiać się, że twoje CV zaginie w tłumie innych aplikacji. Czytelny, schludny, elegancki i zrozumiały dokument nie odstraszy bowiem rekrutera. Bardziej niż pewne jest także, że twój wysiłek zostanie doceniony.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,67 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań