Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać

Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać
Wiele czynników może powodować, że nie jesteśmy w stanie skupić się na wykonywanej pracy. Świetnym p...

Gdy temperatura w zakładzie pracy przekracza 30oC, możemy czuć się osłabieni, zaspani czy po prostu zmęczeni. Wówczas skupić się na pracy jest bardzo trudno. Jako pracownik powinieneś znać swoje prawa i obowiązki w czasie upalnych dni, bo dzięki temu łatwiej będzie ci je przetrwać w pracy.


1) Masz prawo do wody lub napojów

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dostarczenie swoim podwładnym wody zdatnej do picia. W czasie upałów jest to szczególnie ważne, bo odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne. W zależności od warunków, w których wykonujesz pracę, może się okazać, że będziesz miał prawo również do zimnych napojów wzbogaconych witaminami i solami mineralnymi. Takie napoje pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom wówczas, gdy temperatura przekracza:

  • 25oC przy pracy na zewnątrz,
  • 28oC w przypadku pracy w pomieszczeniach zamkniętych (np. biurze).

Zdecydowana większość pracodawców tworzy w zakładach pracy kąciki socjalne, w których – poza wodą – znajdują się również czajnik, herbata, kawa i kubki. Jeżeli twój pracodawca nie spełnia jednak tego obowiązku, to dobrze mu o tym przypomnieć.


2) Możesz powstrzymać się od wykonywania pracy

Wysoka temperatura wpływa na nasz refleks i szybkość kojarzenia faktów. Właśnie dlatego, gdy pracownik czuje, że wykonując powierzone mu czynności może narazić na niebezpieczeństwo osoby trzecie, to powinien się powstrzymać od ich wykonywania. Wówczas ma obowiązek poinformować o tym fakcie osobę przełożoną.

Przerwanie prac może mieć związek z faktem, że pracodawca nie zadbał o bezpieczeństwo pracowników. W takiej sytuacji pracownicy nie powinni narażać na niebezpieczeństwo siebie czy osoby trzecie, ale właśnie zrezygnować z wykonywania pracy.


3) Przerwy regeneracyjne – dla kogo?

Gdy upał naprawdę przeszkadza nam w pracy, wielu pracowników zastanawia się, czy jest sens zostawać w firmie przez całe osiem godzin. Faktycznie, niektórzy pracodawcy sami uważają, że wypuszczenie pracowników szybciej do domu sprawi, że będą oni w stanie efektywniej pracować wówczas, gdy temperatury będą niższe. W takich sytuacjach mowa o tzw. przerwach regeneracyjnych.

Pracownicy często błędnie zakładają, że mają prawo do przerw regeneracyjnych. Nie jest to prawda, bo ich wprowadzenie zależy wyłącznie od pracodawcy. Jeżeli zdecyduje się on skrócić dzień pracy podwładnych, to będą oni mogli wcześniej wyjść do domu. W innych przypadkach konieczne jest jednak pozostanie w pracy do ostatnich minut.

Upały w pracy - 3 fakty, o których musisz pamiętać
3.5
15 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.