Rozmowa kwalifikacyjna – poradnik dla przygotowujących się do rozmowy

Poszukiwania pracy to nie tylko wysyłanie CV czy listów motywacyjnych – to również konieczność uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych. Jeżeli byłeś choć na jednym takim spotkaniu, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że trudno opanować stres.

Gdy działamy pod wpływem emocji, nie zawsze postępujemy racjonalnie. Skoro masz tylko kilkanaście minut, aby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę, musisz przygotować się do rozmowy, która cię czeka. Jak? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek. Dzięki nim rozmowa rekrutacyjna okaże się błahostką.

Rozmowa o pracę – Co wiesz o firmie, do której się wybierasz?

Skoro zaproszono cię na rozmowę kwalifikacyjną, to oznacza to, że osoba, która zapoznała się z przesłanymi przez ciebie dokumentami zainteresowała się twoją kandydaturą i chce cię lepiej poznać. Ty również powinieneś zdobyć informacje o firmie, do siedziby której się wybierasz. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • mając podstawową wiedzę o potencjalnym pracodawcy, będziesz mógł sformułować co najmniej kilka pytań – pamiętaj, że rekruter zarezerwuje kilka minut na twoje pytania, dzięki czemu będziesz mógł pozyskać niezbędne dla ciebie informacje,
  • możesz upewnić się, że jesteś zainteresowany rozmową kwalifikacyjną – aby się upewnić, wystarczy, że poczytasz informacje o firmie, do której wybierasz się na rozmowę,
  • będziesz mógł odpowiedzieć na pytanie rekrutera, czy widzisz się w strukturze firmy i w jaki sposób możesz pomóc w jej rozwoju.

Pozyskanie informacji o potencjalnym pracodawcy nie powinno sprawić ci większego kłopotu – większość aktualnie działających podmiotów ma stronę internetową. Dodatkowo niektóre firmy prowadzą swoje fanpage’e w portalach społecznościowych, a byli i aktualni pracownicy chętnie dzielą się opiniami na temat zatrudnienia na różnego rodzaju forach. Dzięki tej wiedzy, rozmowa o pracę nie powinna sprawić Ci żadnego problemu.

Zrobienie dokładnego researchu na temat firmy, do której aplikujesz, nie tylko pozwoli Ci zyskać pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również pokaże Cię w pozytywnym świetle – jako osobę, która nie przyszła na rozmowę przypadkowo, która zna warunki panujące w firmie, która ma pomysły jak usprawnić różnego rodzaju procesy w przedsiębiorstwie i która widzi siebie na danym stanowisku.

Rozmowa rekrutacyjna – Przypomnij sobie ogłoszenie

Rekruter mógł się do ciebie odezwać dzień po wysłaniu dokumentów aplikacyjnych. Wówczas doskonale pamiętasz ogłoszenie o pracę. Co jednak, jeżeli od momentu wysłania aplikacji do momentu zaproszenia na rozmowę minęły na przykład 3 miesiące? Dobrze, abyś w momencie odpowiadania na ogłoszenia, zapisywał sobie ich treść. Wówczas odnalezienie ogłoszenia nie będzie większym problemem, a rozmowa rekrutacyjna okaże się banalnie prosta.

Warto stworzyć sobie na komputerze bazę danych z poszczególnymi dokumentami, pojawiającymi się w procesie rekrutacji. Od ogłoszenia (chociażby w formie screen shota), przez dokumenty aplikacyjne, aż po dokładny research, dotyczący danej firmy.

Dlaczego warto zapoznać się treścią ogłoszenia? Ponieważ w ten sposób możesz jeszcze raz przeanalizować je, ale już pod kątem czekającej cię rozmowy. Jeżeli pracodawca poszukiwał osoby mówiącej płynnie w języku obcy, to możesz wywnioskować, że w czasie spotkania będziesz musiał udowodnić znajomość tego języka. Jeżeli wskazał, iż mile widziana jest konieczność znajomości określonych ustaw lub regulacji, to warto sobie przypomnieć przed rozmową ich treść, aby móc odpowiedzieć na szczegółowe pytania. Jeżeli firma poszukuje osoby, do kierowania zespołem, być może rekruterzy będą chcieli sprawdzić kompetencje kierownicze i zdolności organizacyjne kandydata. Dzięki ogłoszeniu możesz oszacować, co niesie za sobą rozmowa kwalifikacyjna.

Rozmowa kwalifikacyjna – Dobre, pierwsze wrażenie

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto pomyśleć również o tym, co może nam pomóc zrobić dobre, pierwsze wrażenie. Jak wskazują bowiem statystyki 33 procent pracodawców już po pierwszych 90 sekundach wie, czy zatrudni danego pracownika. Pierwsze wrażenie jest zatem ogromną siłą, a jak powszechnie wiadomo „pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”.

Pierwszą i podstawową zasadą dobrego, pierwszego wrażenia jest schludny ubiór, który jednocześnie podkreśli posiadane zalety. Nawet jeżeli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną do miejsca, w którym nie obowiązuje szczególny dress code albo wręcz preferuje się „luźniejszy” styl ubierania, mimo wszystko powinniśmy zachować minimum elegancji. Zasada głosi, że lepiej ubrać się zbyt elegancko i formalnie, niż wyglądać nieprofesjonalnie.

Drugą regułą, obowiązującą w odniesieniu do dobrego, pierwszego wrażenia jest punktualność. Sprawdź, ile czasu potrzebujesz, aby przemieścić się na miejsce rozmowy kwalifikacyjnej i daj sobie nieco „zapasu”. Najlepiej pojawić się na rozmowie 5-10 minut przed spotkaniem. Nie wypada dotrzeć na miejsce ani wcześniej, ani później. Zresztą punktualność zapewni Ci też pewność siebie i komfort. Jeżeli wpadniesz spóźniony lub „na styku”, to z pewnością będziesz spocony, zestresowany, a stąd już prosta droga, aby „zawalić sprawę”.

Trzecim elementem, który powinien zawierać podręcznik pt. „rozmowa kwalifikacyjna poradnik„, jest to, abyś był uśmiechnięty i pewny siebie. Staraj się utrzymać kontakt wzrokowy z rekruterem. Pokaż, że swobodnie czujesz się w rozmowie i jesteś przygotowany na wszelkie pytania.

Często bagatelizowaną zasadą, związaną z przeprowadzaną rozmową kwalifikacyjną, jest również odpowiedni uścisk dłoni. Pamiętaj, że uścisk dłoni mówi bardzo wiele o człowieku. Nie może on być ani zbyt mocny, ani zbyt lekki. Zadbaj również o to, aby Twoje ręce nie były zimne i wilgotne.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania

Wiele osób, które czeka rozmowa kwalifikacyjna, nerwowo przeszukuje Internet, wpisując w wyszukiwarce hasło „rozmowa kwalifikacyjna pytania„. Jednak bez paniki! Na wielu serwisach znajdziesz przykładowe pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z nimi, aby uniknąć zaskoczenia. Niemal każdy rekruter chce dowiedzieć się czegoś więcej o obowiązkach siedzącej przed nim osoby w poprzednich miejscach pracy. Część pytań może odnosić się do twoich kompetencji miękkich, jeszcze inne nawiązywać do twoich zawodowych planów na przyszłość. Jeżeli przygotujesz sobie odpowiedź na najpopularniejsze pytania, to nie będziesz nerwowo szukał najlepszej odpowiedzi – to pozwoli ci dobrze wypaść podczas spotkania z rekruterem i może przełożyć się na wynik rekrutacji. O co najczęściej pytają rekruterzy?

„Czy może Pan/Pani powiedzieć coś o sobie?” – na to pytanie odpowiadaj krótko, zwięźle i na temat. Nikogo nie interesuje niekończąca się historia o posiadanych chomikach, które zdechły po dwóch latach, ani o pierwszym mleczaku, który Ci wypadł. Odpowiadając na to pytanie, wskazuj elementy, które są istotne pod kątem zawodowym. Możesz wskazać na doświadczenie zawodowe oraz dotychczasowe osiągnięcia.

„Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?” – przy tym pytaniu sprawdzi się dobry research firmy. Wybierzmy elementy z historii i działalności przedsiębiorstwa, które nam imponują i je wskażmy. Możemy powiedzieć o tym, że jest to interesująca firma, ponieważ istnieje na rynku od X roku, a zatem bardzo długo albo że firma zdobyła nagrodę X, co szczególnie wzbudziło Twoje zainteresowanie. Warto też podkreślić, że czujesz, że praca w tej właśnie firmie jest dla Ciebie dużą szansą na rozwój.

„Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?” – w kontekście tego pytania musisz przede wszystkim unikać narzekania na dotychczasowego pracodawcę. Jak mawia przysłowie „zły to ptak, co własne gniazdo kala”. Mówienie źle o poprzednim zatrudnieniu źle o nas świadczy. Na to pytanie powinniśmy raczej odpowiedzieć ogólnikowo i wymijająco, na przykład w ten sposób, iż „szukamy szansy na dalszy rozwój”.

„Jakiego poziomu wynagrodzenia Pan/Pani oczekuje” – oczywiście zarobki to temat rzeka. Określając wysokość potencjalnego wynagrodzenia powinniśmy być przede wszystkim uczciwi sami ze sobą. Musimy ustalić jaka kwota rzeczywiście nam odpowiada. Dodatkowo należy te oczekiwania skorygować poprzez uwzględnienie aktualnej sytuacji na rynku, poziomu płac w danej branży, posiadane doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności.

A jak Ty przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,33 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań