Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać

Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać
Wiele czynników może powodować, że nie jesteśmy w stanie skupić się na wykonywanej pracy. Świetnym przykładem jest hałas. Uciążliwy nie pozwala nam skoncentrować się na zadaniach. Podobnie jest z upałem.

Praca w upały a BHP

Gdy temperatura w zakładzie pracy przekracza 30oC, możemy czuć się osłabieni, zaspani czy po prostu zmęczeni. Wówczas skupić się na pracy jest bardzo trudno. Jako pracownik powinieneś znać swoje prawa i obowiązki w czasie upalnych dni, bo dzięki temu łatwiej będzie ci je przetrwać w pracy.


1) Masz prawo do wody lub napojów

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dostarczenie swoim podwładnym wody zdatnej do picia. W czasie upałów jest to szczególnie ważne, bo odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne. W zależności od warunków, w których wykonujesz pracę, może się okazać, że będziesz miał prawo również do zimnych napojów wzbogaconych witaminami i solami mineralnymi. Takie napoje pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom wówczas, gdy temperatura przekracza:

  • 25oC przy pracy na zewnątrz,
  • 28oC w przypadku pracy w pomieszczeniach zamkniętych (np. biurze).

Zdecydowana większość pracodawców tworzy w zakładach pracy kąciki socjalne, w których – poza wodą – znajdują się również czajnik, herbata, kawa i kubki. Jeżeli twój pracodawca nie spełnia jednak tego obowiązku, to dobrze mu o tym przypomnieć.


2) Możesz powstrzymać się od wykonywania pracy

Wysoka temperatura wpływa na nasz refleks i szybkość kojarzenia faktów. Właśnie dlatego, gdy pracownik czuje, że wykonując powierzone mu czynności może narazić na niebezpieczeństwo osoby trzecie, to powinien się powstrzymać od ich wykonywania. Wówczas ma obowiązek poinformować o tym fakcie osobę przełożoną.

Przerwanie prac może mieć związek z faktem, że pracodawca nie zadbał o bezpieczeństwo pracowników. W takiej sytuacji pracownicy nie powinni narażać na niebezpieczeństwo siebie czy osoby trzecie, ale właśnie zrezygnować z wykonywania pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy


3) Przerwy regeneracyjne – dla kogo?

Gdy upał naprawdę przeszkadza nam w pracy, wielu pracowników zastanawia się, czy jest sens zostawać w firmie przez całe osiem godzin. Faktycznie, niektórzy pracodawcy sami uważają, że wypuszczenie pracowników szybciej do domu sprawi, że będą oni w stanie efektywniej pracować wówczas, gdy temperatury będą niższe. W takich sytuacjach mowa o tzw. przerwach regeneracyjnych.

Pracownicy często błędnie zakładają, że mają prawo do przerw regeneracyjnych. Nie jest to prawda, bo ich wprowadzenie zależy wyłącznie od pracodawcy. Jeżeli zdecyduje się on skrócić dzień pracy podwładnych, to będą oni mogli wcześniej wyjść do domu. W innych przypadkach konieczne jest jednak pozostanie w pracy do ostatnich minut.

 

Praca w upale – jak sobie radzić?

Praca podczas upału jest bardzo uciążliwa, a niekiedy nawet niebezpieczna, dlatego kwestie związane z tym problemem reguluje prawo pracy. Temperatura oznaczająca upał wynosi 25 st. C dla pracy na otwartych przestrzeniach oraz 28 st. C dla pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Pracodawca musi wówczas zapewnić odpowiednie warunki pracy. Temperatura przekraczająca 30 st. C w pomieszczeniu oznacza, iż nie mogą w nim pracować osoby młodociane – dla innych osób pracodawca może wyznaczyć dodatkowe przerwy w pracy lub skrócić czas pracy. Krótszych „dniówek” wynikających z upału pracownik nie musi odpracowywać i nie ma za nie obniżonego wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy organizują też specjalne pokoje relaksacyjne, w których można się zrelaksować i odpocząć od upału.

Praca w upalne dni jest bardzo męcząca, dlatego warto zastosować się do znanych, skutecznych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Jednym z nich jest picie dużych ilości wody – zgodnie z prawem, pracodawca musi zapewnić ciągły dostęp do wody wszystkim pracownikom. Warto dosypać do wody szczyptę soli, aby uzupełnić utracone z potem elektrolity. Można też wypróbować tradycyjny sposób Beduinów, którzy w czasie upałów wypijają szklankę gorącej i słodkiej herbaty. Takie postępowanie ma na celu wyrównanie temperatury ciała, przez co upał ma być nieco mniej odczuwalny. Czy ten sposób działa, każdy może ocenić na sobie.

Włoska metoda walki z upałem to unikanie tłustych, mięsnych posiłków i wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Warto więc, zamiast kanapki, przygotować sobie do pracy sałatkę owocową, a na obiad, zamiast schabowego, zjeść porcję lodów. Oczywiście należy też stosować kremy z filtrem, zwłaszcza jeśli wykonuje się prace na zewnątrz. Pracownikom biurowym, którzy nie mają możliwości korzystania z dobrodziejstw klimatyzacji, przydadzą się klasyczne wiatraczki. Ustawodawcy doskonale wiedzą, jak niebezpieczna może być praca w upale. Kodeks pracy szczegółowo reguluje więc kwestie związane z obowiązkami pracodawcy względem pracowników i dba o to, aby praca w czasie wysokich temperatur nie była zanadto uciążliwa.

Oceń ten wpis
Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać
Ocena: 3.5, liczba głosów: 15

Zobacz inne porady

Opinie

Monika
2019-05-08, 12:06
Trzeba oczywiście zadbać o to by dało się pracować. Ustawa przewiduje jakie są graniczne temperatury i inne warunki w pracy. Jest to bardzo oczywista rzecz jest.
Zdzisław
2019-04-03, 12:08
To pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy. W biurze musi być zapewniona klimatyzacja, na budowie z kolei odpowiednia ilość napojów i innych materiałów pomocnych w walce z upałami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.