Zdjęcie do CV – dodawać czy nie?

Znalezienie ciekawego ogłoszenia na portalu, na którym ogłoszenia zamieszczają pracodawcy, jest momentem, w którym trzeba zacząć konstruować dokumenty aplikacyjne. Do tych należą CV i list motywacyjny. Podczas ich tworzenia, wielu osobom nasuwa się wątpliwość, czy w CV powinno znaleźć się zdjęcie. Wiele osób poszukujących zatrudnienia takowe zamieszcza, ale są też tacy, którzy są temu przeciwni. Czy rzeczywiście zdjęcie w CV jest konieczne?

Różne są stanowiska, gdy mowa o dodawaniu zdjęcia do CV. W sieci pojawiają się artykuły typu: „CV: pokaż mi swoje zdjęcie, a dam ci pracę” czy „Czy warto dodawać zdjęcie do CV?”, po których panuje burza pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami. Wymieniają się oni argumentami, jednak trudno jednoznacznie wyłonić zwycięzców tej debaty. W praktyce decyzja należy do samego zainteresowanego – może on dodać zdjęcie, może również z niego zrezygnować. Sprawdźmy więc na który wariant w dzisiejszych czasach lepiej się zdecydować?

Zamieszczanie w CV zdjęć staje się coraz bardziej popularne. Poszukując pracy, z pewnością przeglądasz różne lokalne portale z ogłoszeniami o pracę. Być może zauważyłeś, że niektóre firmy wprost piszą, że oczekują od pracownika dołączenia do CV zdjęcia. Możliwe, że sam wielokrotnie zastanawiałeś się nad kwestią, która opcja okaże się korzystniejsza – CV ze zdjęciem czy bez. Poniżej staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w Curriculum Vitae pełni nasze zdjęcie oraz o czym warto pamiętać przy jego wyborze.

Prośba o dołączenie do CV zdjęcia pojawia się w wielu ofertach pracy. Taka praktyka zasadniczo jest nielegalna, bo pracodawcy nie mogą dyskryminować zarówno pracowników, jak i osób poszukujących zatrudnienia z uwagi na wygląd. Niemniej, popularność CV ze zdjęciem staje się trendem, zarówno ze strony osób aplikujących jak i samych rekruterów, tworzących oferty pracy.

Czy w CV musi być zdjęcie?

Z prawnego punktu widzenia, pracodawca nie może odrzucić danej kandydatury tylko i wyłącznie ze względu na brak zdjęcia w CV. Nie ma więc powodów do obaw, że Twoja aplikacja nie zostanie rozpatrzona, bo nie masz w CV zdjęcia.. Musisz jednak pamiętać, że załączając zdjęcie do CV, ukazujesz się swojemu przyszłemu pracodawcy w pełniejszej wersji – obraz bowiem dopełnia to, co zawarte zostało w CV i liście motywacyjnym. Pozwala „wizualizować” sobie Twojemu potencjalnemu pracodawcy Ciebie, jako pracownika tej firmy. W związku z tym, że żyjemy w kulturze obrazu, a zdjęcia stanowią ważny element tego zjawiska, również do dokumentów formalnych coraz częściej załącza się właśnie fotografię.

Zatem odpowiadając na pytanie, czy w CV musi być zdjęcie, przyjmuje się obecnie stanowisko, że choć nie jest ono wymagane to jest pożądane przez wielu pracodawców. Trzeba jednak pamiętać o regułach, które głoszą jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze. Nie wszystko bowiem fotografie nadają się do dokumentów aplikacyjnych i mogą przekreślić Twoje szanse na owocny udział w rekrutacji.

CV ze zdjęciem – przyciąga wzrok rekrutera

Dzisiejszy rynek pracy, wymaga od poszukujących atrakcyjnego zatrudnienia kreatywności i umiejętności wyróżnienia się z tłumu. Jako osoba spędzająca sporo czasu na poszukiwaniu pracy, z pewnością zorientowałeś się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Ciekawe wizualnie i przyciągające wzrok CV może sprawić, że rekruter zapozna się z nim, zaś ty otrzymasz zaproszenie na rozmowę. Umieszczenie zdjęcia w tym dokumencie może zatem spełnić swoją rolę. Być może wychodząc z tego założenia, zdecydowałeś się, że za każdym razem będziesz wysyłał CV i list motywacyjny właśnie ze zdjęciem. Pamiętaj zatem, aby nie było to pierwsza lepsza fotografia.

Szata graficzna CV wraz z doborem kolorów odgrywa coraz ważniejszą rolę w procesie selekcji zgłoszeń i to właśnie fotografia najczęściej definiuje wygląd całego życiorysu. Najlepiej, abyś udał się do fotografa, który wykona ci profesjonalne zdjęcie, nie wykluczając zdjęcia portretowego czy też zdjęcia do dokumentów. Oczywiście możesz użyć posiadanego już zdjęcia o ile jest ono aktualne i spełnia podstawowe wymogi. Jaki typ fotografii może zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie i jak wybrać tę najodpowiedniejszą?

 Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze?

Decydując się za załączenie zdjęcia do CV, trzeba zadbać o to, aby było ono aktualne. Nie należy więc zamieszczać w nim zdjęcia do prawa jazdy sprzed 8 lat ani takiego, gdzie miało się bardzo odmienny wygląd. Zdjęcie też powinno być udane – nie możesz być na nim blady, zmęczony czy zły. Wybierz takie, gdzie wyglądasz ładnie, delikatnie się uśmiechasz i widać na nim Twoje pozytywne nastawienie. Zdjęcie w CV daje bowiem możliwość zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na osobie, która przegląda dokumenty i prowadzi proces rekrutacji.

Do CV lepiej jest załączyć zdjęcie portretowe, aniżeli takie, gdzie widać całą sylwetkę. Może być zarówno kolorowe, jak i biało – czarne. Nie ma w tej kwestii odgórnych wytycznych. Najważniejsze, aby było to zdjęcie wysokiej jakości, wyraźne i odpowiednie do sytuacji. Nie zaleca się wrzucania zdjęć zabawnych, selfie czy z innymi osobami. Wybór zdjęcia do CV powinien też być dostosowany do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy. Jeśli jest to urząd czy inne, poważne miejsce – lepiej postawić na klasyczne zdjęcie portretowe. Najbezpieczniejsze będzie takie, które zamieszcza się w dokumentach, np. dowodzie osobistym czy paszporcie. Jeśli natomiast jest to kreatywna agencja reklamowa – wówczas zdjęcie może być bardziej swobodne, na przykład w casualowej odzieży czy na ciekawym tle. Niezależnie jednak od branży, zdjęcie w żadnym wypadku nie powinno być wulgarne, mieć charakteru pornograficznego ani przesadnie frywolne. Poczucie humoru i bycie sobą jest w cenie, niemniej należy zachować zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy, że kreatywność w doborze zdjęcia do CV sprowadza się głównie do wybrania odpowiedniej fotografii. Wbrew mylnemu przekonaniu nie chodzi o ocenę osoby fotografowanej pod kątem jej cech fizycznych takich jak wzrost, waga czy rysy twarzy. Interesujące zdjęcie to takie, które posiada konkretny przekaz, mogący zapewnić nam wyróżnienie z grona konkurentów. Niektóre branże, zwłaszcza dziedziny kreatywne takie jak grafika komputerowa, projektowanie mody lub PR cenią sobie zdjęcia w CV, ściśle korespondujące ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. W większości przypadków warto jednak postawić na uniwersalizm, czyli zdjęcie budzące określone skojarzenia, zawsze określane jako korzystne. Jeżeli będziesz pamiętać, aby do zdjęcia założyć elegancką odzież, np. koszulę czy marynarkę, to z pewnością zrobisz dobre wrażenie. Wyprostowana postawa ciała, pewny wzrok, układ rąk oraz głowy, a nawet sposób uśmiechania się może wpływać na ocenę kandydata, pod względem cech osobowości i wywierać konkretne odczucia u rekrutera.

Selfie w CV? Czy to dobry pomysł?

Czy wiesz, że pierwszy autoportret został wykonany już w 1839 r. przez Roberta Corneliusa? Wiele lat jednak musiało upłynąć, zanim pojawiło się selfie. Dziś wykonuje się je najczęściej za pomocą telefonu komórkowego. Nie bez powodu też takie autoportrety wiąże się z mediami społecznościowymi – to właśnie tam są one najczęściej publikowane.

Obok selfie, na którym pojawia się wyłącznie jedna osoba, nie można zapomnieć o grupowych selfie, czyli zdjęciach, na których jest co najmniej kilka osób. Niezależnie od tego, czy zrobisz takie zdjęcia i publikujesz je w mediach społecznościowych, czy też pozostawiasz je wyłącznie dla siebie, musisz wiedzieć, że selfie w CV nie prezentuje się profesjonalnie.

Selfie w CV? Chyba, że nie chcesz otrzymać pracy

Trudno zrobić profesjonalne selfie. Co więcej, takie zdjęcia jednoznacznie kojarzą się z mediami społecznościowymi. Z tego też względu nie powinieneś liczyć, że zamieszczając taką fotografię w oficjalnych dokumentach przesyłanych do firmy poszukującej pracownika, zostaniesz potraktowany poważnie. Mówiąc wprost – to kiepskie rozwiązanie, aby umieścić selfie w CV.

Choć trudno w to uwierzyć, niektóre osoby poszukujące zatrudnienia stawiają nie na selfie, ale… selfie grupowe. Jak łatwo się domyśleć, takie dokumenty również szybko lądują w niszczarce, o ile są w ogóle drukowane.

Co zamiast selfie, czyli jak zrobić dobre zdjęcie do CV?

Nie ma wymogu, aby w CV zamieszczać zdjęcie. Musisz jednak wiedzieć, że przyjęło się, że dokumenty właśnie ze zdjęciem są przesyłane na wskazany przez pracodawcę adres mailowy. Jeżeli zatem nie chcesz odstawać, to zamieszczenie fotografii w przygotowanych dokumentach aplikacyjnych to dobry pomysł – wyjaśnia specjalista portalu praca-katowice.info.

Co zamiast selfie? Najlepiej, abyś zainwestował w profesjonalne zdjęcie, jak np. do dowodu. Możesz również zdać się na specjalistę – fotografa, który wykona fotografię biznesową. Taką z powodzeniem będziesz mógł dołączyć do CV. Takie zdjęcie może być zarówno w kolorze, może być również czarno-białe.

Jak wstawić zdjęcie do CV, żeby nie popełnić błędu?

Jeśli zdecydujemy się na stworzenie CV ze zdjęciem powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby wybrana przez nas fotografia spełniła niepisane normy i przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności dokumentu – a nie odwrotnie. Podstawą jest zamieszczenie zdjęcia aktualnego. Oczywiście, nie musi to być zdjęcie z danego roku czy miesiąca, warto jednak, aby przedstawiało naszą osobę jak najlepiej. Diametralne zmiany fryzury, operacje plastyczne, czy zamiana okularów na szkła kontaktowe, nie wspominając o rozbieżnościach oceny wieku,  mogą spowodować konsternację rekruterów podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Poważnym błędem, jest także wybór zdjęcia bardzo niskiej jakości, nierzadko rozmazanego, a nawet nieczytelnego. Dodanie go mija się z celem, co więcej wpływa negatywnie na obraz naszej osoby jako pracownika dokładnego i rzetelnego. Chociaż nie istnieją formalne wytyczne odnoszące się do wielkości zdjęcia i jego wykadrowania, trzeba uważać, aby nie przesadzić. Zbyt mała lub zbyt duża fotografia zaburza kompozycję graficzną całego CV. Podobnie, jeśli zdecydujemy się na szeroki kadr i ukazanie całej sylwetki. Wysyłając CV ze zdjęciem, warto postawić na sprawdzone sposoby prezentacji i skupienie się na pokazaniu twarzy, w tym oczu – ewentualnie ramion. W zestawieniu z jednolitym tłem otrzymujemy profesjonalną fotografię, bez dużego nakładu pracy.

W związku z powyższym, po wnikliwej analizie profilu oferty, na którą odpowiadamy, należy ocenić, jaki kontekst zdjęcia będzie odpowiedni. W większości przypadków najlepiej postawić na fotografię oficjalną. Wspomnienia z wakacji czy imprezy lub zdjęcie w towarzystwie osób trzecich to bardzo złe rozwiązanie, którego negatywny oddźwięk może wpłynąć nawet na stronę merytoryczną naszego CV.

Oczywiście pozostają kwestie podstawowe, takie jak nasz wygląd. Mimo, że zdjęcie w CV nie jest wyznacznikiem potencjału i szans kandydata otrzymanie posady, każdemu przyda się nieco krytycznego spojrzenia na to, jak na nim wyszliśmy. Niekorzystne zdjęcia niepotrzebnie zwracają uwagę na mało istotne rzeczy. Półprzymknięte oczy, święcąca się twarz, czy niechlujny ubiór, w danym momencie są przypadkiem, jednak zamieszczone w CV definiują nas na dłużej. Z drugiej strony młodsze pokolenia coraz częściej decydują się na przekłamanie rzeczywistości, poprzez korzystanie z filtrów upiększających, a nawet narzędzi do retuszowania zdjęć. Tym samym kandydat ukazuje, że większą wagę przykłada do własnego wyglądu, aniżeli umiejętności i może zniechęcić rekrutera, który czuje się oszukany.

Jak więc wstawić zdjęcie do CV, żeby sobie pomóc? Pamiętajmy, że zdjęcie w CV jest uzupełnieniem treści i nie powinno w żaden sposób jej przyćmiewać. Dlatego rozmiar, kolor i sam przekaz, muszą być na tyle zbilansowane, by zainteresować rekrutera, a nie go odstraszyć.

Zdjęcie do CV? Tylko twarzy, nie całej sylwetki

Przygotowując CV czy list motywacyjny (do tego również możesz dołączyć swoje zdjęcie), musisz pamiętać, aby fotografia była stosunkowo niewielka. Właśnie z tego względu przyjęło się, że zamiast fotografii całej sylwetki, z powodzeniem wystarczy zdjęcie twarzy. Mimo że zdjęcie nie przedstawia całej twojej sylwetki, to wybierając się do fotografa, nie powinieneś zapomnieć o eleganckim ubiorze. Najlepiej, abyś ubrał koszulę lub nawet pokusił się o krawat. W ten sposób będziesz prezentować się elegancko i poważnie. Kobiety powinny zadbać nie tylko o strój, lecz także makijaż. Zbyt wyrazisty nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo nie warto wpadać w przesadę, jeżeli chodzi o ilość biżuterii. Delikatne, małe kolczyki? Owszem, ale wówczas już zrezygnuj z pozostałych ozdób.

Pracodawca może znaleźć Twoje zdjęcie w mediach społecznościowych

Co w sytuacji, gdy poszukujesz pracy, która nie będzie od ciebie wymagała kontaktu z klientami? Załóżmy, że starasz się o posadę na stanowisku grafika w dużej firmie. Na co dzień będziesz kontaktował się wyłącznie ze współpracownikami i przełożonymi. Czy w takiej sytuacji to, że dołączysz lub zrezygnujesz z dołączenia zdjęcia do CV będzie miało znaczenie?

Nawet jeśli nie CV ze zdjęciem, nie będzie wymagane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca nie prześwietlił profilu kandydata na portalach społecznościowych. Jest to bardzo popularne zachowania, gdyż jak tłumaczą pracodawcy i rekruterzy, fotografie z życia codziennego mogą powiedzieć bardzo dużo o przyszłym pracowniku. Nie ma w tym nic niewłaściwego, dlatego, że media społecznościowe w swojej istocie opierają się na publicznym udostępnianiu wizerunku oraz określonych treści – także prywatnych. Kandydaci, którzy mimo wszystko sprzeciwiają się takim praktykom, mogą ograniczyć dostęp do swojego konta lub zdecydować się na reorganizację całego profilu.

Jako specjalista z pewnością korzystasz z serwisów społecznościowych, które specjalizują się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Przykładami takich portalów są LinkedIn czy GoldenLine. Czy zamieściłeś tam zdjęcie? Jeżeli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalny pracodawca dotrze do niego. W efekcie nie ma różnicy, czy zdecydujesz się zamieścić fotografię z CV, czy też nie. Możesz jedynie zyskać, a ponieważ dziś stało się standardem wysyłanie aplikacji właśnie ze zdjęciem, powinieneś zdecydować się na taką opcję.

Kiedy zdjęcie ma znaczenie?

Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że istnieją zawody, które mają podstawy do konkretnej selekcji kandydatów, właśnie ze względu na określone cechy wyglądu. Jeżeli poszukujesz pracy w biurze, sklepie czy punkcie obsługi klienta, to zdjęcie zamieszczone w CV może ci pomóc w zdobyciu pracy. Dlaczego? Mając kontakt z klientami, musisz wyglądać schludnie, musisz również dbać o siebie. To właśnie pracodawcy poszukujący pracowników do pracy z klientem najczęściej są zainteresowani otrzymaniem od kandydatów dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem.

Nie powinno to Cię dziwić – w ten sposób mogą oni od razu odrzucić kandydatury osób, które mają np. tatuaże lub nietypową fryzurę. Mowa tu głównie o stanowiskach, które pełnia funkcję reprezentacyjną, świadczącą o kompetencjach pracowników. Przykładowo asystentka stomatologa powinna posiadać zdrowy uśmiech, kosmetyczka mieć zadbane dłonie, a trener personalny wyrzeźbione ciało.  Trzeba jednak pamiętać, że granice oceny, często są bardzo subiektywne, dlatego z reguły warto próbować aplikować na interesujące nas stanowisko, zwłaszcza jeśli potencjalne braki wynagradza wykształcenie, doświadczenie oraz kwalifikacje.

Czy warto zatem odpowiedzieć na takie ogłoszenie, przesyłając CV bez zdjęcia? Niestety, często jest to bardzo ryzykowne. Zdarza się, że w przypadku dużej ilości zgłoszeń, CV ze zdjęciem są traktowane na preferencyjnych warunkach, z kolei podania bez fotografii są przeglądane tylko pobieżnie lub całkowicie się je odrzuca. Taka praktyka nie jest pochwalana, jednakże w występuje w wielu firmach. Według analityków rynku pracy i procesów rekrutacji, w obecnych czasach CV ze zdjęciem, z reguły posiada większy potencjał. Przede wszystkim daje możliwość wyróżnienia się wśród innych CV i przekazania dodatkowych informacji, mogących stanowić o przewadze kandydata.

Gdy decydujesz się na zdjęcie

potencjalnemu pracodawcy przedstawiasz się w sposób pełniejszy. Każdy z nas lubi wiedzieć, z kim rozmawia i zasada ta odnosi się również do rekrutacji na konkretne stanowisko. Dodając fotografię do CV,  możesz po prostu lepiej się zaprezentować.

Decydując się na zdjęcie powinieneś chwilę poświęcić na dobór właściwego. Jest kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać. Zdjęcie zamieszczone w dokumentach aplikacyjnych musi być przede wszystkim profesjonalne – nie możesz sobie pozwolić na fotografię np. z wakacji. Niekoniecznie też musi być to zdjęcie takie, jak do dowodu osobistego, dobrze jednak, byś na zdjęciu nie miał na sobie np. koszulki w kwiatki.

Jeżeli chcesz zainwestować w swoje CV, to możesz zdecydować się na profesjonalne zdjęcie. Gdy takie wykona fotograf, możesz mieć pewność, że będziesz się prezentować wyjątkowo dobrze.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy zdjęcie ma być w kolorze, czy lepiej, by było czarno-białe. I tu nie ma zasady – decydujesz Ty. Jeżeli uważasz, że lepiej prezentujesz się na zdjęciach czarno-białych, to dołącz takie. Pamiętaj przy tym, że w większości firm nie ma kolorowych drukarek – nawet, gdy rekruter zdecyduje się wydrukować twoje CV czy list motywacyjny, to zdjęcie będzie czarno-białe.

Gdy rezygnujesz ze zdjęcia

wcale nie musisz pozbawiać się szansy na zdobycie zatrudnienia. Wielu pracodawców nie zwraca uwagi na wygląd zewnętrzny swoich pracowników – tak zresztą powinno być. Twoja aparycja nie ma znaczenia, jeżeli masz pracować np. w callcenter i nie będziesz miał bezpośredniego kontaktu z klientami.

CV bez zdjęcia są mniej popularne, ale nie oznacza to, że pracodawcy takich nie otrzymują. Gdy rezygnujesz z dodania fotografii, to powinieneś pamiętać o tym, by postawić na graficzne wyróżnienie przygotowanych dokumentów. Dlaczego? CV bez zdjęcia to kartka zadrukowana literami – dla pracodawcy niczym się ona nie wyróżnia. Tymczasem doskonale wiadomo, że to sposób zaprezentowania wiadomości i odbiór dokumentu przez rekrutera ma znaczenie dla tego, czy zapozna się on z jego treścią. Graficzne wyróżnienia czy zastosowanie kolorów pozwoli ci przełamać czarno-białą monotonię dokumentu.

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się dodać do CV czy listu motywacyjnego zdjęcie, pamiętaj, aby Twoje dokumenty prezentowały się schludnie i były napisane poprawną polszczyzną. Załączenie zdjęcia to kwestia drugorzędna w tym wypadku. Dla jednych pracodawców istotna, dla drugich mniej – decyzja należy do Ciebie.

Choć zdjęcie może wzbogacić CV, to masz prawo nie być przekonany do jego umieszczenia w dokumentach wysyłanych pracodawcy. Nikt nie może cię zmusić do tego, abyś takie dołączył, a ogłoszenia, w których pracodawcy żądają od kandydata zdjęcia, faktycznie łamią aktualnie obowiązujące przepisy prawa. CV ze zdjęciem to tylko i wyłącznie Twój wybór. Z kolei profity jakie może zapewnić umiejętnie dobrane zdjęcie, są na tyle obiecujące, że zawsze warto wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,00 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań