Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31579        SUBSKRYBUJE: 7317
Tematy, które interesują czytelników:  Nagroda jubileuszowa, Wymiar czasu pracy, Staż wynagrodzenie, Staż czy praktyka, Kompetencje zawodowe

Poszukując pracy w Chorzowie przygotuj swoją wizytówkę - jak poprawnie napisać CV?

Poszukując pracy w Chorzowie przygotuj swoją wizytówkę - jak poprawnie napisać CV?
Codziennie na portalach ogłoszeniowych pojawiają się setki, jeżeli nie tysiące nowych ogłoszeń. Poszukując pracy, z pewnością na nie zaglądasz. Przesyłając dokumenty aplikacyjne na adres wskazany w ogłoszeniu, faktycznie wysyłasz CV w formie elektronicznej. To zaś daje ci spore możliwości, jeżeli chodzi np. o szatę graficzną tego dokumentu.

Mimo że ten dokument ma rzucić się w oczy osobie przeglądającej aplikacje, to jednak musi zawierać szereg podstawowych informacji, na podstawie których zdecyduje ona, czy warto zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Poniżej znajdziesz kilka wartościowych wskazówek, które przydadzą ci, jeżeli właśnie tworzysz swoją wizytówkę.


Dlaczego warto zacząć od szaty graficznej?

Przygotowujesz CV? Zacznij od rozmieszczenia elementów i szaty graficznej. Żywe kolory sprawią, że dokument będzie wyróżniał się wśród innych. Właśnie dlatego możesz np. zastosować kolorowe kolumny, możesz wykorzystać kolory, aby oddzielić od siebie poszczególne sekcje. Uruchom swoją kreatywność, a jeżeli nie masz pomysłów, poszukaj rozwiązań, które zainspirują cię do stworzenia własnych rozwiązań.

Pracując nad szatą graficzną, pamiętaj, że rekruter będzie zapoznawał się z CV w wersji elektronicznej. Jeżeli jednak zainteresuje go twoja kandydatura, bo będziesz wyróżniał się doświadczeniem czy wykształceniem, zapewne wydrukuje on przygotowany przez ciebie dokument. Ponieważ w większości firm drukarki są czarno-białe, musisz zadbać o to, aby po wydrukowaniu dokument był czytelny.


Tradycyjnie zacząć od wykształcenia czy nie?

Sekcje w CV już dawno zostały zagospodarowane w sposób, które się przyjął i jest wykorzystywany do dnia dzisiejszego. Mowa o tym, że zacząć należy danych osobowych, następnie przedstawić swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W dalszej części CV umieszcza się informacje o kwalifikacjach i hobby. Całość należy zakończyć poprzez zamieszczenie w stopce zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przyglądając się współczesnym CV, nie sposób nie zauważyć, że standardowy układ dokument został zaburzony. Bardzo często dane osobowe wraz ze zdjęciem są umieszczane w kolumnie bocznej. W ten sposób kandydaci mogą nie tylko wskazać swoją datę urodzenia czy miejsce zamieszkania, lecz także np. podać adres prowadzonej strony internetowej.

Jeżeli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe, to również w tej kwestii można zauważyć odstępstwa od przyjętych standardów. Kandydaci informują rekrutera przede wszystkim o szczegółach swojego doświadczenia zawodowego. Takie rozwiązanie jest podyktowane tym, że pracodawcy coraz częściej w pierwszej kolejności zwracają uwagę na doświadczenie. Jeżeli twoje jest naprawdę imponujące, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś napisał w pierwszej kolejności właśnie o swoim doświadczeniu zawodowym.

To Cię powinno też zainteresować: Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?


Czy wskazanie hobby lub zainteresowań jest konieczne?

Trudno oczekiwać, aby ta sekcja była najważniejsza z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że możesz ją pominąć. Być może twoje zainteresowania uzupełniają twoje wykształcenie lub są ściśle związane z wykonywanym przez ciebie zawodem. W takiej sytuacji umieszczenie wzmianki o hobby lub zainteresowaniach jest bardzo dobrym pomysłem.

Masz nietypowe hobby? Wspominając o nim, przygotuj się na to, że pracodawca zapyta cię o nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Być może właśnie nieszablonowością i nietypowymi zainteresowaniami przekonasz ostatecznie pracodawcę do zaoferowania ci posady.

Oceń ten wpis
Poszukując pracy w Chorzowie przygotuj swoją wizytówkę - jak poprawnie napisać CV?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 24

Zobacz inne porady

Opinie

Ramka
2019-05-13, 14:13
Na twoim miejscu byłby naprawdę zirytowany, gdybym musiał codziennie czytać niezliczone aplikacje, zaczynając od „Niniejszym się ubiegam ...”. Zadaję sobie pytanie, kto może sobie pozwolić na poważne zastosowanie w dzisiejszej sytuacji na rynku szkoleniowym.
Batory
2019-05-04, 14:28
Nie trzeba schlebiać firmie ani chwalić się swoimi osiągnięciami. Skup się na tym, co nie zostało wskazane w głównym podsumowaniu lub podaj przydatne liczby.
Gala
2019-04-17, 14:59
Forma jest także ważna, informacje istotne, ale jak wszystko wspólnie współgra to wtedy jest najlepszy efekt. Warto jest zadbać o całą ksmetykę wysyłanych dokumentów.
Handzlik
2019-04-16, 17:49
Napisz tylko o tych osiągnięciach edukacyjnych i umiejętnościach, które będą przydatne dla ciebie w nowym miejscu pracy. Jeśli na tym etapie twoja kompetencja nie odpowiada pożądanej pozycji, jest to okazja do sporządzenia „karty kariery” i podzielenia się nią w liście motywacyjnym.
Adela
2019-04-05, 11:06
W Chorzowie da się znaleźć pracę, a jak nie tutaj to w Katowicach czy Bytomiu. Wiele firm posiada różne placówki i filie, a odległości między miastami są przecież bardzo małe.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.