Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak szukać, aby znaleźć pracę?

Jak szukać, aby znaleźć pracę?
Postukiwania pracy nie są łatwe, ale nie oznacza to, że muszą trwać wiele miesięcy. Zorientuj się, co pomoże ci wyróżnić ci się wśród pozostałych kandydatów i zagwarantuje ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Informacje na temat aktualnej stopy bezrobocia publikuje GUS. Na koniec stycznia 2016 r. stopa bezrobocia wynosiła 10,3%. To mniej niż w zeszłym roku – wówczas pod koniec stycznia stopa bezrobocia wynosiła 11,9%. Oznacza to, że miejsc pracy w Polsce przybyło. Jeżeli szukasz pracy i mimo dobrych wieści płynących z rynku, nie udaje ci się znaleźć zatrudnienia, to czas dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób poszukujesz pracy.


Jak wyglądają twoje dokumenty aplikacyjne?

Przyjęło się, że kandydaturę na stanowisko zgłaszamy przez wysłanie CV lub CV wraz z listem motywacyjnym. Drugiego dokumentu nie wymagają wszyscy pracodawcy – najczęściej ci, którzy poszukują pracowników na stanowiska kierownicze. Mimo że na temat dokumentów aplikacyjnych napisano setki, jeżeli nie tysiące artykułów, to jednak wciąż wiele osób popełnia ten sam błąd – wysyła to samo CV lub list motywacyjny w odpowiedzi na różne ogłoszenia. Niestety, w ten sposób najłatwiej popełnić błąd, który sprawi, że nasza kandydatura zostanie skreślona już na pierwszym etapie rekrutacji.

Jeżeli mowa o sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, to powinieneś nie tylko poświęcić czas na przygotowanie zestawu dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na poszczególne aplikacje, lecz także unikać utartych zwrotów. Takie bowiem obniżają wartość twojego CV. Postaw się w sytuacji rekrutera – czy rzeczywiście chciałbyś przeczytać dziesiątki, jeżeli nie setki podobnych dokumentów?

Chcąc wyróżnić swoją kandydaturę, powinieneś pamiętać m.in. o referencjach. Dołączając takie do przygotowanych dokumentów, możesz zainteresować rekrutera. Z pewnością wzbudzisz jego zaufanie – przecież sam zaprosiłbyś na spotkanie osobę, która jest polecana przez innych, prawda?


Czy wiesz, gdzie szukać pracy?

Poszukiwanie pracy może zająć kilka dni, kilka tygodni czy nawet miesięcy. Wiele zależy od tego, czy jesteś wystarczająco aktywny. Wcale jednak nie chodzi o to, abyś nieustannie przeglądał portale ogłoszeniowe, ale wiedział, gdzie szukać. W sieci znajdziesz co najmniej kilkadziesiąt portali, na których codziennie pojawiają się świeże ogłoszenia. Problem jednak w tym, że część działa lokalnie, część jest ogólnopolska. Nie można też zapomnieć, że niektóre są prowadzone z myślą o konkretnej grupie pracowników. Abyś zatem nie tracił swojego czasu, sprawdź, czy na danym portalu znajdziesz interesujące cię oferty.

Jeżeli mowa o aktywności, to pamiętaj o pokazaniu się pracodawcom choćby na społecznościowych portalach, które specjalizują się w budowaniu kontaktów zawodowo-biznesowych. Przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną większość pracodawców próbuje zweryfikować choć część zawartych w CV danych.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

 

Czy znajomi mogą pomóc?

Nepotyzm to zjawisko szkodliwe i piętnowane społecznie. Poinformowanie swoich znajomych o tym, że poszukujesz zatrudnienia nie jest jednak niczym złym. Skorzystaj z tego rozwiązania, bo może się okazać, że firmy, w których pracują twoi znajomi, przeprowadzają lub będą przeprowadzać rekrutację. W takim przypadku nie proś jednak znajomych o wstawiennictwo – wystarczy, że pomogą ci, informując cię o takim fakcie.

Jeżeli zabierzesz się za poszukiwania pracy w przemyślany sposób, to masz duże szanse na pożegnanie się z bezrobociem nawet w ciągu kilku dni. Powodzenia!

Oceń ten wpis
Jak szukać, aby znaleźć pracę?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Paweł
2019-12-05, 14:46
Konkretne ułożenie planu będzie z pewnością przydatne i dlatego od tego trzeba zacząć jak to tutaj w i podobnych artykułach zostało napisane. Dobre aplikacyjne dokumenty mają znaczenie.
Kostia
2019-05-02, 14:29
Poświęcenie czasu na przygotowanie się do rozmowy pomoże ci odnieść sukces. Im bardziej jesteś przygotowany, tym mniej będzie stresujący. Praktyka czyni mistrza.
Damian
2019-04-17, 08:40
Ostatnie 14 dni w starej pracy - najtrudniejsze pod względem psychologicznym. Szefowie, dowiedziawszy się o twojej opiece, mogą cię krytykować, przytłaczać trudnymi i nieprzyjemnymi zadaniami.
Regina
2019-04-16, 16:24
Doświadczenie jest zawsze w cenie. Jeśli nadal nie możesz pracować, nie oznacza to, że w ogóle nie będzie działać. Każda forma poszukiwania prowadząca do celu jest dobra.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.