NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Czy zamieszczać zdjęcie w CV?

Czy zamieszczać zdjęcie w CV?

Poszukując pracy, z pewnością przeglądasz różne lokalne portale z ogłoszeniami o pracę. Być może zauważyłeś, że niektóre firmy wprost piszą, że oczekują od pracownika dołączenia do CV zdjęcia.

Taka praktyka zasadniczo jest nielegalna, bo pracodawcy nie mogą dyskryminować zarówno pracowników, jak i osób poszukujących zatrudnienia z uwagi na wygląd. Czy warto zatem odpowiedzieć na takie ogłoszenie, przesyłając CV bez zdjęcia?


CV, które przyciąga wzrok

Jako osoba spędzająca sporo czasu na poszukiwaniu pracy, z pewnością zorientowałeś się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Ciekawe wizualnie i przyciągające wzrok CV może sprawić, że rekruter zapozna się z nim, zaś ty otrzymasz zaproszenie na rozmowę. Umieszczenie zdjęcia w tym dokumencie może zatem spełnić swoją rolę. Być może wychodząc z tego założenia, zdecydowałeś się, że za każdym razem będziesz wysyłał CV i list motywacyjny właśnie ze zdjęciem. Pamiętaj zatem, aby nie było to pierwsza lepsza fotografia. Najlepiej, abyś udał się do fotografa, który wykona ci profesjonalne zdjęcie.

Choć zdjęcie może wzbogacić CV, to możesz nie być przekonany do jego umieszczenia w dokumentach wysyłanych pracodawcy. Nikt nie może cię zmusić do tego, abyś takie dołączył, a ogłoszenia, w których pracodawcy żądają od kandydata zdjęcia, faktycznie łamią aktualnie obowiązujące przepisy prawa.

 

Kiedy zdjęcie ma znaczenie?

Jeżeli poszukujesz pracy w biurze, sklepie czy punkcie obsługi klienta, to zdjęcie zamieszczone w CV może ci pomóc w zdobyciu pracy. Dlaczego? Mając kontakt z klientami, musisz wyglądać schludnie, musisz również dbać o siebie. Jeżeli będziesz pamiętać, aby do zdjęcia założyć elegancką odzież, np. koszulę czy marynarkę, to z pewnością zrobisz dobre wrażenie.

To właśnie pracodawcy poszukujący pracowników do pracy z klientem najczęściej są zainteresowani otrzymaniem od kandydatów dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem. Nie powinno to cię dziwić – w ten sposób mogą oni od razu odrzucić kandydatury osób, które mają np. tatuaże lub nietypową fryzurę.


Praca na zapleczu? Pracodawca może zdobyć twoje zdjęcie…

Co w sytuacji, gdy poszukujesz pracy, która nie będzie od ciebie wymagała kontaktu z klientami? Załóżmy, że starasz się o posadę na stanowisku grafika w dużej firmie. Na co dzień będziesz kontaktował się wyłącznie ze współpracownikami i przełożonymi. Czy w takiej sytuacji to, że dołączysz lub zrezygnujesz z dołączenia zdjęcia do CV będzie miało znaczenie?

Jako specjalista z pewnością korzystasz z serwisów społecznościowych, które specjalizują się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Przykładami takich portalów są LinkedIn czy GoldenLine. Czy zamieściłeś tam zdjęcie? Jeżeli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalny pracodawca dotrze do niego. W efekcie nie ma różnicy, czy zdecydujesz się zamieścić fotografię z CV, czy też nie. Możesz jedynie zyskać, a ponieważ dziś stało się standardem wysyłanie aplikacji właśnie ze zdjęciem, powinieneś zdecydować się na taką opcję.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018