Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32053        SUBSKRYBUJE: 7335
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Rozliczenie PIT, CV wzór

Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?

Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?
Zamieszczanie w CV zdjęć staje się coraz bardziej popularne. Poszukując pracy, z pewnością przeglądasz różne lokalne portale z ogłoszeniami o pracę. Być może zauważyłeś, że niektóre firmy wprost piszą, że oczekują od pracownika dołączenia do CV zdjęcia. Możliwe, że sam wielokrotnie zastanawiałeś się nad kwestią, która opcja okaże się korzystniejsza – CV ze zdjęciem czy bez. Poniżej staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w Curriculum Vitae pełni nasze zdjęcie oraz o czym warto pamiętać przy jego wyborze.

Prośba o dołączenie do CV zdjęcia pojawia się w wielu ofertach pracy. Taka praktyka zasadniczo jest nielegalna, bo pracodawcy nie mogą dyskryminować zarówno pracowników, jak i osób poszukujących zatrudnienia z uwagi na wygląd. Niemniej, popularność CV ze zdjęciem staje się trendem, zarówno ze strony osób aplikujących jak i samych rekruterów, tworzących oferty pracy.
 

CV ze zdjęciem - przyciąga wzrok rekrutera
 

Dzisiejszy rynek pracy, wymaga od poszukujących atrakcyjnego zatrudnienia kreatywności i umiejętności wyróżnienia się z tłumu. Jako osoba spędzająca sporo czasu na poszukiwaniu pracy, z pewnością zorientowałeś się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Ciekawe wizualnie i przyciągające wzrok CV może sprawić, że rekruter zapozna się z nim, zaś ty otrzymasz zaproszenie na rozmowę. Umieszczenie zdjęcia w tym dokumencie może zatem spełnić swoją rolę. Być może wychodząc z tego założenia, zdecydowałeś się, że za każdym razem będziesz wysyłał CV i list motywacyjny właśnie ze zdjęciem. Pamiętaj zatem, aby nie było to pierwsza lepsza fotografia.

Szata graficzna CV wraz z doborem kolorów odgrywa coraz ważniejszą rolę w procesie selekcji zgłoszeń i to właśnie fotografia najczęściej definiuje wygląd całego życiorysu. Najlepiej, abyś udał się do fotografa, który wykona ci profesjonalne zdjęcie, nie wykluczając zdjęcia portretowego czy też zdjęcia do dokumentów. Oczywiście możesz użyć posiadanego już zdjęcia o ile jest ono aktualne i spełnia podstawowe wymogi. Jaki typ fotografii może zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie i jak wybrać tę najodpowiedniejszą?
 

 Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze?
 

Pamiętajmy, że kreatywność w doborze zdjęcia do CV sprowadza się głównie do wybrania odpowiedniej fotografii. Wbrew mylnemu przekonaniu nie chodzi o ocenę osoby fotografowanej pod kątem jej cech fizycznych takich jak wzrost, waga czy rysy twarzy. Interesujące zdjęcie to takie, które posiada konkretny przekaz, mogący zapewnić nam wyróżnienie z grona konkurentów. Niektóre branże, zwłaszcza dziedziny kreatywne takie jak grafika komputerowa, projektowanie mody lub PR cenią sobie zdjęcia w CV, ściśle korespondujące ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. W większości przypadków warto jednak postawić na uniwersalizm, czyli zdjęcie budzące określone skojarzenia, zawsze określane jako korzystne. Jeżeli będziesz pamiętać, aby do zdjęcia założyć elegancką odzież, np. koszulę czy marynarkę, to z pewnością zrobisz dobre wrażenie. Wyprostowana postawa ciała, pewny wzrok, układ rąk oraz głowy, a nawet sposób uśmiechania się może wpływać na ocenę kandydata, pod względem cech osobowości i wywierać konkretne odczucia u rekrutera.
 

Jak wstawić zdjęcie do CV, żeby nie popełnić błędu?
 

Jeśli zdecydujemy się na stworzenie CV ze zdjęciem powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby wybrana przez nas fotografia spełniła niepisane normy i przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności dokumentu – a nie odwrotnie. Podstawą jest zamieszczenie zdjęcia aktualnego. Oczywiście, nie musi to być zdjęcie z danego roku czy miesiąca, warto jednak, aby przedstawiało naszą osobę jak najlepiej. Diametralne zmiany fryzury, operacje plastyczne, czy zamiana okularów na szkła kontaktowe, nie wspominając o rozbieżnościach oceny wieku,  mogą spowodować konsternację rekruterów podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Poważnym błędem, jest także wybór zdjęcia bardzo niskiej jakości, nierzadko rozmazanego, a nawet nieczytelnego. Dodanie go mija się z celem, co więcej wpływa negatywnie na obraz naszej osoby jako pracownika dokładnego i rzetelnego. Chociaż nie istnieją formalne wytyczne odnoszące się do wielkości zdjęcia i jego wykadrowania, trzeba uważać, aby nie przesadzić. Zbyt mała lub zbyt duża fotografia zaburza kompozycję graficzną całego CV. Podobnie, jeśli zdecydujemy się na szeroki kadr i ukazanie całej sylwetki. Wysyłając CV ze zdjęciem, warto postawić na sprawdzone sposoby prezentacji i skupienie się na pokazaniu twarzy, w tym oczu – ewentualnie ramion. W zestawieniu z jednolitym tłem otrzymujemy profesjonalną fotografię, bez dużego nakładu pracy.

W związku z powyższym, po wnikliwej analizie profilu oferty, na którą odpowiadamy, należy ocenić, jaki kontekst zdjęcia będzie odpowiedni. W większości przypadków najlepiej postawić na fotografię oficjalną. Wspomnienia z wakacji czy imprezy lub zdjęcie w towarzystwie osób trzecich to bardzo złe rozwiązanie, którego negatywny oddźwięk może wpłynąć nawet na stronę merytoryczną naszego CV.

Oczywiście pozostają kwestie podstawowe, takie jak nasz wygląd. Mimo, że zdjęcie w CV nie jest wyznacznikiem potencjału i szans kandydata otrzymanie posady, każdemu przyda się nieco krytycznego spojrzenia na to, jak na nim wyszliśmy. Niekorzystne zdjęcia niepotrzebnie zwracają uwagę na mało istotne rzeczy. Półprzymknięte oczy, święcąca się twarz, czy niechlujny ubiór, w danym momencie są przypadkiem, jednak zamieszczone w CV definiują nas na dłużej. Z drugiej strony młodsze pokolenia coraz częściej decydują się na przekłamanie rzeczywistości, poprzez korzystanie z filtrów upiększających, a nawet narzędzi do retuszowania zdjęć. Tym samym kandydat ukazuje, że większą wagę przykłada do własnego wyglądu, aniżeli umiejętności i może zniechęcić rekrutera, który czuje się oszukany.

Jak więc wstawić zdjęcie do CV, żeby sobie pomóc? Pamiętajmy, że zdjęcie w CV jest uzupełnieniem treści i nie powinno w żaden sposób jej przyćmiewać. Dlatego rozmiar, kolor i sam przekaz, muszą być na tyle zbilansowane, by zainteresować rekrutrera, a nie go odstraszyć.
 

Pracodawca może znaleźć Twoje zdjęcie w mediach społecznościowych
 

Co w sytuacji, gdy poszukujesz pracy, która nie będzie od ciebie wymagała kontaktu z klientami? Załóżmy, że starasz się o posadę na stanowisku grafika w dużej firmie. Na co dzień będziesz kontaktował się wyłącznie ze współpracownikami i przełożonymi. Czy w takiej sytuacji to, że dołączysz lub zrezygnujesz z dołączenia zdjęcia do CV będzie miało znaczenie?

Nawet jeśli nie CV ze zdjęciem, nie będzie wymagane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca nie prześwietlił profilu kandydata na portalach społecznościowych. Jest to bardzo popularne zachowania, gdyż jak tłumaczą pracodawcy i rekruterzy, fotografie z życia codziennego mogą powiedzieć bardzo dużo o przyszłym pracowniku. Nie ma w tym nic niewłaściwego, dlatego, że media społecznościowe w swojej istocie opierają się na publicznym udostępnianiu wizerunku oraz określonych treści - także prywatnych. Kandydaci, którzy mimo wszystko sprzeciwiają się takim praktykom, mogą ograniczyć dostęp do swojego konta lub zdecydować się na reorganizację całego profilu.

Jako specjalista z pewnością korzystasz z serwisów społecznościowych, które specjalizują się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Przykładami takich portalów są LinkedIn czy GoldenLine. Czy zamieściłeś tam zdjęcie? Jeżeli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalny pracodawca dotrze do niego. W efekcie nie ma różnicy, czy zdecydujesz się zamieścić fotografię z CV, czy też nie. Możesz jedynie zyskać, a ponieważ dziś stało się standardem wysyłanie aplikacji właśnie ze zdjęciem, powinieneś zdecydować się na taką opcję.
 

Kiedy zdjęcie ma znaczenie?
 

Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że istnieją zawody, które mają podstawy do konkretnej selekcji kandydatów, właśnie ze względu na określone cechy wyglądu. Jeżeli poszukujesz pracy w biurze, sklepie czy punkcie obsługi klienta, to zdjęcie zamieszczone w CV może ci pomóc w zdobyciu pracy. Dlaczego? Mając kontakt z klientami, musisz wyglądać schludnie, musisz również dbać o siebie. To właśnie pracodawcy poszukujący pracowników do pracy z klientem najczęściej są zainteresowani otrzymaniem od kandydatów dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem.

Nie powinno to Cię dziwić – w ten sposób mogą oni od razu odrzucić kandydatury osób, które mają np. tatuaże lub nietypową fryzurę. Mowa tu głównie o stanowiskach, które pełnia funkcję reprezentacyjną, świadczącą o kompetencjach pracowników. Przykładowo asystentka stomatologa powinna posiadać zdrowy uśmiech, kosmetyczka mieć zadbane dłonie, a trener personalny wyrzeźbione ciało.  Trzeba jednak pamiętać, że granice oceny, często są bardzo subiektywne, dlatego z reguły warto próbować aplikować na interesujące nas stanowisko, zwłaszcza jeśli potencjalne braki wynagradza wykształcenie, doświadczenie oraz kwalifikacje.

Czy warto zatem odpowiedzieć na takie ogłoszenie, przesyłając CV bez zdjęcia? Niestety, często jest to bardzo ryzykowne. Zdarza się, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń, CV ze zdjęciem są traktowane na preferencyjnych warunkach, z kolei podania bez fotografii są przeglądane tylko pobieżnie lub całkowicie się je odrzuca. Taka praktyka nie jest pochwalana, jednakże w występuje w wielu firmach. Według analityków rynku pracy i procesów rekrutacji, w obecnych czasach CV ze zdjęciem, z reguły posiada większy potencjał. Przede wszystkim daje możliwość wyróżnienia się wśród innych CV i przekazania dodatkowych informacji, mogących stanowić o przewadze kandydata.

Choć zdjęcie może wzbogacić CV, to masz prawo nie być przekonany do jego umieszczenia w dokumentach wysyłanych pracodawcy. Nikt nie może cię zmusić do tego, abyś takie dołączył, a ogłoszenia, w których pracodawcy żądają od kandydata zdjęcia, faktycznie łamią aktualnie obowiązujące przepisy prawa. CV ze zdjęciem to tylko i wyłącznie Twój wybór. Z kolei profity jakie może zapewnić umiejętnie dobrane zdjęcie, są na tyle obiecujące, że zawsze warto wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Oceń ten wpis
Zdjęcie do CV - dodawać czy nie?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

rooney
2019-05-13, 13:53
Publikacje są szczególnie uznawane w nauce. Każdy, kto potrafił już wyrobić sobie imię poprzez artykuły i artykuły w specjalistycznych czasopismach, nie powinien zostawiać tego bez echa.
Zadzior
2019-05-04, 13:43
Nie ma jednego modelu do pisania CV. Osoby rekrutujące z różnych sektorów gospodarki koncentrują swoją uwagę na różnych aspektach kwalifikacji kandydata i cechach osobistych.
Patrycja
2019-04-17, 13:42
Ja zawsze jak inni widzę stałe zdjęcie. Oczywiście co jakiś czas je aktualizuję, a nie że jak mam 30 lat to daje zdjęcie z matury. To chyba jest jednak oczywiste.
Marcin Kołotek
2019-04-16, 17:17
Ja w swoim cv mam zdjęcie z automatu. Jak widać są różn e klimaty w tym zakresie. Dobrze wiedzieć komu wysyłać cv ze zdjęciem. Tak to wygląda wszystko w realu.
Wojtek
2019-04-05, 10:19
Istnieją ogłoszenia o pracę gdzie rekruter wskazuje, że potrzebne jest zdjęcie do cv. Ja tam mam zdjęcie w swoim CV ale trzeba pamiętać o jego aktualizacji. No i samo cv warto na bieżąco aktualizować.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.