Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Rozmowa kwalifikacyjna? Nie daj się zaskoczyć!

Rozmowa kwalifikacyjna? Nie daj się zaskoczyć!
Poszukiwania pracy to nie tylko wysyłanie CV czy listów motywacyjnych – to również konieczność uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych. Jeżeli byłeś choć na jednym takim spotkaniu, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że trudno opanować stres.

Gdy działamy pod wpływem emocji, nie zawsze postępujemy racjonalnie. Skoro masz tylko kilkanaście minut, aby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę, musisz przygotować się do rozmowy, która cię czeka. Jak? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

1) Co wiesz o firmie, do której się wybierasz?

Skoro zaproszono cię na rozmowę kwalifikacyjną, to oznacza to, że osoba, która zapoznała się z przesłanymi przez ciebie dokumentami zainteresowała się twoją kandydaturą i chce cię lepiej poznać. Ty również powinieneś zdobyć informacje o firmie, do siedziby której się wybierasz. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • mając podstawową wiedzę o potencjalnym pracodawcy, będziesz mógł sformułować co najmniej kilka pytań – pamiętaj, że rekruter zarezerwuje kilka minut na twoje pytania, dzięki czemu będziesz mógł pozyskać niezbędne dla ciebie informacje,
  • możesz upewnić się, że jesteś zainteresowany rozmową kwalifikacyjną – aby się upewnić, wystarczy, że poczytasz informacje o firmie, do której wybierasz się na rozmowę,
  • będziesz mógł odpowiedzieć na pytanie rekrutera, czy widzisz się w strukturze firmy i w jaki sposób możesz pomóc w jej rozwoju.

Pozyskanie informacji o potencjalnym pracodawcy nie powinno sprawić ci większego kłopotu – większość aktualnie działających podmiotów ma stronę internetową.

2) Przypomnij sobie ogłoszenie

Rekruter mógł się do ciebie odezwać dzień po wysłaniu dokumentów aplikacyjnych. Wówczas doskonale pamiętasz ogłoszenie o pracę. Co jednak, jeżeli od momentu wysłania aplikacji do momentu zaproszenia na rozmowę minęły np. 3 miesiące? Dobrze, abyś w momencie odpowiadania na ogłoszenia, zapisywał sobie ich treść. Wówczas odnalezienie ogłoszenia nie będzie większym problemem.
Dlaczego warto zapoznać się treścią ogłoszenia? Ponieważ w ten sposób możesz jeszcze raz przeanalizować je, ale już pod kątem czekającej cię rozmowy. Jeżeli pracodawca poszukiwał osoby mówiącej płynnie w języku obcy, to możesz wywnioskować, że w czasie spotkania będziesz musiał udowodnić znajomość tego języka.

3) Przykładowe pytania i odpowiedzi

Na wielu serwisach znajdziesz przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z nimi, aby uniknąć zaskoczenia. Niemal każdy rekruter chce dowiedzieć się czegoś więcej o obowiązkach siedzącej przed nim osoby w poprzednich miejscach pracy. Część pytań może odnosić się do twoich kompetencji miękkich, jeszcze inne nawiązywać do twoich zawodowych planów na przyszłość. Jeżeli przygotujesz sobie odpowiedź na najpopularniejsze pytania, to nie będziesz nerwowo szukał najlepszej odpowiedzi – to pozwoli ci dobrze wypaść podczas spotkania z rekruterem i może przełożyć się na wynik rekrutacji.

A jak Ty przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna? Nie daj się zaskoczyć!
Ocena: 4.0, liczba głosów: 14

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.